Zavrieť

Porady

Uvoľní súd finančné prostriedky maloletej dcéry?

Dobrý deň, moja dcéra po smrti môjho exmanžela získala ako dedičstvo nemalú finančnú hotovosť. Vkladná knižka je blokovaná súdom do jej plnoletosti. Momentálne s priateľom prerábame starý dom a zvažujeme podkrovie, kde by sme urobili mojej trojročnej dcére izbičku aj s kúpeľnou. No úver nebude dostačujúci pre kompletnú rekonštrukciu domu a tak chcem požiadať súd, aby mi uvoľnil časť peňazí z vkladnej knižky maloletej na prerábku jej izby a kúpelne. Samozrejme všetko bude vydokladované a všetky fin. prostriedky by som použila len na jej izbičku s kúpeľnou. Ako mám postupovať? Je to reálne, keď dom je napísaný z polovice na mňa a druhú polovicu vlastní priateľ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ja to nevidím veľmi reálne. Zdedené finančné prostriedky dcérky by išli do cudzieho majetku, aj do majetku pre dcérku cudzej osoby-Tvojho priateľa, keďže on vlastní polovicu zo všetkého a aj tú izbičku s kúpeľňou by nakoniec spoluvlastnil. Hovoriť o tom, že by išlo o izbičku dcérky s jej kúpeľňou, nepovažujem za prijateľný argument, lebo skutočnosť, že by uvedenú časť domu obývala, by neurobil z dcérky spoluvlastníčku domu. Okrem toho zobytnením podkrovia za peniaze dcérky by sa hodnota domu mohla znásobiť viac, ako by bola len samotná investícia, pričom opäť by to bolo len v prospech spoluvlastníkov domu, medzi ktorých dcérka nepatrí. Videla by som to možno reálnejšie, ak by ste dcérke spolu s Tvojím priateľom darovali primeraný podiel na dome zodpovedajúci podkroviu, aj to by však muselo byť so súhlasom súdu.
    Je to však len môj názor, nevylučujem iné názory, požiadať súd sa dá, ale ako by súd rozhodol, to nikto dopredu nevie.
    Pájkalu Ďakujem za radu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Keby som bol sudca, tak by som to nepovolil. Idete rekonštruovať celý dom, teda nie ste vo finančnej núdzi. Trreba urobiť rekonštrukciu v takom rozsahu, aby ste na ňu vedeli zabezpečiť dostatok fin. prostriedkov aj bez toho, aby ste siahli dcére na majetok.

    Súd zvyčajne povolí čerpania peňazí maloletého iba v prípade, keby z finančných dôvodov kvalita bývania rodiča bola neprimerane horšia, ako je majetok maloletého a tým ba aj maloletému hrozilo, že nedostane takú starostlivosť, akú by si mohol dovoliť. Napr. matka by bola bez práce, nemala by príjem, lebo sa stará o ďalšie maloleté dieťa a hrozilo by, že ich odpoja od elektriny alebo že im vypovedajú nájomnú zmluvu. Vo vašom prípade to ale zďaleka nie je takto kritické.

    Ale ako napísala luja5 - sudca môže mať na to iný názor. Tu na porade ti nikto nemôže garantovať, že to bude tak alebo onak. Môžeme len napísať náš názor.

    Inak ten argument, že jej z jej peňazí prefinancujete jej izbičku je z pohľadu nezainteresovaného smiešny. To akože ona si musí sama zaplatiť izbu, aby mohla u teba bývať? A keď dospeje, tak jej dáš čo? Posteľ a umývadlo?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety A ak náhodou dôjde k rozchodu, maloletá nebude mať nič.
    Pájkalu Dosť silné slová... Pracujem na dohodu a mesačne dostávam 80 Euro + sirotské. Bývame s rodičmi, ktorí sú už vo veku, kedy potrebujú mať kľud a pohodu. Môj otec zdedil dom po smrti svojho brata. Ten som odkúpila za 14.000Eur. Je to dom v pôvodnom stave z roku 1950. Svojpomocne sme prerábali vodu, kúrenie, elektriku... Kedže na spodku sú dve obytné izby (nerátam kuchyňu a WCko sme nútení prerobiť aj podkrovie. Z úveru to nebude dostačujúce, no svojej dcére chcem zabezpečiť kvalitný domov. A v končenom dôsledku predsa, ten dom nezdedí nikto iný, len ona (prípadne ďalší súrodenec). Hádam si nemyslíš, že by som chcela ukrátiť alebo okradnúť vlastné dieťa! A svoje dieťa nemienim vyhadzovať v osemnástke z domu. Tá izba tam bude pre ňu vždy, aj keď by sa odsťahovala.
    Chobot Pozri, mne je to jedno, kde bývaš a ako žiješ. Pýtala si sa na názor a ten sme ti dali na základe toho, čo si napísala. Je len na tebe, ako svoj návrh zdôvodníš na súde.
    Peggynka Ty si dom odkúpila a priateľ vlastní polovicu?Sudca má povoliť investíciu do cudzieho majetku?Keby bol dom dcéry,asi by sa dalo uvažovať,ale takto?
    Pájkalu Riešili sme to zo všetkých strán. Pôvodne sme chceli celý dom prepísať na moju dcéru. No v tom prípade, by nám nedali úver na dom. Nemôžem ručiť nehnuteľnosťou, ktorej vlastníkom je maloleté dieťa. Polovicu domu som napísala teda na môjho priateľa, ktorý si chce zobrať úver na seba, aby sme mohli prerábať. Bolo to z mojej strany voči nemu lojálne. Inak by sme sa s tým domom nepohli, keďže ja pracujem na dohodu. Mne by jednoducho úver nedali. Je to celé komplikované... No ďakujem za rady. Pomaly si začínam uvedomovať, že je to jeden začarovaný kruh, z ktorého sa len tak ľahko nevymoceme
    Chobot Napadla mi ešte jedna vec - tá knižka bude asi založená v nejakej banke. Čo tak skúsiť zobrať úver v tej banke s tým, že by sa ručilo prostriedkami na tej knižke. Asi aj na to by bol potrebný súhlas súdu, ale zdá sa mi to priechodnejšie, ako tie peniaze priamo vybrať na rekonštrukciu.
    Pájkalu Skúsim sa opýtať v banke. Ďakujem ešte raz, ste zlatí))
      zbaliť

    Uvoľní súd finančné prostriedky maloletej dcéry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.