Zavrieť

Porady

Perska mačka v domácnosti

AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Chcela by som kúpiť perzskú mačku - má niekto skúsenosti?
Alebo vie niekto kde ju kúpiť ?
Naposledy upravil AGRO : 05.04.06 at 16:05 Dôvod: nesprávny názov
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AGRO
Chcela by som kúpiť persku mačku - má niekto skúsenosti?
Alebo vie niekto kde ju kúpiť ?
Máš to dobre premyslené? Myslím tak samotnú kúpu mačky, ako aj výber plemena?

AK si naozaj rozhodnutá pre mačku (predpokladám že si zvážila všetky za aj proti argumenty) tak sa zameriam len na samotný výber plemena.

My sme sa pred 2 rokmi rozhodovali pre domáce zviera pre syna. Psa sme z dôvodov venčenia a pachu v domácnosti zamietli (určite budú viacerí oponovať, že pes nesmrdí - možno niekomu nesmrdí, ale trvám na svojom, že ho v domácnosti je citiť), tak sme sa rozhodli pre mačku. Mne pomohla pri výbere a oboznámení sa so všetkými starosťami táto stránka:

http://dunajcat.host.sk/chcete_kupit.htm

My sme nakoniec kúpili kartúzsku bez PP.

Ale vrátim sa k te perzskej. Švagriná si približne v tom istom čase kúpila perzskú s PP. Odhliadnuc od ceny (13.000) s ňou bola spokjná len krátko. Mala predstavu, že to bude mať ako ozdobu domácnosti (už ju nemá - darovala ju známym, teraz má jednu takú kríženú). Lenže perzská mačka je veľmi závislá na starostlivosti človeka.

Začnem česaním - táto činnosť Ťa bude stáť cca 1/2 hodiny 3x týždenne. Ak to zanedbáš, tak jej chlpy sa budú zamotávať a menej časté česanie bude trvať dlhšie. Nevyčesaná perzská mačka nie je taká pekná ako na obrázkoch, keď je vyčesná, videl som to.

Pri kŕmení má tiež problémy - papuľku má vsadenú na úrovni líc, preto pokiaľ nbude mať iba suchú stravu, ale napr. mäsovú konzervu, tak jej budeš musieť po každom kŕmení očistit chlpy okolo papule.

Šľachtením u perzských mačiek sa dosiahlo to, že sa im zdeformovali slzné kanáliky a preto majú problém so slzením a soplením. Preto im treba paličkou alebo vatou často čistit nos a okolie očí.

Problémy so stolicou nebudem bližšie rozoberať, len uvedeim, že dlhé chlpy na zadku Ti budú dosť komplikovať čistenie okolia toalety.

Ale na druhej strane ťa nechcem odhovárať - mačka sa Ti odmení svojou prítulnosťou (tieto sú obzvlášť pohodlné- kam ju dáš, tam zostane). Len buď pripravená na to, že to bude starosť navyše.

Ak chceš pokecať o iných plemenách alebo o mačkách v byte všeobecne, alebo o tom, či treba čistokrvnú s PP alebo nie, tak som tu.
Naposledy upravil Chobot : 30.03.06 at 16:07
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

ahoj agro
som jeden z mála tých čo majú perskú mačku,je s PP,nakoľko len tak kúpiť perskú mačku,bol aspoň v našom prípade trochu malý oriešok,nakoľko kým sme sa dostali do kontaktu s chovateľkou bolo v tom zaineresované pár ľudí.
Máme ju už sedem rokov a sme spokojný,nakoľko je to náš ďalší člen rodiny,nakoľko keď sme ju kúpili. bolo to mačiatko do dlane,ale všetky návyky ako malo mať už ovládalo.
Áno,súhlasím s CHOBOTOM je potrebné sa jej venovať viac ako obyčajnej mačke,ale ona sa za to vie aj prejaviť svoju vďaku.
Nakoľko sa dostať k perskej mačičke dosť ťažko,pozri napr.
www.cats.sk kde sú uvedený chovatelia aj perských mačiek a nakoľko sme mačičku kupovali od chovateľky táto mala už potrebné návštevy a vyšetrenia u veterinára,vedeli sme že je absolútne zdravá.
s pozdravom karol


perskej mačke treba venovať dosť času a stojí to aj pár koruniek,takže záleži na tebe ako sa rozhodneš
0 0
monte monte

monte je offline (nepripojený) monte

Mačka v byte je alternatíva pre zaneprázdneného človeka, ktorý túži po zvieracom miláčikovi. Je milá, prítulná a hlavne nenáročná na čas, netreba ju venčiť .Naozaj treba zvážiť či by si chcela veľmi pokojnú dlhosrstú mačku, ktorá však vyžaduje viac starostlivosti s ošetrovaním srsti - česanie a vysávanie v čase pĺznutia, alebo krátkosrsté plemeno, ktoré je viac temperantné
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Ďakujem za rady. Ešte nie som 100% rozhodnutá že to musí byť perská mačka. Rada by som takú, čo nie je s ňou tak veľa roboty. Máme aj psa pudlika tak neviem či to nebude vadiť . Vlastne, či vedia spolu nažívať.
Ja som najpr uvažovala, že zoženiem mačku na dvor / máme rod. dom /,
ale tak aby bola aj dnu aj na dvore. Ale zas mám obavy či bude na našom dvore , či neujde. Zatiaľ som ešte nie rozhodnutá. Ale uvítam vašu radu.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A čo takto britská mačka ? Ani som nevedela, že takéto plemeno existuje , až kým som si o ňom neprečítala v časopise. A hneď sa mi veľmi zapáčila. Pripájam link.
http://www.britky.sk/bri.html
0 0
monte monte

monte je offline (nepripojený) monte

Ahoj Agro,ak ju chceš púšťať von, mala by to byť radšej krátkosrstá. No a pravdepodobne by si mala uvažovať neskôr o sterilizácii alebo kastrácii ak chceš zábrániť túlaniu sa. Inak mačka sa prispôsobí a udržuje si svoje teritórium.
Ak budeš chcieť čokolvek poradiť, ozvi sa
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DanielaSĽ
A čo takto britská mačka ? Ani som nevedela, že takéto plemeno existuje , až kým som si o ňom neprečítala v časopise. A hneď sa mi veľmi zapáčila. Pripájam link.
http://www.britky.sk/bri.html
Britky sú pekné, ale dosť mohutné. Navyše, ak ju chceš púšťať von, nehľadaj čistokrvú s PP, lebo Ti ju môžu ukradnúť a budeš mať väčšiu škodu (najmä ak nebude taká, ako bežné vonku žijúce mačky). AK by si ju mala vnútri, tak ju ale môžem doporučiť (cena s PP je 8000-12000 podľa farby).

MY sme kúpili podobnú ako britka - kartúzsky mix (matka kartúzska, otec čierny obyčajný).
DSC00598 (Medium).JPG  
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Ja som mala cicušku 14 rokov a bol to kríženec siamskej a domácej. Mala nádhernú srsť a krásny chvost. Bola taká strieborno-sivobiela, miestami čierna.Bola výborná spoločníčka. Mačky sú totiž najlepší odbúravač stresu. Bola to bytová mačka a jej to vôbec nevadilo , ba práve naopak.Jediný problém bol , že v čase párenia, vydávala neskutočné zvuky , tí čo máte mačky to určite poznáte , ako keď silno plače dieťa.To aj susedia na prízemí ju určite počuli.Okrem toho sa v tom čase vždy váľala po kobercoch a robila všetky tie veci , ktoré robia mačky v čase "ruje".Keď sme ju chceli dať sterilizovať, jednak už bolo neskoro a potom bol problém v tom , že ona vlastne nikdy nemela mláďatá a sterilizovať by sa mala mačka len vtedy , ak už mala aspoň raz mačatá. Aspoň vtedy nám to tak veterinár vysvetlil.
Jedna známa mala perskú mačku no keď som videla, koľko času strávi starostlivosťou o jej srsť, asi by som perskú mačičku nechcela kôli mojej zaneprázdnenosti.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

A čo s mačkou keby som odcestovala na tri dni preč ?
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

sú dve možnosti:
1.zobrať mačku so všetkými jej vecami so sebou
2.nájsť jej opatrovateľku na dobu keď budeš mimo domov
s pozdravom karol
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karol.za
sú dve možnosti:
1.zobrať mačku so všetkými jej vecami so sebou
2.nájsť jej opatrovateľku na dobu keď budeš mimo domov
s pozdravom karol
Možnosť 1 by som nedoporučoval. Celá výbava je veľmi objemná (pelech, toaleta, misky, krmivo) a navyše mačka je naviazaná na konkrétne miesto, nie na konkrétnych ľudí, preto v cudzom prostredí by sa necítila dobre ani v prítomnosti majiteľa. A neviem si predstaviť byť na dovolenke s mačkou.

Skôr nájsť niekoho, kto by ju kŕmil.

AK to nie je možné a nie je možné ju ani zobrať so sebou, tak existujú mačacie hotely (pobyt stojí cca 200 sk / deň), kde môžu byť buď spoločne s inými mačkami alebo v samostatnej kóji.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Mne sa o moju cicušu starala moja mamka v čase ak som bola niekedy mimo domu a potom keď to už nebolo možné som to riešila jednoducho: žiadna dovolenka a najdlhší pobyt mimo domu max. 2 dni. To zvládla v pohode, mala vždy pripravené jedlo a vodu.Keďže moja mačka bola výslovne bytová a nebola zvyknutá na cudzie prostredie nejaký mačací hotel vôbec nehrozil. Takže veľa záleží na tom či mačka znesie cudzie prostredie a iné mačky. No ja osobne si neviem predstaviť, že by som chudinku mačku švacla niekde do cudzieho prostredia,samozrejme sú aj mačky, ktorým to možno neprekáža, no moja by určite bola z toho dostala nejaký "psychický záchvat".A tiež v takom hoteli by napríklad mohla aj ľahko chytiť nejaké tie blšky alebo podobné parazity a tých sa zbaviť je potom problém. No v "lepších hoteloch" by asi mali vyžadovať aj zdravotný preukaz o preočkovaní.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

musím súhlasiť aj s Chobot a aj s Evaman
1. možnosť v našom prípade je taká ako je v prílohe,tzn.berieme všetko čo naša mačička potrebuje,lebo ona rada chodí na dovolenku,ešte že to je len pár minút autom a je tam už zvyknutá,chodíme tam už dlhé rok a to bola ešte mačiatko
2. druhú možnosť zatiaľ sme nepoužili nakoľko bez prítomnosti niekoho domáceho nestrávila viac ako 12 hodín

s pozdravom karol
príprava na dovolenku.JPG  
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

karol.za
musím súhlasiť aj s Chobot a aj s Evaman
1. možnosť v našom prípade je taká ako je v prílohe,tzn.berieme všetko čo naša mačička potrebuje,lebo ona rada chodí na dovolenku,ešte že to je len pár minút autom a je tam už zvyknutá,chodíme tam už dlhé rok a to bola ešte mačiatko
2. druhú možnosť zatiaľ sme nepoužili nakoľko bez prítomnosti niekoho domáceho nestrávila viac ako 12 hodín

s pozdravom karol
Musím pochváliť, veru krásna, krásna cestovateľka.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Dostala som britského kocúrika. Narodil sa 29.03.2006, nema úplne krátku srsť, , nie je čistokrvný s PP. Má nieko skúsenosti a poradi aj čo mu treba dávať žrať ? Prilepila by som aj foto, ale skúšala som to pár krát a neviem to.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pripájam ti link o tých britkách...máš tam aj chovateľské rady.
http://www.britky.sk/poradna.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AGRO
Dostala som britského kocúrika. Narodil sa 29.03.2006, nema úplne krátku srsť, , nie je čistokrvný s PP. Má nieko skúsenosti a poradi aj čo mu treba dávať žrať ? Prilepila by som aj foto, ale skúšala som to pár krát a neviem to.
My máte, ako sm už uvádzal, síce kartuzáka, ktorý je veľmi podobný britkám, ale napíšem Ti moje skúsenosti.

Neexistuje univerzálny návod na chov mačiek, pretože tak ako ľudia, aj mačky majú veľmi rozdielne povahy. Ak je to kocúr, doporučil by som Ti(ak ho máš v byte) dať ho v 6 meisacoch kastrovať, lebo inak si môže začať značkovať revír - Tvoj byt.

Krmivo môže byť buď len suché (granule) alebo môžeš kombinovať. Veľkochovatelia kŕmia len granulami, ale tými kvalitnejšími (IAMS, Royal Canin), ktoré sú výživnejšie ael aj drahšie, než tie bežné (Kitekat, Whiskas...) My dávame ráno a večer mäso z konzervy a po celý deň má k dipozícii granule. Má síce aj vodu, ale nikdy som ho nevidel, že by ju pil.

Ktoré granule a ktoré konzervy - to je individuálne. Mačky sú veľmi vyberavé, musíš vyskúšať rôzne veci a potom sa zamerať na to, čo mu najviac chutí. Ak mu niečo nechutí, bude radľaj hladovať, než by to mal zožrať. Nám sa osvedčili konzervy z DM - Mein Bestes (kúsky mäsa v šťave). Aj tie Whiskas sú dobré, ale pomerne drahé.

Ak ešte niečo budeš chcieť poradiť, ozvi sa.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Ahoj Chobot, som sa len ozvala preto, lebo si písal, že si ho nevidel piť tú vodu. ja by som len toľko, že mačičky skôr mlieko a mliečné výrobky majú rady , než vodu. ale Ty to určite vieš.
:p
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Barbara
Ahoj Chobot, som sa len ozvala preto, lebo si písal, že si ho nevidel piť tú vodu. ja by som len toľko, že mačičky skôr mlieko a mliečné výrobky majú rady , než vodu. ale Ty to určite vieš.
:p
Ajajajáááj . Toto je mylná predstava ľudí, že mačke treba dávať mlieko. Všade v odbornej literatúre je uvádzané, že mačka má úplne iné trávenie než človek. Nedokáže napr. spracovať soľ (spôsobuje to v neskoršom veku zlyhanie obličiek) a tiež laktózu, ktorá je v kravskom mlieku.

Jasné, že mačka vypije aj mlieko, určite z toho neskape, ale môže jej to spôsobiť problémy pri trávení.

Ale aj kď sme mu dali mlieko, ani to nevypil. Naopak, za šľahačou sa ide potrhať, tej dokáže spucovať celú kopu. Aj keď je to nezdravé, občas dostane aj maškrtu ako tú šľahačku alebo kúsok kuracej šunky.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Starším mačkám by sa mlieko na pitie nemalo dávať, môže spôsobiť črevnú koliku. Dospelé zvieratá nie sú navyknuté prijímať mlieko. Mala som perzskú mačku bielu s hnedým golierom. Bol to nádherný kocúr a ako bolo spomenuné, bol prítulný, ale starostlivosť je náročnejšia. Ten náš mal veľmi rád varené bravčové ľadvinky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať