Zavrieť

Porady

Ako zákonne postupovať pri vrátení požičaných peňazí na základe zmluvy o pôžičke?

Zdravím Vás.

V apríli som požičal 1500€ jednému pánovi na základe partnerskej zmluvy pri spolupráci na webovom projekte s tým, že dostanem 50% podiel na zisku. Keďže ma tá práca nebavila, chcel som odstúpiť a predať podiel iným záujemcom s plným vedomím partnera. Tesne pred podpísaním zmluvy so záujemcom, mi volal partner s ponukou, že podiel si odo mňa kúpi on za 1600€. Chcel som byť k nemu férový, a tak som privolil s tým, že spíšeme oficiálnu zmluvu o pôžičke s detailami, podľa ktorých ma vyplatí. Zmluva sa vytvorila a je podpísaná oboma partnermi. Podmienky sú nasledovné: Do 20. augusta 2014 bude vyplatených 300€ na účet veriteľa a zvyšných 1300€ bude na účet veriteľa vyplatených do 5. septembra 2014. V prípade, ak sa dlžník omešká čo i len s jednou splátkou, stáva sa splatným celý dlh.

Suma 300€ mi bola vyplatená 26. augusta 2014 po siahodlhých naťahovačkách. Po 5. septembri som sa dožadoval vyplateniu zvyšných 1300€, lenže odvtedy ma niekdajší partner ignoruje.


Touto cestou žiadam niekoho, kto sa vyzná v tom, ako veci chodia, aby mi s tým pomohol, príp. poradil. Samozrejme za percentuálnu odmenu z dlžnej sumy. Prefotené zmluvy s podrobnými informáciami na požiadanie pošlem. Prosím píšte aj na môj mail: Inveracity@azet.sk


Veľmi pekne Vám ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Kuko, na mail ti asi nikto písať nebude, na porade sa radí verjne v témach a bezplatne. Kompletný právny servis tu ale neočakávaj, my ti poradíme čo a ako a ostatné si už musíš zabezpečiť ty, alebo si na to zaplatiť právnika.

    Pozitívom je, že máš písomnú zmluvu. Ak sú tam jednoznačne uvedené termíny splatnosti, tak postup bude nasledovný:

    1. pošleš písomnú výzvu dlžníkovi na splnensi si svojho záväzku. Určiš mu nejakú lehotu, napr. mesiac.
    2. ak do mesiaca nezaplatí, napíš návrh na vydanie plat. rozkazu. Vzory návrhov nájdeš aj na porade, napr. tu:

    http://www.porada.sk/t55406-navrh-na...ny-rozkaz.html

    http://www.porada.sk/t170403-pozical...amaratovi.html

    aj na nete cez Google. Text návrhu si aj tak musíš napísať sám, lebo každý prípad je iný. Stačí ak budeš mať vzor - základnú štruktúru návrhu.
    3. tento návrh potom spolu so súdnym poplatkom (jeho výšku si vypočítaš podľa sadzobnka súdnych poplatkov) pošlel na okresný súd v meste, v ktorom má dlžník trvalý pobyt.
    4. Súd vydá plat. rozkaz a zašle ho tebe aj dlžníkovi. Ak dlžník nenamietne, stane sa právoplatným a dáš ho exekútorovi na vymoženie.

    Ak si to nevieš spraviť sám, alebo si netrúfneš na to, budeš si musieť zaplatiť na to právnika, ktorý ti ten návrh na plat. rozkaz vypracuje.
    Kuko3691 Ďakujem pekne za expresné info. Pokúsil by som sa o to aj sám, ale na všetko v živote sa nájdu lepší odborníci. Tú mailovú adresu som zadával práve kvôli takým ľuďom, ktorí by mali o túto situáciu záujem. Pravdepodobne budem postupovať podľa postupu, ktorý si napísal. Ďakujem ešte raz. Kuko

    Ako zákonne postupovať pri vrátení požičaných peňazí na základe zmluvy o pôžičke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.