Zavrieť

Porady

Pracovná neschopnosť zamestnanca

Prosím Vás mám zamestnanca ktorý je DPN a prechádza z mesiaca na mesiac. On ten papier o trvaní DPN už odovzdal na sociálnu poisťovňu. Musím mať kópiu tohto papiera aj ja doloženú? Ak áno ako sa k nej dostanem, mám volať zamestnanca nech ju nejako pozháňa? Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ZDROJ SP

    Preukaz o trvaní práceneschopnosti: Zodpovednosť za jeho doručenie má poistenec


    Dočasne práceneschopný poistenec, ktorý zo Sociálnej poisťovne poberá dávku nemocenské a ktorému pokračuje pracovná neschopnosť v ďalšom kalendárnom mesiaci, je povinný predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, tzv. lístok na peniaze, bez ktorého nie je možné vyplatiť nemocenskú dávku. Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti po jeho vystavení lekárom prekladá poberateľ nemocenskej dávky priamo Sociálnej poisťovni príslušnej podľa sídla zamestnávateľa, ak mu pracovný pomer trvá alebo ak si uplatnil nemocenskú dávku v ochrannej lehote plynúcej zo zaniknutého zamestnania. Zamestnanec sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že to zamestnávateľ za neho urobí, avšak zodpovednosť za jeho predloženie pobočke Sociálnej poisťovne nesie zamestnanec.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tictac7 to je dobré..... a to akože si má zamestnávateľ potom z prsta vycucať, čo je so zamestnancom? ... a keď má pobočky kade-tade a sídlo na opačnom konci republiky, to má zamestnanec cestovať aby doručil, alebo poštovné platiť? No fakt úžasné!
    Pepa Nič úžasné. Povinnosti príjemcov dávok upravuje § 227 zákona o sociálnom poistení. Nie je to nič nové.
    Zuzanka_ba mne by sa hodilo vedieť, podľa ktorého ustanovenia musím mať ten doklad aj ja, vedel by niekto poradiť? nenašla som to v z. o soc. poist. ani v ZP. zatiaľ som mala za to, že ak mi zamestnanec nedoručil ukončenie PN, tak je PN.
    Tweety Prechodky z mesiaca na mesiac fungujú už roky rokúce. Je to doklad o tom, že k posled.dňu mesiaca ešte DPN trvá.
    Pepa Zuzana, nemusíš mať ten doklad.
    Zuzanka_ba Doklad a celá procedúra s SP je mi známa, len som chcela vedieť, či je povinnosť zo zákona aby som ja ako zamestnávateľ toto tlačivo mala u seba.
    U dohodárov, ak si to dotyčný rieši sám alebo cez svojho zamestnávateľa kde je v PP, nie vždy doklad doručí aj mne, preto som sa pýtala.
      zbaliť

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    áno, musíš mať ten doklad aj Ty. Zamestnancovi zavolaj, nech si ide od lekárky vypýtať druhé potvrdenie, v opačnom prípade mu dáš absenciu. Prečo to niesol do SP on? To je predsa vecou zamestnávateľa. V prvom rade musí zamestnávateľ vedieť, čo je so zamestnancom....
    sunny2312 Zamestnanca som kontaktovala, ale nič mi nedoniesol a ešte bol aj drzí ako sme si dovolili mu volať. Maroduje už dosť dlho, telefón už nikomu nedvíha a my neviem čo je s ním, kedy skončí DPN a ako to bude ďalej.
    Je prijatý na dotáciu do 29 rokov, takže sme museli preobsadiť miesto, lenže nový zam-nec dostal lepšiu pracovnú ponuku a dal výpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Všetky doklady o DPN patria najprv zamestnávateľovi, až ten ich následne posunie ďalej SP(ak samozrejme DPN trvá nad 10KD). Takto treba zamestnancov poučiť, pretože potom má problém zamestnávateľ.

    Pracovná neschopnosť zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.