Zavrieť

Porady

problem ohladne faktur

Zdravim vsetkych.

Som zaciatocni zivnostnik a mam problemy s nasledovnym.
Peniaze, ktore som dostal za fakturu v hotovosti som si vlozil na svoj ucet, nie vsak podnikatelsky, ale Euro26. Tento ucet ale nemam vedeny ako svoj podnikatelsky. Vlastne ja podnikat. ucet ani nemam (zatial). Dosle fa za telefon, net atd som vsak platil cez internet banking z tohto uctu.
Teraz neviem ako mam vystavit doklady, pretoze peniaze by mali byt "akoze" v pokladni. Problem je hlavne v tom, ci mi bude stacit len vydavkovy pokladn. doklad z pokladne a faktura, alebo mi v tomto pripade budu chybat nejake doklady o tom, ze som to zaplatil na poste alebo podobne.
Budem si ich potom moct uplatnit ako svoj naklad???

Dik. Buly
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Beata je offline (nepripojený) Beata

  Beata
  Môj názor na vec je, že v prvom rade by ste si mali otvoriť podnikateľský účet v banke. Čo sa týka prijatej platby za vasu faktúru, keď ste prijali tieto peniaze, tak ste predsa vystavili príjmový doklad, takže tento si zaúčtujete ako príjem do pokladne. Peniaze, ktoré ste z pokladne vybrali a vložili na váš osobný účet, sú vaším výdavkom z pokladne, avšak nie daňovým nákladom samozrejme, ale si ho zaúčtujte ako výdavok na osobnú potrebu.
  Platby zaplatené z osobného účtu - za telefón, zaúčtujte normálne ako daňový náklad, veď faktúru za telefón máte a keď viete odôvodniť celú sumu faktúry, tak si ju môžete uznať do nákladov.

  Beata je offline (nepripojený) Beata

  Beata
  Ešte by som dodala, že výpis z osobného účtu priložte do účtovníctva, aby ste vedeli preukázať, že faktúra bola skutočne uhradená.

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  tak koniec chaosu, ked sa zacina podnikat
  odporucam oddelit sukromne od podnikatelskeho - to na zaciatok
  Potom zdravy sedliacky rozum do hrsti a povedat si: toto su peniaze z podnikania, mozem ich minut ako chcem a kedy chcem, len musim vediet, co a kedy mam platit, co sa tyka podnikania.
  Faktury - vystavene - peniaze sa mozu prijimat aj v hotovosti na prijm.doklad - pozor na dátum, odporucam podla sucasneho vykladu zakona vystavit fakt. vcera a inkasovat dnes
  faktury - došlé - najlepsie platit z podnikatelskeho uctu - tazko sa dokazuje uhrada zo sukromneho, nemusi byt uznana
  otvorit si podnikat. ucet - hladat optim.moznosti vzhladom k cenam a dostupnosti - aj cez internet je to Eliot /dlhsie sa vybavuje/, alebo Tatrabanka ..ci ina, aby som nerobila reklamu. Potom sa snazit nepouzivat tento ucet na sukr. ucely, je mozne k nemu zriadit kartu a vybery kartou pouzivat na sukr.ucely, aby pri uctovnictve bolo raz navzdy jasne, co je dotacia pokladne a co je sukr.
  ..... a je toho dost, na taky rýchlokurz je tu malo miesta :-) vela zdaru!!

  Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

  Fajdy
  Dodám k rýchlokurzu. Ak došlé faktúry sú vystavené ako podnikateľské s uvedeným IČO musíte si ich zaevidovať do knihy došlých faktúr. Pokiaľ sú vedené ako súkromné neevidujte ich. Pri úhrade nerobíte záznam v peňažnom denníku, lebo k žiadnemu pohybu peň. prostriedkov nedošlo. Na konci roka v rámci uzávierkových operáciií interným dokladom zaúčtujte tieto sumy ako výdavky znížujúce základ dane.

  Heni je offline (nepripojený) Heni

  Heni
  Ak je Buly celkom sam ako FO bez zamestnancov, tak by ten podnikat. ucet ani nemusel zakladat, ak je len sam sebe panom doma i v praci - zo zakona to (ucet) nie je povinne a poplatkov bude aj tak dost. Ak uz oddelene, tak asi na poducet.

  marika1 je offline (nepripojený) marika1

  marika1
  Hlavne mať účty oddelené. Je v tom potom chaos. Ešte súkr.platby z podn.účtu sa dajú do osobnej spotreby, ale platby za fa zo súkr.účtu je to horšie s dokazovaním o platbe. Daňovaci to naozaj nemusia uznať, ako hovorí Ekin a už vôbec nemusia vidieť pohyby na súkr.účte, do ktorých ich nič.

  Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

  Fajdy
  Nákup PHM platobnou kartou vydanou k súkromnému účtu chcem v JÚ zaúčtovať ako daň. uznaný výdaj cez pokladňu . Mám doklad z ERP, na ktorom je uvedené, že platba bola vykonaná platobnou kartou. Je to predpokládam správne, ale aj tak sa chcem spýtať, či má s tým niekto skúsenosť.

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  ja som to uznavala, dokonca ani to potvrdenie o platbe kartou som neprikladala..ved to bolo zaplatene a doklad mam v ruke...

  elPi je offline (nepripojený) elPi

  elPi
  Zaplatené to síce bolo, ale treba dokázať aj to že je to MOJ výdavok.
  Pokiaľ nemám k dokladu o platbe kartou aj bankový výpis, nie som schopný dokázať z akého účtu to nakoniec bolo uhradené. (čo keď som nemal svoje hotové peniaze ani svoju kartu, ale kartu mi požičal kamarát, frajerka ... za čo asi ??).
  A kým sa mi neobjaví úhrada na bankovom výpise, považujem doklad o platbe kartou za kvázi "záväzok", a keďže nebol platený v hotovosti, nemožno ho účtovať cez pokladňu. Účtovať budem až na základe výpisu z bankového účtu.

  Ak to bolo náhodou uhradené z osobného, nepodnikateľského účtu, tak tieto prípady v priebehu roka neúčtujeme, ale až na konci roka po uzavretí peňažného denníka "pod čiarou" v rámci uzávierkových operácií takéto výdavky doúčtujume (po riadnom zdokladovaní) a pripočítame k daňovým výdavkom.

  problem ohladne faktur

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.