Zavrieť

Porady

Stanovisko k nemocenským dávkam vyplácaným zo zahraničia

zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Stanovisko finančného riaditeľstva k zahraničným nemocenským dávkam ako je napr. aj Krankengeld - pýtala som sa, že či fyzická osoba, rezident SR, má uviesť v slovenskom daňovom priznaní aj nemocenské dávky vyplatené zo zahraničia, lebo v niektorej téme o opatrovateľkách niekto tvrdil, že Krankengeld treba započítať do príjmu opatrovateľky aj v slovenskom daňovom priznaní, čo podľa nižšie uvedeného stanoviska nie je pravda. Krankengeld v rakúskom DP sú zdaniteľným príjmom podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov, v slovenskom DP sa tieto príjmy neuvádzajú, lebo ide o plnenie z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, ktoré je podľa nášho zákona od dane oslobodené.

Dobrý deň,
Finančné riaditeľstvo SR k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) uvádza nasledovné:


Nemocenské ako dávka poskytovaná zo sociálneho poistenia je v zmysle § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov od dane oslobodená. Od dane sú v zmysle uvedeného ustanovenia oslobodené aj plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu.

Z uvedeného vyplýva, že ak sa jedná o plnenie z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, tento príjem daňovník neuvádza v daňovom priznaní podanom v SR.

S pozdravom,
Mgr. Bibiana Hricková
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Pochváliť
Krankengeld do 42.dňa sa vypláca z dobrovoľného poistenia, nie zo zákonného povinného poistenia. Nejedná sa o plnenie z povinného zahraničného poistenia ale o plnenie z dobrovoľného poistenia.
2 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Pochváliť
Viem o tom, ale je minimum slovenských opatrovateliek, ktoré si platia aj dobrovoľné poistenie... Ale, fajn, že si to upresnila...
0 0

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 24.04.06
  2. Príspevkov: 6, Posledný príspevok: 28.09.04
  3. Príspevkov: 4, Posledný príspevok: 12.08.04
  4. Príspevkov: 3, Posledný príspevok: 15.07.04
  5. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 28.05.04