Zavrieť

Porady

Môže sa 18 ročná dcéra odsťahovať z rodičovského domu keď do 20 rokov bude ešte študovať na strednej škole?

Môže sa 18 ročná dcéra odsťahovať z rodičovského domu, keď do 20 rokov bude ešte študovať na strednej škole? Sme povinní jej zaplatiť drahý podnájom, nakoľko je študentkou a nepracuje a posielať výživné? Čo ak si zato kúpi drogy,alkohol,cigarety? Študuje v meste kde aj bývame. Nechce byť doma, aby nebola pod dozorom a mohla si robiť čo chce, chodiť neskoro v noci domov. Ďakujem.
7 komentárov     zbaliť
naty-ka tak takejto dcére dve facky a príde rýchlo na to, že nemá vymýšľať. Bývať by sa jej chcelo samej, ale starať sa o seba to nie..
taiko neviem, ci je to spravny priklad pre dieta, riesit vzajomne konflikty fackami, ci?
Chobot janas27, doplnil som môj príspevok, keby si mala záujem.
janas27 Ďakujem.
Chobot No a dohodli ste sa? Alebo ešte trvá na odsťahovaní?
janas27 Zatiaľ nemá brigádu, tak je doma, ale stále o tom uvažuje a počíta s nejakou kamarátkou, boli by dve spolu.
Chobot Tu je podobná téma - pohľad z druhej strany:

http://www.porada.sk/t238958-kto-je-...ebo-dieta.html
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Odsťahovať sa môže, nič jej v tom nebráni. Ale nie ste povinní platiť jej podnájom a ešte aj výživné. Má predsa možnosť bývať zadarmo u vás. Je to jej voľba, že nechce bývať v rodičovskom byte (dome). Nech sa dievčina stará.

    Alebo jej ponúknite nejakých 100 EUR príspevok (aby nepovedala, že ju vôbec nechcete podporiť) a zvyšok nech si zabezpečí brigádou.



    Dopĺňam môj príspevok:


    NA druhej strane by som to nebral zase až tak negatívne a zásadne proti. Viem pochopiť takýchto mladých, veď aj my sme boli mladí. Kto z nás nesníval o nejakom vlastnom kumbáli či bytíku, kde by si bol sám sebe pánom.
    Aj s mojim synom sme mali debatu o samostatnom bývaní (má 19 a tiež ešte študuje). Ak si to chce vyskúšať, prečo mu to neumožniť, pokiaľ sa nájde kompromis. Podstatou bolo, že s kamošom by chceli si vyskúšať sami bývať. Boli tam rôzne alternatívy (buď u kamaráta v byte po starých rodičoch, alebo by si prenajali spolu byť). Ponúkli sme mu, že ak to chce skúsiť, môže. Doma sa tým čiastočne znížia náklady, keďže by s nami nebýval, tak by som mu určitou sumou prispel na to ubytovanie. Taktiež na stravu by dostal nejakú čiastku a o ostatné by sa musel postarať (brigády a pod.). Takže možnosť má, je to na jeho rozhodnutí (a jeho kamaráta).
    Cieľom takého "osamostatnenia" by podľa mňa ani nemalo byť ukázať deťom, že doma majú všetko a tam im bude zle, ale naučiť ich samostatnosti a najmä to, že ak niečo neurobia sami, nebude tam rodič, ktorý to urobí (uprace kuchyňu, zašpinené WC). Taktiež "vo vlastnom" človeka viac motivuje starať sa o veci, takže si môžu takto vyskúšať štart do života. Že to niečo stojí? No a? Veď sú to naše deti, nech sú akékoľvek. V očiach rodiča dieťa nikdy nie je dokonalé. Každý rodič si povie, že by ten puberťák či pubiška mohli byť viac zodpovedný, mohli by viac pomáhať doma, stále sa len flákajú, celý deň sú na počítači a pod. A ak raz niečo chcú, tak im tento nápad "zabijeme".


    Takže Jana - skúste sa o tom porozprávať s dcérou. Neviem, aké má ona požiadavky -ak si myslí, že jej to celé budeš financovať, tak to jej vysvetli že nie a skúste nájsť nejaké kompromisné riešenie.
    Naposledy upravil Chobot : 16.02.14 at 09:00

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    tictac7, Zuzka, lubko6394, rennka, DanielaSL, Onko, arizona, Kvaka
    8
    nika.sum suhlasim

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nakolko je dospela,plnoleta, moze sa odstahovat a zit si po svojom. Otazne je, ci bude mat z coho zit.
    Ak by si aj sudnou cestou chcela vydobit nejake vyzivne od rodicov, tak nech skusi...sud skuma vsetky okolnosti, oi aj to, ci je to jedina moznost.
    Na vasom mieste,pokym sud nerozhodne inak, by som jej posielala maximalne tak pridavky, co na nu dostavate .-)..nech dievcinka zbada, ze "zivot neni peřičko"...
    janas27 Ďakujem všetkým za rady.
    arizona niet za co, daj nam vediet,ako pokracujete. Dufam, ze najdete spravne riesenie

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    To je nový folklór,ledva dospelé deti dajú na súd požiadavku na výživné a na súde vysvetľujú,že si nerozumejú s rodičmi;vysúdia výživné a zároveň požiadajú štát o sociálne štipendium.To bežalo pred pár mesiacmi aj v TV.Našla som to:
    http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domo...tipendium.html
    Naposledy upravil Peggynka : 14.02.14 at 06:04
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    expeeert Ale tam je to myslím zinscenované v spolupráci s rodičmi - v podstate len kvôli štipendiu, tu by ale rodič nedával takú otázku, tu je asi reálny problém nezhody rodičmi s deťmi, takže to asi nebude rovnaký prípad...
    Peggynka No, môže to byť kalkul zo strany mladej a rodičia o tom netušia.
    expeeert Veď o tom píšem, v tomto prípade sú skôr skutočné nezhody s rodičmi, kdežto v tom čo píšu v pluske je skôr o tom, že tam ide o spoločný kalkul rodičov s dieťaťom aby študent dostal štipendium od štátu...
    korela Aj toto dnes existuje? Netušila som.
    arizona ja si pamatam, viac rokov dozadu sa dost ludi rozvadzalo "iba naoko". Socialky ci UP posudzovali ludi samostatne, nie ako manzelov, takze dostavalai vacsie davky...
    Chobot Ja vždy hovorím, že chudoba je iba naoko. Najviac plačú, že nemajú peniaze tí, ktorí ich majú dosť. Chudobný človek vie, že nemá na štúdium, tak neide študovať. Títo vychcanci by kľudne mohli byť financovaní rodičmi, ale našli si medzeru v zákone a zneužívajú ju.
    LukyKs Tibor.
    Týmto výrokom
    " Títo vychcanci by kľudne mohli byť financovaní rodičmi, ale našli si medzeru v zákone a zneužívajú ju "
    si ma dosť sklamal, lebo :

    1, medzera v zákone sa nezneužíva, ale využíva

    2, medzeru v zákone neurobili tí malí vychcanci, ale tí veľkí a draho platení v NRSR

    3, a nerozumiem, prečo ich nazývaš vychcancami, keď vlastne pomáhajú vylepšovať zákony, ktoré pripravili sociálnecítiaciblbci - - čo napríklad ZVÝŠILI prídavok na 1 dieťa asik o 46 centov na mesiac // to je najmenej 5 € za rok // a za 18 rokov skoro stovka - - a taký asistent posranca musí na stovku robiť aj 2 hodiny !!!
    expeeert S týmto by sa dalo polemizovať. Sú aj takí, ktorí sú naozaj chudobní a na štúdium dajú takmer všetko čo sa dá, len aby sa dieťa malo lepšie, ale už som videl aj taký prípad, kedy otecko podnikateľ oficiálne vykazoval stratu a decko poberalo sociálne štipendium, pritom sa vozilo do školy na bavoráku
    LukyKs ale šak ten bavorák nebol písaný na to decko = tak ako tá žilinská Zlota nemá písané na seba skoro nyšt
      zbaliť

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Pred rokom som stretla znamu,ktorej sa tiez dcera odstahovala s rovnakeho dovodu z domu. Dala mamu na sud kvoli vyzivnemu (takze ste jej povinni platit vyzivne) a sud urcil vyzivne 80 EUR. Mama jej dava aj tak 100 EUR. Ked je taka hrdinka dajte jej 100 EUR - nech skusi z toho vyzit. Bud sa vrati alebo si budem musiet najst nejaku pracu popri skole.
    To iste tvrdim svojmu synovi, ked ma hlupe reci o odchode. Nech len ide, nech skusi ake to je starat sa sam o seba, este mu vybavila aj podnajom....

    Ja som odisla tiez z domu v 18-tich, otec povedal, ze nemam odvahu...mala som, nikdy som si vsak od rodicov nepytala ani halier...zial tento stat podporuje flakacov, povalacov, ktorych rodicia musia zivit pokial si nenajdu pracu, ktoru vsak nie velmi poniektori hladaju...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LukyKs "" Dala mamu na sud kvoli vyzivnemu ""

    A kua
    To tam musela byť celkom fasa výchova
    alaya1 podla mna ani nie vychova, ta moze byt v poriadku, ale vplyv prostredia, v ktorom sa takyto mlady clovek pohybuje.
    LukyKs Ajajaj.
    Nerozumieš ??????????
    Čím má pevnejšie základy v sebe (dané chrakterom,rodinou, výchovou) , tým je odolnejší vplyvom toho tvojho "prostredia" .
    nika.sum to je tazko povedat, su taki ktori nemali dobre podmienky v rodine a vyrastli z nech slusni a rozumni ludia a naopak taki, ktore mali vynikajuce podmienky a nedopadlo to s nimi najlepsie...
    DanielaSL Presne Nika...aj ja som tak urobila, len v 19-ich. Dodnes som rada....Naučila som sa žiť ...bola to dobrá škola.
    janas27 To nieje len o odvahe. Kde sú žúrky, brigády, tak na školu nieje čas a maturitu jej treba do života. Nechcem aby bola bez maturity..
    nika.sum Ja som nezurkovala ked som odisla, ale je pravda mala som po maturite
    arizona Je dospela,ak bude tvrdohlavo trvat na svojom,odide z domu a zo skoly ju vyrazia, tak si nepomozes. Jedine tak rozumnym dohovorom mozes vyskusat... Ak sa inak neda, tak skus navrhnut, ze ju budes financne podporovat,pokym bude mat dobry prospech a bude chodit do skoly. Ak ju zo skoly vyrazia,moze sa ist akurat tak registrovat na UP a ty ju viac financovat nemusis. Nech si na zurky zarobi sama...mozno neskor dostane rozum a skolu si dokonci
      zbaliť

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    No je mladá a sú brigády, pri ktorých si bez problémov zarobí možno aj viac ako obaja rodičia dohromady (otázne je či má na to žalúdok a povahu...), takže by som sa veľmi nespoliehal na to že keď jej nič nedám tak nebude mať z čoho žiť a vráti sa domov...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Už vidím, ako sa o ňu ako o nekvalifikovanú študentku bez praxe zamestnávatelia trhajú... A ako sa ona trhá o 2 eurá na hodinu, ktoré si v prípade, že bude mať šťastie, zarobí za pokladňou hypermarketu...
    Chobot expeert myslel úplné inú prácu, než za pokladňou v hypermarkete...
    LukyKs skor horizontálnu ako vertikálnu
    Oliwa to je možné, veď je expeert... len som netušila, že sa tomu najnovšie hovorí brigáda...
    kopretinka keď to robí popri štúdiu,nie na plný úväzok,tak je to brigáda........
    expeeert veru, zabudol som tam dať úvodzovky..
    Oliwa kopretinka, že by...?
    LukyKs Len aby sa jej ten vysokozárobkovobrigádny sposob nezapáčil až veľmo
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    V riešení takýchto a podobných problémov bol výborný seriál Step by step.
    Asi ho tvoja dcéra nepozerala. Čím viac jej budeš brániť či dohovárať, tým budú vaše vzťahy horšie. Je to iste pre teba veľmi ťažké, ale musíš vydržať, zabrániť jej nemôžeš, ani keby naozaj tie peniaze minula tak ako píšeš.
    Držím ti palce, aby sa dievča rýchlo spamätalo a nedostalo sa na zlé chodníčky.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janas27 Ďakujem, dúfam že bude rozvážna.
    janas27 Ďakujem, dúfam že ju to prejde, zatiaľ nemá brigádu ani byt na podnájom. Všetko je drahé.
    Vysvetľujem jej výhody aj nevýhody, myslím, že tie 2 roky rýchlo zbehnú, presviedčam ju nech vydrží bývať doma a potom uvidí kde sa jej podarí nájsť prácu, tak budeme riešiť aj bývanie.
    nika.sum mozno su to len velke reci, neboj...aj moj ma niekedy take silne reci a ked som mu navrhla, ze mu vybavim aj podnajom, ktory si bude platit, ze mu necham otcove vyzivne + mu dam aj ja 100 EUR, tak to neprijal. Dobre vie, ze za 200 EUR by uz asi nemohol chodit do posilovne kazdy den a nemal ten mamahotel co ma teraz...
    LukyKs Pre deti je hotelMama výborná vec
    Len by nebolo zle, keby vedúci hotela používal zdravý rozum
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Môže. Je dospelá, svojprávna, nič ju doma nedrží. Ak si nevie vážiť full servis, ktorý jej poskytujete, pokojne jej povedz, že nech sa páči:
    - tam sú dvere,
    - mesačne jej pošleš rodinné prídavky - jej prídel od tohto sociálneho štátu,
    - odhlásiš ju z trvalého pobytu /načo platiť za ňu komunálny odpad/
    - prípadne nech odovzdá kľúče od bytu /aby si predišla trebárs v čase jej núdze a Vašej neprítomnosti v lepšom prípade rabovaniu chladničky, v horšom domácnosti/ - keď už teda máš také vážne obavy o jej závislosť...
    - ak bude chcieť prísť na návštevu, nech zavolá - ak teda bude mať na kredit...
    Ak je taká Vasilisa múdra, a má na to guráž, resp. peniaze na právnika a súd, nech si žiada o výživné... Inak ani cent. Ale to jej nehovor, na to "musí" prísť sama...
    Keď s ňou prestanete bojovať a dáte jej "slobodu", možno si mladá zráta dve a dve a zistí, že za 23,52 evri veľká žúrka nebude a ani prespávať u kamošiek sa nedá dva roky... Lebo internát tiež nie je zadarmo a sociálny prípad zrejme nie je... Žeby aspoň prospechové štipko? Asi nula bodov...
    A ani sa nepýtam, prečo má strednú školu skončiť vo veku, keď niektorí jej rovesníci budú už tri roky po maturite...
    Naposledy upravil Oliwa : 14.02.14 at 17:33
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LukyKs Juj aké to može byť nepríjemné takto rovno do očí

    ale furt lepšie ako medzi oči
    Oliwa c´est la vie...
    Vlastas SÚHLASÍM s Oliwa ale aj s naty-ka, nech ide nevďačná dcéra, veď ona zistí kde jej bolo dobre, ale už možno bude neskoro
    Oliwa Nemusí byť neskoro... Nemyslím si, že janas27 je krkavčia matka, ktorá by svoju dcéru neprijala späť. Inak by predsa nezakladala túto tému a mohla by pokojne spať... No možno si mladá potrebuje len naraziť čumák, aby zistila, že tá jej mater a foter to s ňou nemysleli tak zle - iba vedia, o čom je život...
    Vlastas nemyslela som to tak, že by ju rodičia neprijali späť, ale tak že dcéra sa zhumpľuje (bez rodičovskej kontroly), ale možno nemám pravdu a dcéra má len veľa rečí, a keď k tomu príde tak si to rozmyslí. Mám dvoch dospelých synov, je pravda že mi len oznamujú že idú von a kedy prídu, ale nerobí im zaťažko mi povedať kam idú, a preto nemám ani dôvod ich kontrolovať, alebo v niečom obmedzovať. Ale to je o dôvere.
    nika.sum Aj moj syn bude maturovat v 20-tke, po 9.rocniku je je na 5 ročnom studiu...:-)
    janas27 Chodí na 5-ročné bilingvalné štúdium a išla na SŠ z 9.ročníka.
      zbaliť

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    No...ja neviem...súdiť, odsúdiť vieme rýchlo všetci...
    Ja, keď som mala menej rokov ako slečna. ktorá chce žiť svoj život som mala million iných problémlov..úplne iných - opačných...nepatrili ani dospelému...bola som na inej strane.......starat sa nielen o seba a svoje sebectvo..

    Postavte ju pred moznost : bud - alebo....
    Naposledy upravil evuš : 14.02.14 at 20:15
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nika.sum ja si tiez myslim, ak chce tak nech skusi zit sama, ja by som jej dala 100 EUR+pridavky a nech skusa....
    Oliwa Zadávateľka sa nám nejako odmlčala. Vlastne od položenia otázky ani ťuk...
    Chobot Na porade bola naposledy 13.2.2014 o 19:38, teda ešte krátko po zadaní otázky. Nechápem, na čo sem chodia a pýtajú sa, keď potom ani nemajú záujem o to, čo im ľudia poradili. Aspoň "ďakujem" mohla napísať, keď už nedala spätnú väzbu, či info, ako to dopadlo.
    LukyKs Ten , kto nedá spatnú vazbu, by si zaslúžil ostrú vazbu
    nika.sum Mozno sa ich situacia doma nejako velmi zhorsila alebo co, neodsudzujem mozno sa ozve...
    LukyKs Nika
    A prečo nie optimisticky : Možno sa ich situácia radikálne zlepšila :
    - mladá dostala rozum
    - stará dostala rozum
    (obidve dostali po hube od starého?? )
    Akurát sa nevedia dohodnúť, čo budú roboť s toľkým rozumom
    nika.sum no mas pravdu, ale v tom pripade chyba dakujem :-D
    janas27 Bola by som rada,keby zmaturovala a tak rozmýšľala o osamostatnení. Ďakujem za názory.
    LukyKs Janka.

    Priprav si aj záložnú psychoupokojujúcu vetu (tiež som ju 2-3 razy MUSEL použiť :

    Nemusím všetko vedieť !
      zbaliť

    Môže sa 18 ročná dcéra odsťahovať z rodičovského domu keď do 20 rokov bude ešte študovať na strednej škole?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.