Zavrieť

Porady

Dá sa ešte zachrániť cesnak?

Dopestovala som pekný, veľký cesnak, nechala som ho presušiť, potom som ho zaviazala do venca a visel mi pod strechou. Zvrchu sú hlavičky pekné, ale pri čistení vidím, že sa začínajú tvoriť na strúčikoch fliačiky. Čo s ním mám robiť, dá sa mi úroda ešte nejako zachrániť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    panamaus je offline (nepripojený) panamaus

    Vylúčený člen panamaus
    Nedá

    nabudúce pred sadením namor 5% Sulkou aspoň 2-3 hodiny

    najlepšie zmeniť miesto, lebo huba je už v zemi

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    pozri aj tu http://carozahrady.sk/zelenina/cibul...avcesnaku.html

    Skleróciová hniloba cesnaku a cibule

    – ochorenie spôsobuje huba Sclerotium cepivorum a napáda predovšetkým cibuľu a cesnak, zriedkavejšie aj pažítku a pór. Ochorenie sa rozširuje hlavne počas vlhkého a chladného počasia. Rastliny vädnú, korene sú napadnuté bielym vatovitým mycéliom huby. Neskôr v tomto povlaku vznikajú drobné čierne útvary, tzv. skleróciá, ktoré si v pôde udržia životnosť až 10 rokov a preto sú trvalým zdrojom infekcie v zamorenej pôde. Optimálna teplota pre šírenie huby je 15 – 20 oC. Hube sa darí v kyslejších pôdach a silnejší výskyt ochorenia podporujú vyššie dávky dusíka.
    Preventívnym opatrením je opatrné hnojenie dusíkom a zvýšenie hodnoty pH kyslých pôd vápnením, morenie sadiva pred výsadbou proti hubovitým chorobám. Na zamorenej pôde niekoľko rokov nemá pestovať cibuľová zelenina.

    Dá sa ešte zachrániť cesnak?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.