Zavrieť

Porady

umelec na voľnej nohe

prešla som si poradu, ale informácii o umelcoch na voľnej nohe som našla veľmi málo. Viete mi niekto poradiť? Známy maľuje obrazy, keďže teraz nemá žiadnu inú zárobkovú činnosť, chcel by to nejako " zastrešiť ". Predpokladám že na živnostenskom sa registrovať nebude, alebo áno? A ako to bude s jeho odvodmi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adulka16 je offline (nepripojený) adulka16

    adulka16
    Tazka tema lebo je dostupnych len malo informacii.

    Umelec sa neregistruje na živnostenskom úrade.
    Umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie. DÚ mu pridelí DIČ.

    Do 8. dni sa prihlási do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne.
    V soc. poisťovni sa nepovažuje ,, umelec v slobodnom povolani ,, za samostatne zárobkovo činnú osobu - prihlási sa ako dobrovoľný plátca .

    V zdrav.poisťovni považujú ,, umelcov ,, za samostatne zárobkovo činné osoby . Musia byť preto povinne poistené. Ak umelec nema pravidelný iba občasný príjem podpíše v poisťovni prehlásenie a potom nemusí byť povinne prihlásený. Ak prekročí istú hranicu musí pri ročnom zúčtovaní poistné doplatiť. Téme odvodov umelcov sa obsirne venuje pan Mihal . Temu si treba vyhladat tu na porade. Je to tam prehladne spracovane.Treba si zistiť max. a minimálny vymeriavaci základ a podľa toho postupovať pri výpočte odvodov.

    Účtovníctvo - všetko prebieha ako u živnostníka to znamená ak si neuplatňuje paušálne výdavky / vroku 2006 je to myslim 40% / vedie si peňažný denník v ktorom eviduje prijmy a vydaje. Tykaju sa ho vsetky vykazy. Ak prekroci obrat 1.500 000,- Sk musí sa registrovať ako plátca DPH a vystavovať FA.

    Pekny den.

    Ada

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    jana32
    prešla som si poradu, ale informácii o umelcoch na voľnej nohe som našla veľmi málo. Viete mi niekto poradiť? Známy maľuje obrazy, keďže teraz nemá žiadnu inú zárobkovú činnosť, chcel by to nejako " zastrešiť ". Predpokladám že na živnostenskom sa registrovať nebude, alebo áno? A ako to bude s jeho odvodmi?
    http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?
    ja sa chcem spytat, ci mozem pri slobodnom povolani vystavovat faktury, kedze nemam pridelene ICO a len DICo.
    dakujem
    ada

    Tomy je offline (nepripojený) Tomy

    Tomy
    Potrebovala by som v tejto téme poradiť, ak umelec v slobodnom povolaní má v zmluve, že agentúra za neho odvádza napr. 2 % do kultúrneho fondu /teda mu o tie peniaze menej vyplatí, ako je v dohode/ mám to uviesť ako jeho paušálne výdavky /nevedieme JÚ/, alebo uviesť ako príjem-2%, teda skutočne poukázané peniaze. A takisto ako s výdavkami, ktoré platí agentúre ako províziu, tiež dostane na účet príjem bez provízie.

    AdamC je offline (nepripojený) AdamC

    AdamC
    Ahoj, do fondov sice odvadza peniaze ten co ich vyplaca - agentura, ale je to "z penazi" umelca, a je to jeden z jeho vydavkov...preto do pausalnych prijmov das 100%, takze cisty honorar pripisany na ucet deleno 0.98. Az na tuto sumu potom uplatnis 40 % pausalne vydavky. Detto s proviziou.

    KUTAC je offline (nepripojený) KUTAC

    KUTAC
    adulka16 Pozri príspevok
    Tazka tema lebo je dostupnych len malo informacii.

    Umelec sa neregistruje na živnostenskom úrade.
    Umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie. DÚ mu pridelí DIČ.

    Do 8. dni sa prihlási do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne.
    V soc. poisťovni sa nepovažuje ,, umelec v slobodnom povolani ,, za samostatne zárobkovo činnú osobu - prihlási sa ako dobrovoľný plátca .

    V zdrav.poisťovni považujú ,, umelcov ,, za samostatne zárobkovo činné osoby . Musia byť preto povinne poistené. Ak umelec nema pravidelný iba občasný príjem podpíše v poisťovni prehlásenie a potom nemusí byť povinne prihlásený. Ak prekročí istú hranicu musí pri ročnom zúčtovaní poistné doplatiť. Téme odvodov umelcov sa obsirne venuje pan Mihal . Temu si treba vyhladat tu na porade. Je to tam prehladne spracovane.Treba si zistiť max. a minimálny vymeriavaci základ a podľa toho postupovať pri výpočte odvodov.

    Účtovníctvo - všetko prebieha ako u živnostníka to znamená ak si neuplatňuje paušálne výdavky / vroku 2006 je to myslim 40% / vedie si peňažný denník v ktorom eviduje prijmy a vydaje. Tykaju sa ho vsetky vykazy. Ak prekroci obrat 1.500 000,- Sk musí sa registrovať ako plátca DPH a vystavovať FA.

    Pekny den.

    Ada

    A co keď je umelec zamestnaný vo fabrike ktorá zaňho dovádza do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne?
    Stačí len ak sa umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie a DÚ mu pridelí DIČ ?
    theaterinka pozna niekto odpoved na tuto otazku? aj mna by velmi zaujimala.

    umelec na voľnej nohe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.