Zavrieť

Porady

Skončenie prac. pomeru počas výpovednej lehoty

Vedel by mi niekto poradiť, či je možné ukončiť pracovný
pomer keď uplynul 1 mesiac 2-mesačnej výpovednej lehoty
a zamestnávateľ aj zamestnanec súhlasia so skončením
prac. pomeru? Prípadne aké práva má zamestnanec (odstupné a pod.).
Veľmi by ste mi pomohli. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kubranka
    Vedel by mi niekto poradiť, či je možné ukončiť pracovný
    pomer keď uplynul 1 mesiac 2-mesačnej výpovednej lehoty
    a zamestnávateľ aj zamestnanec súhlasia so skončením
    prac. pomeru? Prípadne aké práva má zamestnanec (odstupné a pod.).
    Veľmi by ste mi pomohli. Vopred ďakujem.
    Kto dal výpoveď?

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    kubranka
    Vedel by mi niekto poradiť, či je možné ukončiť pracovný
    pomer keď uplynul 1 mesiac 2-mesačnej výpovednej lehoty
    a zamestnávateľ aj zamestnanec súhlasia so skončením
    prac. pomeru? Prípadne aké práva má zamestnanec (odstupné a pod.).
    Veľmi by ste mi pomohli. Vopred ďakujem.

    Samozrejme, aj v takomto prípade je možné dohodnúť sa so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru pred uplynutím výpovednej doby. Na základe dohody o skončení pracovného pomeru uzatvorenej podľa § 60 Zákonníka práce príde k skončeniu pracovného pomeru ku dňu uvedenému v dohode. Na odstupné, či jeho pomernú časť však nárok nevznikne, keďže už začala plynúť výpovedná doba (nárok by vznikol, iba keby ste o dohodu požiadali pred začatím plynutia výpovednej doby).



    dana

    janasl je offline (nepripojený) janasl

    janasl
    mne sa presne dnes naskytol podobný prípad. Zamestnankyni plynie 2-mesačná výpovedná lehota-výpoveď bola podaná z jej strany. Avšak dnes t.j. 15 dní po daní výpovede neprišla a už ani nepríde do práce-výpovednú lehotu porušila. Zamestnávateľ sa s ňou nechce dohodnúť na zmene výpovede dohodou k určitému teda dnešnému dňu. Zamestnankyne ešte zostalo 5 dní dovolenky.
    Ako treba postupovať v takomto prípade? Zostávajúcich 5 dní jej prepadá a dovolenka sa jej o tieto dni kráti, alebo čo s tým?
    Ďakujem za rýchlu odpoved, je to dosť akútne.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    janasl
    mne sa presne dnes naskytol podobný prípad. Zamestnankyni plynie 2-mesačná výpovedná lehota-výpoveď bola podaná z jej strany. Avšak dnes t.j. 15 dní po daní výpovede neprišla a už ani nepríde do práce-výpovednú lehotu porušila. Zamestnávateľ sa s ňou nechce dohodnúť na zmene výpovede dohodou k určitému teda dnešnému dňu. Zamestnankyne ešte zostalo 5 dní dovolenky.
    Ako treba postupovať v takomto prípade? Zostávajúcich 5 dní jej prepadá a dovolenka sa jej o tieto dni kráti, alebo čo s tým?
    Ďakujem za rýchlu odpoved, je to dosť akútne.
    Toto je dosť bežná situácia, kde ale zamestnávateľ toho veľa nezmôže. Totižto ak mu ide o hlavne to aby zamestnanec prišiel do práce a vykonával prácu, tak na to nemá žiadne páky.
    Samozrejme, má všeobecnú možnosť uplatnenia zodpovednosti voči zamestnancovi za škodu, ktorá mu vznikne tým, že zamestnanec prestal chodiť do práce, ale takáto škoda a jej súvis s neprítomnosťou zc sa ťažko dokazuje, závisí to od druhu práce, ktorú ZC vykonával.

    Prichádza do úvahy napr. krátenie dovolenky § 109 ods. 2 ZP, taktiež platí, že mzda zamestnacovi patrí za vykonanú práce, pričom v takomto prípade k výkonu práce evidentne nedochádza.


    dana

    janasl je offline (nepripojený) janasl

    janasl
    čiže ja mu zostávajúcu časť dovolenky budem krátiť , preplatím mu iba skutočne odrobenú časť mesiaca a zamestnankynu odhlásim zo SP a ZP ku dnešnému dňu?
    A čo s tou výpoveďou? Musím k nej priložiť nejaké vyjadrenie alebo potvrdenie o porušení výpovednej lehoty?
    Naposledy upravil janasl : 29.03.06 at 10:12

    Skončenie prac. pomeru počas výpovednej lehoty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.