Zavrieť

Porady

Spoludlžník pri hypotéke - je možné vymáhať od spoludlžníka vrátenie peňazí, ak hypotéku uhrádza len druhý dlžník? Zbavenie sa spoludlžníka proti jeho vôli?

Ahojte poraďáci,
obraciam sa na vás s takouto situáciou. Partner a partnerka si kúpili dom na hypotéku (konkrétnejšie je to hypotéka a k tomu spotrebný úver so záložným právom). Sú spolumajitelia na LV a zároveň aj spoludlžníci v banke.
Po nejakom čase sa partneri rozišli, ale bývajú naďalej v danej nehnuteľnosti. Dlžník tam má aj trvalé bydlisko. V dlhšom časovom úseku pred rozchodom nebol partner schopný/ochotný uhrádzať "svoju" polku splátok, a ani sa dostatočne nepodieľal finančne na chode domácnosti (ex-partneri majú spolu maloleté deti). Jeho problémy s platením pretrvávajú aj po rozchode.
Do budúcna by bolo ideálne, a snáď sa to podarí realizovať, prevzatie dlhu inou osobou (zo strany ex-partnerky; samozrejme ak by s týmto súhlasila banka), a zároveň odstránenie ex-partnera z LV.
Avšak sú obavy, či bude ex-partner súhlasiť.

- Za predpokladu, že nebude súhlasiť (pravdepodobne mu táto situácia vyhovuje), existujú nejaké právne páky, ako sa ho "zbaviť"? Alebo sú ex-partneri odsúdení na spoluvlastnenie?

- Je vymáhateľná nejakým právnym spôsobom suma, ktorú platí ex-partnerka (resp. iné osoby) aj za druhého dlžníka? (Kto platil splátky a z akých zdrojov, vie zdokladovať.)

Ex-partner má príjmy striedavého charakteru, otázne je, či sú aj na papieri priznané, iný väčší majetok okrem zmieňovaného nemá. Takže mám pochybnosť, kam by prišiel prípadný exekútor vymáhať od neho - asi by prišla ex-partnerka o hnuteľné veci z domácnosti.

Nepíšte mi sem prosím osobné komentáre, nie som osoba postihnutá touto situáciou, som len zainteresovaná osoba a potrebovala by som rady tých, čo sa orientujú v problematike. Ak máte myšlienky, ktoré mi nenapadli, veľmi to ocením.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sú spoluvlastníkmi s rovnakým podielom, musia aj náklady a investície znášať napoly. Inak by sa jeden bezdôvodne obohacoval na úkor druhého. K podielovému spoluvlastníctvu pozri občiansky zákonník od § 137.
    Podľa § 141 Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní. Ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh súd = § 142. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzanka_ba Áno, majú rovnaký podiel. Takže by mohlo ísť o bezdôvodné obohatenie viď § 454 Obč. zákonník. (Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.)

    V § 142 je uvedené aj, že "Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti." - pod tým je myslená aj banka ako právnická osoba (má záložné právo) alebo sú myslené len fyzické osoby?
    Je trvalé bydlisko právo dotyčného viaznúce na nehnuteľnosti?
    Mária27 Trvalé bydlisko nie je právo. Právo je napr. vecné bremeno. Keby sa dom len rozdelil na dve časti a vodovodná prípojka by zostala na jednej časti, ten druhý spoluvlastník by ju mal právo naďalej využívať - bolo by pre neho zriadené vecné bremeno.
    Záložné právo je tiež právom - napr. po predaji by museli sumu vyplatiť. S bankou treba rokovať vopred.
    Zuzanka_ba Rozumiem, ďakujem za vysvetlenie.
      zbaliť

    Spoludlžník pri hypotéke - je možné vymáhať od spoludlžníka vrátenie peňazí, ak hypotéku uhrádza len druhý dlžník? Zbavenie sa spoludlžníka proti jeho vôli?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.