Zavrieť

Porady

Darovanie orgánov.

Dobrý deň Potrebujem si rýchlo zistiť ako je to s darovaním orgánov po smrti. Počul som, že keď niekto za života nepodpíše odmietnutie darovania orgánov, tak po jeho smrti mu ich môžu odobrať(sa stáva automaticky darcom). Je možnosť, že po smrti na žiadosť pozostalých o neodobratí orgánov, nebohému sa nebudú orgány môcť odobrať? Alebo to už nie je možné. Ďakujem. Prosím rýchlo
buchač Rýchlo ???

Rýchlo sa ani pes ...oné .....

...a čo.....idú Ťa rezať za živa ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Myslim,ze nesuhlas s darovanim sa da urobit iba za zivota.Alebo za deti do 18r.tak mozu urobit rodicia.

    Ziadat mozu aj pozostali,ale je viac-menej na rozodnuti lekarov, ci tuto ziadost akceptuju. Skuste pisomne,aby ste mali dokaz, ze ste o to poziadali...

    http://www.pravo-medicina.sk/poradna...cc0bf4530e6c3e
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gladstoner1 Ďakujem píšem žiadosť, ale okrem toho že žiadam a zároveň vyjadrujem nesúhlas s odberom..., čo tam mám ešte uviesť aby to malo vážnosť? Ďakujem pekne. Prosím rýchlo.
    Andy Kralik Na stranke udzs-sk.sk je presne znenie. Podpus musi byt pravdepodobne overeny.
    Gladstoner1 Ďakuejm pekne, už to mám, si mi pomohol.
    Llívia Podpis musí byť overený u notára.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Teraz je stav taký, že ten, kto sa za života nevyjadrí, že nesúhlasí s odobratím orgánov po smrti. stáva sa automaticky potenciálnym darcom.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LukyKs Preto je najlepšie ešte za života :

    - zhumpľovať si všetky orgány
    - aj kožu

    A po smrti ti dajú pokoj - nemusíš písať = uvidia aj sami.
    Tweety Myslíš na Hrušinského, že telo má ísť do hrobu zhumpľované? S tým sa dá polemizovať.
    LukyKs Šak polemizuj.
    Ja nevnucujem
    Ja iba (za súčasného stavu legislatívy ) radím
    Llívia A nielen orgánov, viď prípady vykostenia ľudí.
      zbaliť

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Rodina na to pravo nema, ale ak o to poziada, pochybujem ze im nebude vyhovene. Ale pravny zaklad to nema. To je co sa tyka odberov organov.
    Co sa tyka samotnej pitvy, rozhoduje ohluadajuci lekar, ktory ma presne definovane v zakone, kedy ju musi nariadit. Rodina o tom nijak nerozhoduje. Ani nedava suhlas. Ani to nemoze zakazat.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Informovaný súhlas a neodmietnutie darcovstva

    Legislatíva, pre tak citlivú oblasť akou je odber a transplantácia orgánov, je nevyhnutným základným súborom pravidiel, ktorý zabezpečuje ochranu, bezpečnosť a práva darcov aj príjemcov orgánov. V súčasnosti sú pre mŕtvych darcov vo svete dva základné princípy darovania. Prvým je informovaný súhlas, čo znamená, že darca už za života vyjadrí svoj súhlas s darovaním orgánov po smrti. V prípade, že ho nevyjadril, akceptuje sa súhlas rodiny. Druhým princípom, ktorý platí aj u nás, je predpokladaný súhlas. To znamená, že potenciálnym darcom je každý, kto počas života neodmietol darovanie orgánov po smrti. Ak svoj nesúhlas počas života darca nevyjadril a rodina odmieta odber, jej rozhodnutie sa v praxi rešpektuje, aj keď zákon odber umožňuje. Pre živých darcov orgánov, ako je oblička a časť pečene, je vždy vyžadovaný informovaný súhlas. Darca musí podpísať súhlas s darovaním a so skutočnosťou, že sú mu známe všetky riziká súvisiace s odberom. Jeho právom je kedykoľvek pred odberom od darovania odstúpiť. Základným princípom je, že prospech pre príjemcu musí prevažovať nad potenciálnymi rizikami a ujmou pre darcu.http://www.zzz.sk/?clanok=9714

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.