Zavrieť

Porady

Máte skúsenosť, že aký vysoký býva súdom vyrúbený príspevok na výživu exmanželke? Zvlášť by ma potešila odpoveď od sudcu alebo právnika, čo takéto veci rieši.

Pripisujem 10.9.14 Dakujem, priatelia, pomohli ste mi.

Príklad:
Exmanžel má priemerný hrubý príjem 1000 Eur, nemá vyživovaciu povinnosť.
Exmanželka má minimálny a dočasný príjem, nepoberá dôchodok (ani dávky v hmotnej núdzi), stará sa o jedno dieťa, zdravé, žiaka ZŠ, ktoré nie je dieťaťom tohto exmanžela.

Zaujíma ma, či je to napr. % príjmu povinného alebo sa dotiahne oprávnený na životné minimum (tj. cca 200 Eur), alebo ako to súd stanoví.
Prosím, nedávajte mi sem linky na zákony, že kedy príspevok áno, kedy nie a pod., prečo áno či nie...
Zaujíma ma prax, ak takých ľudí poznáte, že koľko to tak zvykne byť.

V diskusii som uviedla aj podrobnosti, najviac pod odpoved od sosaka.
Na začiatku som ich neuviedla, aby sme nezačali riešiť, či jej súd vôbec niečo prizná, prečo ona nepracuje a podobne. Znenie zákona aj nejaké výklady som našla, áno, každý prípad je iný,...

Prosíiiim, povedzme, že súd toto výživné exmanželke prizná.
Koľko to býva? (Hypoteticky).
Alebo este lepsie: Ak poznáte niekoho, kto toto výživné poberá alebo platí - viete, že koľko?

Ďakujem za všetky vecné odpovede.

Katarína
PS. Našťastie, ja v tom nefigurujem, netreba ma vychovávať.
Naposledy upravil katarina158 : 10.09.14 at 06:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Nemusí jej priznať;možno si ona pletie §71 a §72 Zákona o rodine:
    Neexistuje žiadne matematický vzorec na výpočet výšky tohto príspevku. Súd určuje výšku príspevku podľa Vašich schopností, možností a majetkových pomerov samozrejme po zohľadnení Vašich opodstatnených výdavkov. Zákon o rodine určuje rozsah tohto príspevku ako "primeraná výživa", čo možno charakterizovať tak, že tento príspevok by mal slúžiť na pokrytie časti jej základných výdavkov, avšak v žiadnom prípade nemožno hovoriť o tom, že výška tohto príspevku by mala slúžiť na vyrovnanie životných úrovní oboch bývalých manželov tak, ako tomu je pri vyživovacej povinnosti medzi manželmi (§71 Zákona o rodine).
    Tu je to pekne vysvetlené a obávam sa,že dotyčná bude mať problém s vysvetľovaním na súde:
    http://www.pp.sk/WebPMPP/main/Articl...=44499&print=1
    Nedopísala som,doplním:sused platí 100€,ale na dieťa platí 200€ a má cca 1000€ (v čistom).Myslela,že z neho vytlčie pre seba 300€
    Naposledy upravil Peggynka : 08.09.14 at 17:13
    katarina158 Dakujem !!! Presne nieco taketo tu hladam. Kolko niekto plati.
    Ja som nasla jediny priklad, z minulosti, prijem mal 8.000 sk a platil 800 sk. Nahodou tiez 10% platu, ale asi to nebude "vzorec" :-) )
    Ale aj ostatnym dakujem, akurat mi pisete nieco, co som uz nasla.
    katarina158 Skromná .. chcela len 300? Táto moja dáma, o ktorej pisem, si do navrhu dala 500 E.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    najskor treba opravit uvahy v zadani ...
    to ze exmanzel nema dalsiu vyzivovaciu povinnost NEznamena, ze nema ine nutne vydavky napr. hypoteku na byt v ktorom byva ... takyto vydavok ma pri rozhodovani sudu prednost pred vyzivnym na exmanzelku, dokonca prednost pred vyzivnym na dieta
    to ze exmanzelka nema prijem neznamena ze je v hmotnej nudzi, ani to nezaklada narok na vyzivne ... sud skuma dovod preco nepracuje ...

    odpoved na tvoju otazku neexistuje, lebo kazdy pripad je jedinecny, rovnako ako rozsudok, kludne v dvoch podobnych prijmovych situaciach moze dsud rozhodnut diametralne odlisne

    tvoj pripad komplikuje aj to dieta ktore nie je dietatom exmanzela ... koho je ? ako sa otec dietata podiela na nakladoch na dieta a matku/exmanzelku ?

    nezmyselna otazka, aj ked niekto hodi nejaku cifru, bude mat nulovu vypovednu hodnotu
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarina158 Dakujem. Nieco som doplnila vyssie. Ona v hmotnej núdzi je (z mojho pohladu jedine vlastnou vinou) a sociálka jej neposkytuje podporu, lebo má (malý ale predsa) prijem z prenajmu ich spolocneho bytu, kde ani jeden z exmanzelov nebyva. Ale ten pravdepodobne predajú v rámci vysporiadania BSM.
    Prosiiiiim, predsa len by som chcela vediet, ze AK súd toto výzivne prizná, ze kolko to býva.
    misoft Prizerá i na to! Okrem toho - bolo spomínané - skúma, či sa exmanželka usilovala získať iný príjem (napr. zamestnať sa). Pokiaľ zistí súd, že exmanželka nemá snahui o takéto riešenie a očakáva, že ju bude exmanžel "vydržiavať" - tak výsledok pre ňu bude vrcholne nepriaznivý. Ale je to individuálne. Opakujem - súd začne skúmať všetky aspekty. A pokiaľ zistí, že navrhovateľka v niečom zavádzala, môže ju to vyjsť draho....
    katarina158 Dakujem, prosim pozrite si aj moj dnesny komentar.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Neviem z akého dôvodu si myslíte, že dotyčná osoba bude úspešná a hneď sa pýtate na sumu, ktorú by teoreticky mala dostať od exmanžela. Exmanželka je zdravá a nič jej nebráni, aby si hľadala zamestnanie. Dieťa nie je ZŤP, aby ho musela opatrovať. Nie je prihlásená na úrade práce a tým pádom ani nemá záujem si prácu nájsť !! Hádam si nemyslíte, ak máte zdravý rozum, že súd jej prizná čo i len cent. Na dieťa, ktorého nie je otcom exmanžel, asi dostáva výživné od biologického otca.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarina158 Nemyslím si, že tato exmanzelka bude uspesna a získa príspevok od exmanzela. Ak by ho ziskala, bol by to výsmech slusnosti aj zdravému rozumu.
    Ale ona s tym pocita, uz podala navrh na sud. A mna zaujíma, samozrejme HYPOTETICKY, ze keby jej sud prispevok priznal, ze kolko asi tak.
    Ano, je to tak, ako pisete. Ona je parazit. Je zdravá, za vyse roka (vtedy sa vyhrotila kriza v manzelstve a dostala od manzela ultimatum praca alebo rozvod) mala az jeden pokus nastúpit do práce. Dieta je zdravé, chodí do 4. triedy ZS. Inak, tej malej je mi fakt luto.
    Ona nepracovala cca 6 (7?) rokov, vtedy ju a jej (nie jeho) dieta zivil teraz uz exmanzel. Pred zivotom s terajsim exmanzelom robila ako drak, nesrandujem, kvalifikovanu pracu, pri PC, ako zamestnanec firmy aj doma, zarabala nadpriemerne. Spolocne deti nemaju, rozviedli ich v maji t.r.
    Neviem, ci je na UP evidovaná, viem, ze podporu z UP nedostava.
    Nedostáva výživné na dieťa, teraz po rozvode si vybavuje nahradne vyzivne ( to som vyguglila, 108 Eur). Otec dietata je asocial, cca rok po narodeni dietata zmizol a nevie sa, kde je a co robi a samozrejme, ze doteraz nic neplatil (ano, exmanzel slusne zabezpecil zivobytie jej aj jej dietatu).
    Momentalne je jej jediny prijem cca 180 eur z najmu bytu, ktory maju spolocny s exmanzelom. Budu ho musiet predat, takze tento prijem jej zanikne. Kvoli tomuto prijmu z najmu jej sociálka teraz odoprela dávku v hmotnej nudzi.
    Ked nebude mat prijem z najmu, vyslo mi toto: Zo sociaky by mohla mat 226 Eur (115 na nu a dieta, 17 na skolu, 4 na zdrav. starostlivost, 90 na byvanie) alebo 289 (+ ochranny alebo aktrivacny prispevok).
    Zaujima ma, ze keby tvrdohlavo nechcela robit (aspon oficialne) , kolko by mala na zivot. Dajme tomu pre seba a dieta 334 (226+108) alebo 397 (289+108) Eur
    Pri optimistickomo odhade mi to vychadza na 4 stovky pre nu a dieta - to je tak na hranici zivotneho minima... Rozmyslam, ci naaahodou nechce najprv vydolovat co sa da od statu, od exmanzela a az potom si najst robotu alebo robit nacierno.
    Zaujima ma, ze - keby sudcovi prdlo v bedni, s odpustenim - a
    prispevok by jej - v stave docasnej nesvojpravnosti- priznal, ze kolko by to tak mohlo byt. Hypoteticky !
    Kolko to byva a ci sa ta suma hodi z brucha... asi ano, z brucha. Neobjavila som ziadny vzorec, ziadnu metodiku. Jediny trolinka podobny pripad som nasla, to bolo 8.000 sk prijem exmanzela a 800 Sk prispevok exmanzelke.
    Táto predmetná dáma je moja pribuzna a vyse roka sa snazi vydolovat peniaze aj odo mna. Samozrejme, od koho sa podari. Vykonstruuje si, cim sa kto od detstva na nej akoze previnil a veri tomu, ze ten clovek je povinny sa o nu starat. Nekecat, neradit, len poslat peniaze. Citovo vydiera (nemam za co malej kupit jedlo, skolske pomocky, nemam cim kurit,.. ), slubuje hovadiny (vratim ti to +10%, ha, tak to by mi museli vymazat pamat a aj tak vy som jej 10%nechcela).
    Vyhraza sa mi (v sms, napr: neodpovedas ? ano, mas mat preco strach ... nieco ti dlhujem .. ja pridem a uvidis ... ).
    Nuz, je to darcek, takato pribuzna. V celej situacii mi je luto len jej dcerky a exmanzela.
    sosak V priloženom linku je konkrétna suma výživného, ale ide o invalidku 75%.
    http://www.superpravnik.sk/obcianske...-manzelku.html
    misoft Napíšem ako si myslím: h o v n o dostane!
    Peggynka V PP je taký sudca,čo nadržiava ženám v ich nárokoch...pri ňom už nejeden chlap pustil pierka nad rámec zdravého rozumu a spravodlivého posúdenia
    misoft Žiaľ - nájdu sa i takí. Ale ak by sa "obeť" obrátila vyššie a toto by vyšlo najavo - kua - to by bol poprask - viď podávanie TO na sudcov, ktorí - vedomí si svojich prešľapov - radšej zdupkali z funkcie. A teraz už majú na krku §.
    A potom obeť ešte podať na tomto základe TO na ex- pre nezákonné obohatenie....
    ivka70 Pri vyzivnom sa vyska vyzivneho urcuje tak, aby vyzivovana osoba mala porovnatelnu zivotnu uroven so zivitelom.
    Cize suma by zavisela od vysky prijmov a majetku toho, kto by mal vyzivne platit.
    katarina158 Pri vyzivnom ano, v tomto pripade ani nahodou, aj sa to vola: prispevok. Iba ludovo sa to vola Vyzivne.
    bubkoch ivka: to je nezmysel
    Peggynka ivka70 to sa týka výživného na manželku §71,v tomto prípade ide o §72.Kukni môj príspevok hore.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zaujíma ma, či je to napr. % príjmu povinného alebo sa dotiahne oprávnený na životné minimum (tj. cca 200 Eur), alebo ako to súd stanoví.
    Podľa okolností, podľa dôkazov, podľa životných situáciíí...
    Jednotlivo...od prípadu k prípadu.
    Všeobecne sa nedá aplikovať.
    Otázky :
    Prečo nepoberá daná ex tie rôzne vymoženosti ?
    Prečo nejde daná ex pracovať ?
    Prečo atď....???
    katarina158 Nuz, ja to vidim tak, ze ona nerobi, lebo nechce. Je zdrava, ma 9 (coskoro 10)- rocne dieta. Rozvod inicioval on, hadali sa okrem ineho pre peniaze a je mu sa nepodarilo vypáčiť ju cca 6 rokov do roboty. Posledné 2 -3 roky ju vyhanal robit intenzivne a neuspesne. Ja si myslim, ze ona chytračí. že si chce najprv vydupat výživné od exmanzela a az potom (mozno, snad,..) pojde robit. Alebo bude robit doma a nepriznavat prijmy, aby jej prispevok od Ex zostal. Mala taku robotu, ze by to slo.
    Prosiiiiim, predsa len by som chcela vediet, ze AK súd toto výzivne prizná, ze kolko to býva.

    Máte skúsenosť, že aký vysoký býva súdom vyrúbený príspevok na výživu exmanželke? Zvlášť by ma potešila odpoveď od sudcu alebo právnika, čo takéto veci rieši.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.