Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať poskytnutie servisnej prehliadky zadarmo?

Pri odbere viacerých áut dostane spoločnosť zadarmo prvú servisnú prehliadku týchto áut. Táto služba bude vykonaná možno až v budúcom roku.
Neviem či je správny takýto postup.
Výnos z predaj auta rozdelím v tomto roku na cenu auta a cenu predpokladanej prehliadky
311 / 604 cena auta
/ 384 cena budúcej prehliadky

v budúcom roku vykonanú prehliadku preúčtujem 384 / 602

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Naposledy upravil januta : 09.04.14 at 06:30 Dôvod: Doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skovco je offline (nepripojený) skovco

    skovco
    Dobra otazka - jedna zo sedych oblasti ktore nie su celkom jasne. Ja este uvediem moznost 2 (tieto dve moznosti sa bezne vyskytovali v praxi) - tvorit rezervu na naklady spojene s touto servisnou prehliadkou. Zda sa mi to elegantnejsie a spravnejsie ale uznavam, ze podla IFRIC 15 sa skor uprednostnuje moznost casoveho rozlisenia vynosov. K druhej moznosti sa priklanam preto, lebo dodanim auta uz firma svoje zarobila a bez ohladu na to ci tu prehliadku spravi alebo nie trzba jej zostane - preto mi to skor vychadza ze trzba by mala byt vykazana hned v plnej vyske. Ale tvoje riesenie vobec nie je zle a s ohladom na IFRIC 15 je urcite spravnejsie.
    Naposledy upravil skovco : 08.04.14 at 11:43
    januta Ďakujem za názor. Potrebujem si to ujasniť aj z daňového pohľadu. Možno takých prípadov bude viac a nechcem urobiť chybu. Ak by som si robila rezervu na náklady tak by asi nebola daňovou rezervou.
    skovco To ano rezerva by bola nedanova

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... servisnú prehliadku tzv. grátis by som poňala ako bonus = takže účet 648 ... ale aj použitie účtu 602 v tomto prípade nie je až také nevhodné ... či?

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Ja by som navrhoval, aby zadávateľ otázky vždy aj uviedol, či sa pýta na účtovanie u dodávateľa či odberateľa....

    Lebo potom by nemohla vzniknúť reakcia končiaca otázkou či ? ... teda že bonus = 648...

    V zadaní je spomínaný výnos z predaja auta - takže predpokladám, že ide o dodávateľa, ktorý poskytuje servis v budúcnosti bez odplaty. Len potom nechápem, prečo navrhuje účtovanie 311/384 - t.j. výnosy budúcich období, keď pre neho to bude NÁKLAD (VÝDAVOK), ktorý v budúcnosti bude musieť vynaložiť na vykonanie servisnej prehliadky.... takže jednoznačne záväzok, otázka je, či v určitej, či neurčitej výške... či ?????
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    januta Na upresnenie, som dodávateľ auta a servisná prehliadka je dohodnutá v určitej výške - práca+ materiál.
    O 384 som chcela účtovať z toho dôvodu, že v budúcnosti mi odíde materiál zo skladu, budem mať náklad a priradím k nemu nejaký výnos. Asi chybný pohľad.
    skovco Ta 384- je v poriadku, dovod je skor ten ze si dnes predala nieco co spravis az buduci rok a samozrejme aj tie naklady k tomu budes mat az buduci rok a aj marzu si zasluzis az buduci rok - tvoj predpoklad nie je chybny
    skovco Pri prvom pohlade som mal rovnaku reakciu ale, na slovensku k tomu nic blizsie nenajdes, takze je viac dobrych rieseni alebo si musis vypytat stanovisko financneho riaditelstva ak si chces byt isty. Preto sa treba pozriet na medzinarodnu uroven (konkretne na interpretacie IFRS teda IFRIC konkretne IFRIC 15). Tato dilema bola uz riesena x krat celosvetovo a ani IFRS nemali jednoznacnu odpoved ludia uctovali dvoma sposobmi - 1 - vynosy buducich obdobi alebo 2 - rezerva na naklady. Po velmi dlhej diskusii sa stanovilo ze sposob 1 je spravny - pretoze ta servisna prehliadka sa predava aj samostatne, vies presne urcit ten vynos buducich obdobi, a takato predajna akcia je len zblbnutie zakaznika, v skutocnosti nic zadarmo nedostava ale tu servisnu prehliadku zaplatil v cene vozidla, preto si ten vynos mas zauctovat az ked ju naozaj spravis. Ale osobne uznavam, ze k tej rezerve na naklady viac inklinujem.
    karakul ... zadávateľ píše, že prehliadka dohodnutá v určitej výške (práca+materiál) - ale podľa môjho názoru to určite nemôže byť presne stanovená hodnota (cena materiálu i práce sa za rok môže meniť) - takže neurčitá výška, čo inklinuje k rezerve. Ak však vychádzame z toho, že za rovnakú cenu predáva dané auto viacej predajcov, tak ak jeden ponúkne pri rovnakej cene bonus servisnú prehliadku zdarma, tak mi z toho taktiež vychádza záväzok do budúcna a nie výnos.... podotýkam, že na nedávnych školeniach prednášatelia (metodici) jednoznačne tvrdili, že na bonusy (výnosy) rezervu tvoriť nemožno, s čím sa zase nestotožňujem ja...
      zbaliť

    Ako zaúčtovať poskytnutie servisnej prehliadky zadarmo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.