Zavrieť

Porady

Aké výdavky môžem uviesť v súvislosti s príjmom, ktoré predstavuje odbytné zo životnej poistky?

V roku 2013 mi bolo vyplatené odbytné zo životnej poistky. Rozumiem, že tento príjem uvediem do DP FO (typ B) do tabuľky číslo 2 riadku 5 stĺpec 1. Čo však môžem uviesť do výdavkov - sumu zaplateného poistenia za celú dobu trvania poistenia alebo iba za rok 2013? Alebo nič?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Myslíš tým odkupnú hodnotu poistky v prípade predčasného zrušenia?

    Tak túto sumu nemusíš uvádzať do daňového priznania. Daň z výplaty životného poistenia v prípade dožitia alebo predčasného vypovedania sa vyberá zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. f).

    Ak ti poisťovňa pri výplate odbytného (teda odkupnej hodnoty) nezrazila žiadnu daň, tak ti nevznikla daňová povinnosť, tzn. zaplatené poistné bolo vyššie, ako vyplatená odkupná hodnota.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Marian Sedilek Ďakujem. Už len pre úplnosť: V prípade, že mi poisťovňa zrazila daň, tak potom tento príjem uvediem do účtovníctva medzi Príjmy nezahrňované do základu dane a stĺpca Zdanené osobitnou sadzbou. Je to tak správne?
    Chobot Prečo to chceš dávať do účtovníctva? Ako to súvisí s tvojim podnikaním. Veď tá poistka bola asi súkromná záležitosť, nie? Alebo si si ju platil z firemných peňazí?

    Alebo si vedieš účtovníctve pre osobné potreby?
    Marian Sedilek Poistka bola platená zo súkromných peňazí. Ale odkupné prišlo na účet, ktorý používam aj v súvislosti s podnikaním.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nikde neuvádzaš - je to daňovo vysporiadané.
    ak ti prišlo na podnikateľský účet - PNZD
    Ale nemal by si v tomto radiť ostatným ?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Katy, ja sa nečudujem. Dnes môže robiť finančného konzultanta ktokoľvek, ani sa v tom moc vyznať nemusí.
    Marian Sedilek Chobot, doteraz som Vám bol vďačný za Vaše odpovede. Ale netušil som, že pri svojich skúsenostiach nedokážete rozlíšiť dve oblasti poradenstva - daňové (v ktorom som Vás žiadal o radu) a finančné (v ktorom pôsobím ja) - a len tak začnete spochybňovať moju odbornosť. O financiách viem mnoho a svoje vedomosti si stále dopĺňam; Vy viete zrejme veľa o jednej i druhej oblasti - ja Vám k tomu blahoželám, ale prečo by Vás to malo oprávňovať k tomu, aby ste spochybňovali človeka, ktorý si chce nechať poradiť. V tomto ste ma sklamali.
    Chobot Zle si ma pochopil, nemyslel som konkrétne na teba, myslel som to všeobecne. Napr. môjho syna lákal jeden jeho kamarát, aby s ním spolupracoval za firmu OVB. Môj syn nemá žiadne znalosti z obasti financií a ten jeho kamarát možno o 10% väčšie ako môj syn. Ten jeho kamarát absolvoval 7 dňové školenie finančného poradcu a teraz hľadá ľudí, ktorí mu budú dohadzovať zákazníkov. A myslí si, že už je odborník v oblastí finančného poradenstva.
    .

    Ale aj tak - ako chceš komplexne radiť niekomu ohľadne životného poistenia, ak nevieš, ako sa zdaňuje výnos zo životnej poistky? A pritom takú jednoduchú vec si človek znalý v oblasti financií vie ľahko nájsť v zákone o dani z príjmov.

    A nikde nepíšeš, že poskytuješ len finančné poradenstvol. V profile máš "privátny ekonomický konzultant", pod čo patria aj dane.

    A vyhovárať sa, že dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) sú iná oblasť ako finančné poradednstvo - to spolu súvisí. Ak sa ťa klient opýta, či si môže zaplatené poistné za životné poistenie (http://www.porada.sk/zivotne-poistenie#__AUTOKW) odpočítať zo základu dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), čo mu povieš? Že ty si len finančný poradca, nie daňový, nech si nájde daňového?

    Takže netvár sa urazene, že sme ťa nachytali na hruškách. Nevedel si, no dobre. Dostaneš za to kritiku a ide sa ďalej.
    Marian Sedilek Nie som urazený, len ma to prekvapilo. Na otázku som očakával odpoveď a bodka. Tak som myslel, že to na Porada.sk chodí. Keď niečo neviem, tak sa spýtam - aby som napríklad nemusel - berúc Tvoj príklad - klientovi povedať "choďte za daňovým poradcom" ale mohol povedať: "v tejto oblasti nie som celkom doma, ale odpoveď vám zistím u odborníkoch". Ešte raz vďaka za tie Tvoje odpovede. Bol si prvý, ostatní sa v podstate opakujú.
    Chobot Vo verejných diskusiách môžeš čakať na svoje články či otázky rôzne odpovede aj reakcie. A na porade sú tiež len ľudia a niekedy môžu mať uštipačné poznámky (niektorí aj urážlivé, ale to už hraničí s porušovaním etikety a také príspevky treba nahlásiť a moderátori to zmažú).

    Podstatou je, že pýtajúci sa dostane odpoveď, radu.

    Len jednu poznámku k tvojim príspevkom - ak radíš, tak v príspevkoch neuvádzaj svoje kontakty a nepíš ľuďom, že im poradíš inidviduálne. Na porade je to považované za reklamu a zháňanie klientely, čo nie je povolené. Na porade sa radí verejne v diskusiách.
    Marian Sedilek Katy a R. Ďakujem za potvrdenie.
    K Tvojej otázke: Som finančný konzultant, nie daňový. Viem veľa vecí o poistkách, hypotékach a investíciách a stále sa usilujem vedieť viac.
    Moja otázka však bola z oblasti daňového poradenstva - nebol som si istý, tak som sa spýtal. Pričom ja daňové poradenstvo neposkytujem, takže odpoveď je: Nie, pretože daňové poradenstvo nie je moja parketa.
    A vôbec si nemyslím, že moja otázka na dane nejako znížila moju odbornosť v oblasti finančného poradenstva.
    Kvaka Ako finančný konzultant by si však mal vedieť aj to, že odbytné býva takmer vždy bez zisku. Dostaneš totiž v odbytnom menej, ako si tam vložil.
    Marian Sedilek Je viacej faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku odbytného a či je bez zisku alebo so ziskom. Ale toto som ja svojou otázkou nierešil :-)
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Marian Sedilek: ja si myslim ze prave naopak, vasa otazka na dane prudko znizila vasu odbornost tykajucu sa financneho poradenstva ... ako chcete radit klientom ako investovat a ako im chcete vysvetlovat rozne financne produkty, ked o ich zdanovani nemate sajnu ? rozne financne produkty su rozne zdanovane a vyhodnost toho ktoreho produktu moze byt uplne ina po zohladneni danoveho hladiska ako bez zohladnenia daní ...

    ale k veci: odbytne sa nikde v DP neuvadza, sice sa zdanuje, ale len rozdiel medzi vyplatenou sumou a celkovym zaplatenym poistnym, a navyse zdanuje to poistovna pri vyplate (ak nejaka dan vznikne), takze na ucet posiela poistovna uz danovo vysporiadanú sumu ... vsetky tieto informacie by mali byt uvedene v liste poistovne, ktorý zasiela po zrusení poistenia a kde je uvedený výpočet plnenia
    Naposledy upravil bubkoch : 20.03.14 at 07:23
    Marian Sedilek Ďakujem Vám za odpoveď. Vysvetlenie som už dostal od kolegu Chobota.

    Aké výdavky môžem uviesť v súvislosti s príjmom, ktoré predstavuje odbytné zo životnej poistky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.