Zavrieť

Porady

duplicitna uhrada

potrebujem poradit v oblasti podvojneho uctovnictva. podarila sa mi duplicitna uhrada faktury cez e-banku. s dodavatelom mam dohodnute, ze peniaze mi vrati. ako to zauctovat?
uhradu 321/221 a potom vratenie penazi 221/321? prosim poradte co najskor. Dakujem Marianna kamaro3@azet.sk
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Neviem ako máš zaúčtovanú tú druhú úhradu vo februári, malo by to byť na pohľadávkach a teraz by som ju zlikvidovala interným dokladom
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som potrebovala poradiť. Fa z februára bola uhradená 2x (zistila som to až teraz). Raz z bankového účtu a raz v hotovosti kde bola platená aj DPH. Prišla nám teraz ďalšia fa v máji a pátrali sme že prečo je uhradená. Bolo nám povedané, že sme mali preplatok z tej faktúry vo februári a že nám to vypárovali kdežto ešte máme u nich preplatok 0,10 EUR. Chcem sa teda spýtať ako to mám vyriešiť účtovne keď bank. výpis a hotovosť sú zaúčtované už vo februári na ten istý variabilný symbol a keď nahodim faktúru za máj ako to teda vypárujem? Lebo mi bude svietiť neuhradená a tá vo februári má preplatok. Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Ja som v účtovníctve začiatočník a až teraz sa stretávam pomerne s problémami.

Februárovú (alebo kedy ste platili) úhradu v banke oprav - zaúčtuj ako preddavok. Ten si pri druhej faktúre započítaš.
DPH si uplatňuješ na základe daň. dokladu - faktúry, nie na základe úhrady.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Píšem ako to mám zaúčtované: došlá faktúra (február) 518/321, úhrada fa z BÚ 321/221 a ešte raz tá istá suma úhrada v hotovosti a tam sú poplatky čiže: úhrada 321/211, poplatok 568/211 a ešte daň z poplatku 343/211 - tu je tá DPH.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Nerozumiem, píšeš že je to jedna a tá istá FA a na banke účtuješ 321/221 a na pokladni tak ako píšeš, čo tie poplatky? tie boli na tej faktúre? ak áno tak prečo platby tak ako uvádzaš 321/211, potom 568/211 a ešte 343/211, to neboli tieto položky v rámci tej faktúry ?
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

babi2 Pozri príspevok
Nerozumiem, píšeš že je to jedna a tá istá FA a na banke účtuješ 321/221 a na pokladni tak ako píšeš, čo tie poplatky? tie boli na tej faktúre? ak áno tak prečo platby tak ako uvádzaš 321/211, potom 568/211 a ešte 343/211, to neboli tieto položky v rámci tej faktúry ?
To je tak že najskôr to bolo uhradené z BÚ a to sa účtuje 321/221. Potom to ešte išli uhradiť v hotovosti a tam pri úhrade v hotovosti si na predajni účtujú ešte poplatok neviem kvôli čomu asi preto že je to hradené v hotovosti. No a z toho poplatku je ešte ďalšia DPH. Na koruny ten poplatok bol v sume 21SK a 4SK bola DPH. Teraz v EUR to ešte nemám v hlave. Ide o faktúru T-mobile a tí si účtujú tieto poplatky pri platbe v hotovosti. To čo bolo na FA je zas iná DPH v rámci Fa a tá je v tej celkovej cene a ešte + ten poplatok a DPH z toho poplatku. Na FA nie sú tieto poplatky. Keď sa to uhrádza cez BÚ tak sa uhrádza len suma z FA s DPH ale keď sa platí v hotovosti tak sa uhrádza FA s DPH a ešte aj poplatok ktorý si účtujú na predajni s DPH. Neviem či som to už zrozumiteľne uviedla.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Keď je to tak, tak ja by som tú úhradu z banky dala na 314, úhradu z pokladne by som spárovala s faktúrou došlou a pri ďalšej faktúre zlikviduješ tú sťaby zálohu, a tak ako píše Paula DPH si si uplatnila z faktúry a pri úhrade z pokladne len DPH z poplatku.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

babi2 Pozri príspevok
Keď je to tak, tak ja by som tú úhradu z banky dala na 314, úhradu z pokladne by som spárovala s faktúrou došlou a pri ďalšej faktúre zlikviduješ tú sťaby zálohu, a tak ako píše Paula DPH si si uplatnila z faktúry a pri úhrade z pokladne len DPH z poplatku.
Ďakujem skúsim to tak nejak poriešiť. Oni nám to už spárovali s FA teraz z mája a preto sme rozmýšľali že je už uhradená a my sme ju neboli platiť. Len ešte tam u nich máme preplatok 0,10 EUR. To asi vyrovnáme s ďaľšou FA z júna. Ešte raz ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať