Zavrieť

Porady

zamestnávanie mladistvých

dobrý deň, chcem sa Vás opýtať aké povinnosti musím splniť ak chcem zamestnať cez leto brigádnikov vo veku 15 rokov na pár hodín? Potrebujem povolenia od lekára? Niekde som čítala, že treba aj súhlas od rodičov. Ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad výkon akej práce ?
xenia2103 pomocné práce na dvore
veronikasad Čo rozumieš pod tými pomocnými prácami ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    § 11 ods. 4 ZP
    (4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

    a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

    b) športových podujatiach,

    c) reklamných činnostiach.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xenia2103 ďakujem, len obaja chalani sú študenti (prváci) na strednej škole a 16 rokov majú v auguste t.r., t.z. že majú ešte 15 rokov, ale povinnú školskú dochádzku majú za sebou a teraz ako ďalej ?
    Chobot Najlepšie bude uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorú podpíše študent aj jeho zákonný zástupca. Neviem o tom, že by trebalo lekárske potvrdenie.
    xenia2103 http://www.podnikajte.sk/pravo-a-leg...xhtml...strana 4, ale úprimne tiež som to nikde nepočula o lekárskom potvrdení....
    Chobot Jááj, tak toto. Spomenul som si. Syn, keď mal 16 (pred 3 rokmi), tak pred nástupom na brigádu mu dali papier, že si ho má dať potvrdiť jeho detskej lekárke. Tá tam bachla štempeľ a bolo.

    Povedz im, nech prinesú potvrdenie od detskej lekárky, že môžu vykonávať danú prácu - pomocné práce na dvore. Možno budú musieť zaplatiť nejaký poplatok tej lekárke za vystavenie potvrdenia.
    xenia2103 tak ak by potrebovali bachnúť tak to môžem urobiť aj ja a nemusia nikam chodiť :-), skúsim si to preveriť na inšpektoráte práce tak nenápadne ....ďakujem Vám všetkým za komentáre
    veronikasad Nestačí 16 rokov, musí byť ukončená povinná školská dochádza - tá je 10-ročná a 10. ročník končí až 31. augusta ...
    xenia2103 dala by som im asi DOVP, lebo k DOPŠ treba ako doklad aj potvrdenie zo školy,že je študent, no základka ho už nedá a stredná škola ho ešte nedá
    xenia2103 @veronikasad..prikladám článok z netu: http://www.podnikajte.sk/pravo-a-leg...estnanci.xhtml
    Chobot @veronika: Podľa zákona je to možno správne tak, ale v praxi sa bežne zamestnávajú 16 roční študenti počas letných prázdnin.

    Syn tak mal v marci 2011 16 rokov a od 16. júna už mal dohodu o brigádnickej práci v Tescu. Myslím, že nikto nebude namietať, ak 16 ročný študent bude počas prázdnin brigádovať. (tým nechcem povedať, že s tebou nesúhlasím, alebo že chcem tvoje tvrdenie vyvrátiť).
    xenia2103 ja mám tiež v tom jasno, zamestnám chalanov, nech si privyrobia - veď ako hovorí môj syn :ženy sú drahé :-)
      zbaliť

    zamestnávanie mladistvých

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.