Zavrieť

Porady

Donutenie vymalovania bytu pri ukonceni najmu

Zdravicko,

mam nasledovny problem. V blizkej dobe mi ma uplynut doba prenajmu bytu, v ktorom som byval a majitelka po mne pozaduje, aby som byt pred odovzdanim vymaloval. S tym vsak rozhodne niesom stotozneny. V zmluve sa o tom nic nepise. Len ze byt ma byt odovzdany neposkodeny a cisty. Steny ako take pritom niesu poskodene a az na male smuhy, ktore sa pri beznom pouzivani pritrafia je byt v takom stave ako pred rokom. Vynimkou je iba chodbicka, kde sme mali topanky a preto je jedna stena na jednom mieste 1,5x0,5m viac zaspinena. Pricom tu suhlasim s vymalovanim celej steny. Majitelka sa mi vsak vyhraza tym, ze ak nevymalujem cely byt tak si na to prenajme firmu a nevrati mi kauciu + bude chciet dodatocne este 250e (dokopy teda skoro 800e). Co je vsak na tom najviac zarazajuce, je to, ze ten byt vlastne ani vobec nevidela. Len to proste defaultne pozaduje...

Ake mam prosim vas v takomto pripade prosim moznosti? Viem sa voci takemuto spravaniu neajko branit?

Vopred dakujem za odpoved.
buchač Nevráti kauciu ?

Veď daj byt do jej " predstáv".....ešte aj kuchynskú linku do prvopočiatku - čiže do triesočiek..
HAmmer16 Dik za napad, ale asi by som poprosil konstruktivne riesenie. Nejde mi o to ten spor este viac hrotit
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Údržbu bytu robí prenajímateľ aj z vybratého nájomného. Od nájomcu má právo len na náhradu škody na byte - pozri všeobecné paragrafy obč, zák. o nájme aj špecifické o nájme bytu. Podľa popisu ti stačí vymaľovať chodbu.

    Ak ti dobrovolne nevráti kauciu (pozri aj podmienky jej použitia v zmluve), pošli jej platobný rozkaz - po odpore sa asi budete súdiť, čo by si mal vyhrať.

    § 682
    Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.
    § 683
    (1) Ak došlo k poškodeniu alebo nadmernému opotrebeniu prenajatej veci v dôsledku jej zneužitia, zodpovedá nájomca aj za škody spôsobené osobami, ktorým umožnil k prenajatej veci prístup, za náhodu však nezodpovedá.
    (2) Domáhať sa náhrady možno len do šiestich mesiacov od vrátenia prenajatej veci; inak nárok zanikne.

    § 693
    Nájomca je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré spôsobil v dome sám alebo tí, ktorí s ním bývajú. Ak sa tak nestane, má prenajímateľ právo po predchádzajúcom upozornení nájomcu závady a poškodenia odstrániť a požadovať od nájomcu náhradu.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    arizona, viktorviktor, HAmmer16, Kvaka, ivka70, Zuzanka_ba, vlado 33, terezamaria
    8

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Urob si náležitú fotodokumentáciu. Ale tak, aby to bolo jasné, že kedy si fotil.
    Ak si si vedomý poškodenia chodbičky, vyfoť poškodené a aj opravené časti.

    Potom to bude len o naťahovaní sa buď reálne alebo písomne.

    V konečnom dôsledku môžete skončiť na súde, ktorý rozhodne.
    Ale iniciátor ( môj dojem ) žaloby budeš asi Ty.

    Donutenie vymalovania bytu pri ukonceni najmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.