Zavrieť

Porady

Môže súd u nás - vo výnimočných prípadoch - určiť vyživovaciu povinnosť (príspevok na výživu) medzi súrodencami ?

Priatelia, ďakujem za vašu pomoc a mám ešte túto otázku:

V zákone o rodine 36/2005 som našla vetu, ktorá ma zneistila:
" Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní."
Je v par. 69 - za výrokom týkajúcim sa potomkov a predkov.

Citujem zákon:
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
§ 68
Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.
§ 70
Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.

Toľko zákon.

Rozumiem tomu tak, že par. 69 sa týka len príbuzných vo zvislej línii a netýka sa "bočných" línií . Napr. bratov, sestier ( strýkov, tiet, neterí, synovcov, bratrancov, sesterníc, .. )
Mýlim sa ?
/ Prosím, napíšte, že sa nemýlim :-) /

Poznáte nejaký podobný judikát zo súčasnosti?

Ďakujem !
Naposledy upravil katarina158 : 10.09.14 at 12:10
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Katka, môžeš byť konkrétnejšia na čo sa pýtaš ?
katarina158 Hrozi mi, ze budem musiet dospelej sestre prispievat ?
Sestra nepracuje a zjavne ani nechce. Je zdrava a ma zdrave skolopovinne dieta. Teraz sa snazi vydupat vyzivne od exmanzela. Uz podala navrh na sud, pojednavanie este nemali. Podla mna aj inych, aj tohoto fora - nema sancu ho ziskat.
Myslim, ze potom budu narade davky v hmotnej nudzi. Mylim sa ?
misoft Nehrozí to! Tam sa vraví jasne - potomkov a predkov, nie súrodencov..... v priamom rade.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výživné sa netýka príbuzných v pobočnom rade, teda ani súrodencov. U nás je to tak.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    katarina158, Katy a R, sosak, Peggynka, betty112, právnik-probono, ksukol
    7
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarina158 Dakujem !
    Znama ma trocha zneistila, ale myslela som si tiez tak.
    V nasom pripade by to bola do neba volajuca nehoraznost.
    Dcerky mojej sestry je mi luto a premyslam, ze ako jej pomoct.
    Ale to by bola uz ina tema.

    Ozaj, Maria, neviete: V ktorej krajine mozno vyzivne od surodenca vysudit ? Zaujalo ma to .. / ked mi to nehrozi :-) /
    Mária27 napr. v Grécku
    http://ec.europa.eu/civiljustice/mai...aim_gre_sk.htm
    katarina158 dakujem, pozrela som si to, zaujimave ..
    Skoro mam chut povedat "zlate Slovensko" ... ale napada mi hned 100 domacich absurdit .. necham si tu chut zajst.
      zbaliť

    Môže súd u nás - vo výnimočných prípadoch - určiť vyživovaciu povinnosť (príspevok na výživu) medzi súrodencami ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.