Zavrieť

Porady

Právo prechodu cez pozemok?

Zdravim
Chcel by som sa spýtať na radu resp. skusenosti s právom prechodu cez váš pozemok.
Chceme kupit pozemok, čo by problem nebol, ale časť pozemku je susedná s vedlajším ktorý nemá iný pristup.
Tento náš pozemok bol niekedy v celku, ale pri plánoch obce sa rozdelila časť koli buducej výstavbe cesty a už postaveneho elektrickéh vedenia. Týmto rozdelením ktore sa nijako ináč spraviť nedalo sa pozemok rozdelil na časť 1., časť 2. (ťarcha obce na cestu) a časť 3 ktora je o výmere takmer 150m a susedí s dalším pozemkom.
Na časti 3 by sme chceli postaviť garáže, len ma zujíma či ma majitel pozemku 4 právo o sprístupnenie pozemku a či to musí byť práve cez ten moj pozemok. (je cez neho cesta najbližšie, tak asi aj ano).
Zaujíma ma postup a rozmer danej cesty. Pokial dobre viem, tak ak by to dal na sud, tak sud určí vecné bremeno na prejazd a udržiavanie jeho pozemku? Nemôže to byť inou cestou cez iný pozemok? Alebo len cez môj, nakolko je cesta k ceste najkrajtšia? V sučastnosti tam cesta nie je ani poľna. Mám radšej počítať s rezervou 3 m na prejazd a potom žiadať odkupenie alebo nájomne za tie 3 metre? Dakujem foto v prilohe
POZEMOK4.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vecné bremeno by súd zriadil len ak by mal na pozemku stavbu (§ 151o obč.zákonníka). Novú stavbu by mohol urobiť len ak by mal prístup.
    K záhrade mu staší právo prechodu (60 cm).
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jozef H. A ak tam ja teraz vybudujem napr. dvojgaráž s technickou miestnosťou?
    Šírka pozemku je 13.5m a dlžka 8 a hore 10. Ak si teraz kým tam on nič nemá ja postavím niečo? Ako to bude ak sa on rozhodne tam postaviť dom? Ak by tam napr. dom mal, kolko som povinný mu nechať ak by som ja tam ešte nič nemal? dakujem
    Mária27 Ked nemá on žiadne právo doteraz, tak buduj. Potom nech si hladá cestu - tvoju stavbu na tvojom pozemku zbúrať nemôžu - ak je legálna.
    Jozef H. tak ziadne bremeno na katastry nie je. Len sa bonim lebo ak sa vybuduje cesta tak cez moj pozemok bude najkratsia cesta k ceste z jeho pozemku. Si si ista ze mi to nemozu dat zburat alebo tak nieco?
    Mária27 Budeš mať povolenie stavebného úradu predsa ešte predtým, ako začneš stavať.
    Jozef H. tak ano. dakujem :-)
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    osobne by som sa s majitelom pozemku č 4 dohodol o výmene /kúpe/, z dola cestu a hranicu 3-4 posunúť, si predstav tej zeliny a hnusoby čo by išlo z toho pozemku a toho hnevu, treba zvážiť

    Právo prechodu cez pozemok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.