Zavrieť

Porady

Súdny poplatok a úmrtie

V prípade úmrtia žalobcu/civilné pojednávanie/ súd poukázal uznesením súdny poplatok v nemalej výške na účet právneho zástupcu žalobcu, v prípade sa nezačalo ešte ani pojednávanie. Nemal ísť poplatok na dedičské konanie po žalobcovi prostredníctvom daňového úradu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Podľa môjho názoru vrátený súdny poplatok nemal ísť na účet právneho zástupcu žalobcu. Mali by ho dostať dediči od daňového úradu (event. od prevádzkovateľa príslušného systému) na základe právoplatne ukončeného dedičského konania (aj) o sume uvedeného poplatku ako dedičského aktíva po žalobcovi ako poručiteľovi. Oprela by som sa pritom najmä o ust. § 11 ods. 6 a 12 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch..., právny zástupca žalobcu nie je poplatníkom súdneho poplatku (§ 2).

    § 11
    (6) Ak sa má vrátiť poplatok alebo preplatok, orgány podľa § 3 zašlú odpis právoplatného rozhodnutia o jeho vrátení daňovému úradu príslušnému podľa trvalého pobytu (sídla) poplatníka alebo prevádzkovateľovi systému, ak sú orgány podľa § 3 zapojené do centrálneho systému evidencie poplatkov, ktoré poplatok alebo preplatok vrátia najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia odpisu právoplatného rozhodnutia o jeho vrátení; ak orgán štátnej správy súdov alebo prokuratúra nevydali rozhodnutie, zašlú písomné upovedomenie o spôsobe vybavenia sťažnosti podľa osobitného zákona7) a daňový úrad alebo prevádzkovateľ systému vrátia poplatok najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia písomného upovedomenia.
    (12) Ak daňový úrad alebo prevádzkovateľ systému nevráti poplatok alebo preplatok v lehote uvedenej v odseku 6, je povinný zaplatiť poplatníkovi úrok z omeškania z poplatku alebo preplatku, ktorý sa mal vrátiť,.....

    Pre istotu som sa pokúšala pohľadať aj nejaké súdne rozhodnutia. Bol to problém, ale podarilo sa mi nájsť aspoň jedno http://otvorenesudy.sk/decrees/253670/document, aj keď nie celkom identické, ale možno pomôže.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    deha Ďakujem za odpoveď, tak zrejme pri dedičskom konaní to treba nahlásiť notárke ako aktívum dedičstva a nech aadvokáta notárka vyzve k poukázaniu na jej účet?
    luja5 Ja by som to nadniesla na dedičskom konaní (možno by som to poslala písomne, aby sa to dostalo do dedičského spisu), ale nehovorila by som notárke, čo má robiť.
    luja5 Našla som ďalšie súdne rozhodnutie, podľa ktorého aj keď mal žalobca právneho zástupcu, súd rozhodol o vrátení súdneho poplatku žalobcovi (http://www.antimon.gov.sk/data/att/1306.pdf).
    V súvislosti s tým ma napadla otázka, ako presne je to v uznesení súdu v Tebou uvedenom prípade napísané, na základe akého zák. ustanovenia súd rozhodol o tom, komu a akým spôsobom má byť vrátený súdny poplatok...
    Oliwa Prečo na notárkin účet??? Notár je súdny komisár a nie účastník konania. Na účty dedičov podľa ich dedičských podielov... Sa nazdávam svojím sedliackym rozumom. Ale nech poradia právnici, ak nie sú všetci na dovolenke...
    luja5 Tiež si myslím a tiež len sedliackym rozumom, že nie na notárkin účet. Len ani ten právny zástupca (advokát) nie je účastník dedičského konania, nie je ani dedič, ani veriteľ, ale je dlžník voči dedičom...... Keď má v niektorých iných prípadoch niekto peniaze patriace dedičovi, dedič ich dostane po preukázaní sa právoplatným dedičským osvedčením. Inokedy sa preukazuje požadovaný stupeň príbuzenstva (napríklad pri neprevzatom dôchodku zomrelým). Ale takýto prípad...preto som aj poprosila o tie srdiečka...
      zbaliť

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    smrťou splnomocniteľa zanika plnomocenstvo, s pravnym zastupcom nemal sud vobec konat... malo to byť prejednané v dedičskom konaní najprv

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Jednoznačne sa to malo/musí prehnať cez dedičské konanie. Tam je priestor, aby dedičia nahlásili všetky aktíva a pasíva. Veď ak poplatník nežije, má byť "mŕtvy" aj jeho účet v banke, takže dedičia sa k nemu nedostanú, ak tá suma nebude v dedičskom konaní. Ak náhodou nemal účet a prišla by poukážka na jeho meno, na pošte tiež predsa nepochodia.
    To, že sa poplatok ocitol na účte právneho zástupcu žalobcu, môže byť napr. chyba súdneho úradníka. Bolo by bolo zaujímavé pozrieť sa, na čo sa v tom uznesení súd odvoláva...
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Súhlasím, tiež by ma zaujímalo, čo presne je v uznesení súdu napísané - poznamenala som v inom svojom komente, tak možno zadávateľka upresní, keď sme už dve .
    deha Tak teda , pôvodný žalobca zomrel,ale poplatok predtým uhradil a jeho právna zástupkyňa oslovila žalobcove dedičky a požiadala o späťvzatie návrhu na základe ich súhlasu a v ich mene .Súd na základe toho konanie zastavil ale poplatok vrátil na konto právnej zástupkyne. Nejde tu o nejaké bokom dohodnutí konanie tejto , nebudú mať s tým dedičky problém?Nejde o malú sumu.
    luja5 Ako je to presne napísané v uznesení súdu? Súd podľa mňa nemohol vrátiť súdny poplatok, lebo súd na to nemá "kasu". Mohol len rozhodnúť, komu, akým spôsobom má byť poplatok vrátený a mal by uviesť aj odkaz na príslušné zák. ustanovenia, o ktoré sa vo svojom rozhodnutí opieral.
    luja5 Dedičky podpísali nielen to, že právna zástupkyňa môže na základe ich súhlasu a v ich mene požiadať o späťvzatie návrhu, ale aj to, že ona môže dostať vrátený súdny poplatok, ktorý uhradil zomrelý...? A dedičky neriešili a nepýtali sa právnej zástupkyne, kedy a ako im poukáže vrátený súdny poplatok?
    Oliwa Právna zástupkyňa mala podpísanú od dedičiek nejakú generálnu plnú moc alebo bola splnomocnená len na určité právne úkony?
    deha Presne tu je zrejme pes zakopaný, ktovie čo chudiny podpísali a peniaze zhrabla advokátka.
    Oliwa Luja, poopravím Ťa: súd kasu má a volá sa "Pokladňa". A sedí tam teta, ktorej možno zaplatiť súdny poplatok aj v hotovosti a vydá príjmový pokladničný doklad. Bezhotovostné platby idú na účet štátnej pokladnice.
    luja5 Oliwa, ď. za poopravenie.
    Upresním: Slovami "súd nemá na to "kasu "" som chcela vyjadriť, že súd nemá na to vracanie súdnych poplatkov peniaze, nerobí to ani pracovisko pokladne, ani nejaké iné pracovisko súdu poukázaním z účtu súdu. Aj súdne poplatky zaplatené tete v "pokladni" nezostanú súdu, ale idú zo súdu preč. Ach jaj, ako som to tým slovkom "kasa" zamotala a ako som to pritom chcela len zostručniť....
    Oliwa Oliwa pochopila, ako to Luja pôvodne myslela...
    deha Videla som kopiu , bolo tam , že ju splnomocňujú, ako právny nástupcovia žalobcu, na späťvzatie návrhu a nič viac.
      zbaliť
    luja5 23.07.14 09:08 priradil do Porady

    Súdny poplatok a úmrtie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.