Zavrieť

Porady

Ako si mám vypočítať odvody na rok 2014 a 2015 a 2016?

Zdravím,včera som začala vypracovávať podnikateľský zámer. Všetko by bolo v poriadku až na finančnú prognózu, ktorú netuším na základe čoho mám vypracovať. Viete mi prosím niekto poradiť ako to spísať? Ako si mám vypočítať odvody na rok 2014 a 2015 a 2016?
Naposledy upravil KatBo : 03.05.14 at 17:24
Anik je to trochu mimo témy, ale pre mňa ani nie. V rámci čoho chceš podnikať.
KatBo tento mesiac si idem zakladat zivnost a ziadam od uradu prace prispevok na podnikanie. Vypracovavam si podnikatelsky zamer,ktoreho sucastou je aj financna prognoza na 3 roky. Otvorit si chcem zivnost na vyrobu bizuterie a darcekovych predmetov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak chceš mať živnosť na výrobu bižutérie, predpokladám, že nemáš veľké skúsenosti čo sa týka prípravy fin. prognózy o čom svedčí aj tebou sformulovaná otázka. Jednoznačne by som Ti odporučila ak už chceš požiadať UPSVaR o dotáciu, aby si sa obrátila na niekoho, kto by Ti tú finančnú prognózu spracoval.
    Navigácia spoza PC by bola asi dosť náročná. A ten príspevok by Ti mohol stáť za to aby to bolo v poriadku. To nie je len o odvodoch.
    Pripojím Ti ešte výšky dotácie podľa
    Výška príspevku je závislá od celkovej ceny práce, typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom bude uchádzač vykonávať SZČ. Výška príspevku na SZČ od 1. januára 2014:
    Výška príspevku 100 % 60% 40 %

    bratislavský kraj: 2,5 násobok CCP - najviac 2 714,10 1 628,46 1 085,64

    ostatné kraje s priemernou MEN ≤ ako je celoslovenský priemer:
    3-násobok CCP najviac 3 256,92 1 954,15 1 302,77

    ostatné kraje s priemernou MEN > ako je celoslovenský priemer:
    4-násobok CCP najviac 4 342,56 2 605,54 1 737,02
    pri výrobe bižutérie neviem aký majetok potrebuješ nakúpiť a koľko by si chcela dať na odvody.
    Na SP je teraz na rok 2014 hranica príjmu za rok 2013 - 4830 € na rok 2015 sa tá hranica za rok 2014 asi o niečo málo zvýši. Na podnikanie predpokladám, že budeš mať zhruba 1/2 roka. za rok 2014 - na ZP zaplatíš - 56,35x počet mesiacov v ktorých zaplatíš odvod na ZP - predpokladám , že nemáš ZŤP, lebo by to bolo ináč
    pridám Ti link na prečítanie
    http://pavolvarhanik.sk/clanky/odvody-szco

    katBo pri Tvojej výške 2.714,10 € príspevku by som sa viac sústreďovala na to čo k svojej práci potrebujem, aby som ju mohla vykonávať viac ako na odvody - lebo tá časť s odvodmi je v niektorých prípadoch dosť neistá - môžu nastať za 3 roky na ktoré je podpísaná zmluva rôzne zmeny a ty by si nemohla vyčerpať dotáciu na odvody a musela by si ju vrátiť - napr. nedajbože by Ti to moc nevynášalo a našla by si si dobre platenú prácu, osobnú asistenciu a rôzne iné záležitosti, ktoré by spôsobili, že by si nebola povinná platiť si odvod na ZP a tie peniaze by si musela vrátiť
    Naposledy upravil Anik : 04.05.14 at 11:10
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KatBo Ďakujem, chcela som to najskor sama pochopit, kym pojdem za uctovnickou.
    Anik KatBo nemyslela som to v zlom, ale teraz je to prepočítavanie odvodov koeficientami a tak a myslím, že aj niektorí novo začínajúci - rekreační účtovníci s tým budú mať problém.
    Katy a R musí to teraz byť presne ?? ... lebo tam kľudne môže dať odhad - vyšší - však nevie ešte, že ako sa jej bude dariť ..
    KatBo ved prave to neviem nakolko musi byt ta prognoza presna.... ale asi pojdem do vyssich cisel
    veronikasad Finančná prognoza presná byť nemusí, z rozdielov UP nevyyvodzuje žiadne dôsledky. Ak však ale budeš žiadať preplatenie odvodov, tam by si "strieľať z brucha" nemala. Ak vieš príspevok použiť na iný účel, nedávaj si do podn.plánu preplatenie odvodov do SP.
    ZP - r. 2014 56,35€/mes., r.2015 - 57,68€/mes., r.2016 odhadom 59€/mes.
    KatBo Ďakujem Prave preto som potrebovala poradit s tymito cislami tykajucimi sa odvodov Ostatne vydavky sa daju uviest len odhadom
    Anik Bola si na školení, predpokladám, že vieš aká by mala byť výška príspevku a nepovedali Vám koľko z tejto sumy môžeš použiť na odvody a koľko na hmotný majetok ? Od toho by som sa odvíjala.
    Neviem či si čítala aj doplnenia v mojom príspevku.
    veronikasad Aký ročný príjem =tržby predpokladáš ? Od toho sa odvíjajú odvody do SP - či sa vôbec staneš povinným platitelom.
    KatBo Anik, nemala som skolenie. Pani na urade mi dala do ruky len schemu ako ma vyzerat podnikatelsky zamer a tym to haslo. Dostanem v BA kraji 2714,10€ ( hranica na nakup hmotneho majetku je 1700€ a nehmotneho max 2400€)
    veronikasad Ak ešte len začínaš robiť na podn.pláne, nečakaj že do konca mája ho budeš mať schválený. Začiatok podnikania nemôže byť skôr, ako budeš mať podpísanú zmluvu s UP.
    Katy a R no tak potom odvody do SP vôbec nedávaj .. a na to zdravotné ti stačí 2200 (trošku viac som v tom príspevku od oka navýšila) - Veronika ti presnejšie napísala .A 700-1000 dáš na iné potrebné veci ... veru, to dlho trvá (len aby si to mala do konca roka! - som pesimista - ber s rezervou)
    KatBo Ak to stihnem napisat do 13,5., kedy zasada komisia a vsetko pojde ako ma, tak od 1.6 by som mohla mat zalozenu zivnost... vraj
    Anik Ak dostaneš len 2.714,1 eur tak by som rátala 56,35* zhruba 5 56,35*5 - rok 2014
    2015 - 56,35x1 + 57,68 x 11 za rok 2014+2015 na odvodoch na ZP by to mohlo byť 972 €
    2016 - niekde okolo 58-59 ako napísala Veronika
    58x12 - 696
    ešte by ti ostalo aj na rok 2017 niekoľko mesiacov a to do roku 2016 by si mala na odvodoch na ZP nejakých zhruba 1668 € predpokladám, ale že to nechceš len na refundáciu odvodov, ale že si chceš za to aj niečo kúpiť. Doplnila som Ti ešte do príspevoku
    KatBo tak v tom prípade dám do nakladov len odvody napriklad do konca tohto roka co by bolo 6*56,35€ a zvysok použijem na nakup hmotneho majetku Dakujem Vám velmi pekne za rady
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja na tvojom mieste by som si dala len odvody do zdravotnej poisťovne - v min výške (pre budúce roky pridať) .. to je tak 1500 eur na 2 roky. ako anik opravila - tak na tri roky by to bolo asi 2300 (počítam so zvyšovaním)
    ak ti to nestačí - tak si daj aj SP - ale najskôr od 7/2015. len potom treba myslieť na to, že ak nebudeš platiť SP - nebudeš to môcť použiť na iné (alebo riešiť zmenu PZ)
    Naposledy upravil Katy a R : 03.05.14 at 18:29
    Anik Katka a dotácia je teraz na 3 roky.
    Iba ZŤP je na 2 roky a tam tuším ani nemôže tú dotáciu použiť na odvody .

    Ako si mám vypočítať odvody na rok 2014 a 2015 a 2016?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.