Zavrieť

Porady

Predaj spoluvlastníckeho podielu pozemku - ako postupovať, ak moje predkupné právo s neprimeranou ponúknutou cenou bolo dodržané, ale u iných spoluvlastníkov dodržané nebolo?

Ahoj poraďáci, ide o nasledujúci problém. Som podielovým spoluvlastníkom pozemku v zastavanom území obce o veľkosti 1/6. Rovnaký podiel majú aj ďalší štyria spoluvlastníci a traja ďalší majú podiely o veľkosti 1/18. Jeden spoluvlastník s veľkosťou podielu 1/6 predal svoj podiel tretej osobe na základe kúpnej zmluvy. Predtým som však od neho obdržal ponuku na uplatnenie si predkupného práva, kde mi svoj podiel ponúkal na predaj za 100 eur za 1 m štvorcový, ktorú vraj ponúka tretia osoba. Ostatní spoluvlastníci takúto ponuku na predkupné právo nedostali, ako som sa pri zisťovaní následne dozvedel. Znalec mi to ohodnotil na cenu 10 eur za meter štvorcový. Preto som na uvedenú ponuku nereagoval. Ale nereagoval som aj z toho dôvdu, že ak by som aj tento spoluvlastnícky podiel odkúpil za cenu ponúkanú treťou osobou (teda za 100 eur za 1 m štvorcový), nemal by som istotu platnosti kúpnej zmluvy, keďže aj ostatní spoluvlastníci by mohli mať zo zákona záujem o tento podiel. Nakoľko na predkúpnom práve sa musia všetci spoluvlastníci dohodnúť (napr. ktorí z nich si daný podiel odkúpi), a ak sa nedohodnú majú právo podiel predávaný jedným zo spoluvlastníkov nadobudnúť podľa veľkosti podielov, mohol by v budúcnosti vzniknúť problém z ich strany voči mne, keďže oni ponuku na predkupné právo nedostali. Mal som záujem vyporiadať podielové spoluvlastníctvo k tejto parcele vo vzťahu k všetkým spoluvlastníkom, nakoľko väčšia časť parcely (cca 150 m štvorcových) tvorí súčasť môjho dvora a zvyšná časť za bránou je prístupová cesta k susedným pozemkom.Stalo sa však, že spomínaný spoluvlastník svoj podiel predal tretej osobe (zhodou okolností jednému zo susedov) a prebehol už aj zápis do katastra. Na katastri som sa bol informovať, či bola dodržaná kúpna cena, teda tých 100 eur za 1 m štvorcový a zistil som, že cena je dodržaná, z čoho vyplýva, že 43 metrov štvorcových predal za 4330 eur. Dodržaná bola aj lehota 2 mesiace na uplatnenie predkupného práva voči mojej osobe. Pritom celé tie roky sa o túto parcelu starali moji príbuzní, a posledných 12 rokov sa o ňu starám ja. Zaujímavé na tom je to, že ten spoluvlastník,ktorí svoj podiel predal sa nikdy o tento pozemok nezaujímal, nestaral a neprispieval na jeho údržbu. Vychádazajú mi z toho 2 možnosti: buď na tom krásne zarobil alebo tá cena je fiktívna (len na papieri) a chcel sa mi takto pomstiť aj so susedom za predchádzajúce nezhody s mojim právnym predchodcom. Sused tak nadobudol aj podiel v časti pozemku, ktorý tvorí súčasť môjho dvora. Mal právo spoluvlastník takto konať ? Ako ďalej postupovať ? Vďaka za všetky rady.
Naposledy upravil luja5 : 08.11.14 at 10:10 Dôvod: vrátenie otázky
luja5 @Charakter, na Porade sa otázky nevymazávajú, preto som ju vrátila naspäť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Spoluvlastník, ktorého predkupné právo nebolo dodržané, môže podať žalobu o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    charakter To znamená, že ja podať žalobu o relatívnu neplatnosť kúpnej zmluvy nemôžem, pretože ponuku na uplatnenie si predkupného práva som dostal, aj keď za neprimeranú cenu ? Teraz uvediem príklad: predpokladajme, že niektorý zo spoluvlastníkov, ktorých predkupné právo bolo porušené sa neplatnosti tejto zmluvy dovolá a vlastnícke práva sa prevedú do pôvodného stavu. Následne ten spoluvlastník, ktorí chce stále svoj spoluvlastnícky podiel predať urobí nápravu a to tak, že všetkým spoluvlastníkom opäť pošle ponuku na uplatnenie si predkupného práva a znova za neprijateľných podmienok, t. j. 100 eur za meter štvorcový a pod. (musí znova poslať takúto ponuku aj mne, keď mi ju už raz poslal, ale obišiel iných spoluvlastníkov ?) Nikto zo spoluvlastníkov na takúto ponuku nebude reagovať, resp. bude, ale prejaví záujem o kúpu za tržnú cenu, nie za cenu ´´ponúkanú treťou osobou´´. Za tržnú cenu ju ale predajachtivý spoluvlastník nebude chcieť odpredať, keďže tretia osoba ponúka oveľa viac. Nakoľko tržná cena je 10 eur má právo predať svoj podiel tretej osobe, ktorá ponúka 100 eur, aj keď je jasné, že len na papieri, aby sa ´´zákonným spôsobom´´ obišlo predkupné právo spoluvlastníkov ?
    draik Nikde nie je dané, že vlastník musí predávať za cenu, ktorá je porovnateľná s podobným pozemkom. Cena je vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim, preto nemožno pri vyššej cene hovoriť o jej neprimeranosti. Ako spoluvlastník máte výhodu predkupného práva, nie výhodu v určení ceny.
    charakter Nikde však tiež nie je dané, že ju môže predať za akúkoľvek premrštenú cenu (hoci zvyčajne cena býva vecou dohody) a už vôbec nie, ak je to pod zámienkou zbavenia sa niektorého zo spoluvlastníkov alebo všetkých spoluvlastníkov. V takomto prípade už prichádzajú na scénu odborníci - právnici :-)
    draik Môže...
    charakter Môže sa takmer všetko, ale treba byť pripravený znášať následky z toho vyplývajúce.
    AmmiS Len doplním - uplatnenie si predkúpneho práva musí byť v lehote do 3 rokov.
    charakter Predkupné právo sa uplatňuje na základe výzvy spoluvlastníka, ktorý chce svoj podiel predať alebo previesť na iné, než blízke osoby (§116 a §117 občianskeho zákonníka). Ostatní spolovlastníci si predkupné právo môžu uplatniť zvyčajne do 60 dní od doručenia výzvy na uplatnenie si predkupného práva. V lehote do 3 rokov sa môžu dovolať relatívnej neplatnosti právneho úkonu tí spoluvlastníci, ktorých predkupné právo bolo porušené.
    AmmiS No, :-) z vašeho vyjadrovania - mám dojem, že vy rady na porade nepotrebujete... alebo ste sa len chceli len presvedčiť, že je váš zvolený "postup" ten správny? ;-)
    charakter Každý potrebuje občas poradiť, to je normálne ... prioritou bolo zistiť, či tu mal už niekto s takouto alebo podobnou záležitosťou skúsenosti, prípadne akoby iní v takejto veci postupovali a pod.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na katastri si ako spoluvlastník cenu v kúpnej zmluve môžeš sám overiť nahliadnutím do zmluvy. Ak je to tak, že spoluvlastník nepredal svoj podiel lacnejšie ako ho ponúkol tebe, nemôžeš sa domáhať ani neplatnosti zmluvy ani ponuky od nového spoluvlastníka na predaj tohto podielu tebe (§ 603 ods. 3). Zostaneš spoluvlastníkom tak, ako si bol doteraz..
    Sotva by si dokázal, že kúpna cena je v zmluve iná, ako bola skutočná.

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Spoluvlastník, ktorému nebolo ponúknuté na prednostnú kúpu (vynechaní spoluvlastníci) sa môžu dovolať aj relatívnej neplatnosti kúpnej zmluvy. Tento ale aj ostatné kroky by som zverila právnikovi. Po doručení takého dovolania sa relatívnej neplatnosti sa stav spoluvlastníckych práv obnoví ako pred kúpou (na bude potrebný ďalší úkon na súde). Ak sa spoluvlastnícke práva dostanú do stavu ako pred kúpou, potom si vysporiadajte spoluvlastnícke práva k pozemku vy spoluvlastníci medzi sebou a tým vynecháte toho, ktorý chcel kúpiť za €100 m2... Zdá sa to komplikované, ale funguje to :-)
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    charakter To je síce pravda, ale dá sa to - papier znesie veľa a takmer vo všetkých takýchto prípadoch ide len o to splniť si povinnosť z predkupného práva, resp. ´´legálnou cestou obísť zákon´´, preto každý kto sa k podobnému kroku odhodlá by mal v budúcnosti počítať s možnými problémami a súdnymi spormi zo strany dotknutých spoluvlastníkov. Z tohto dôvodu súčasťou objektívneho predaja spoluvlastníckeho podielu a výzvy na uplatnenie si predkupného práva by mal byť okrem vymyslenej ´´dohodnutej´´ ceny a ďalších náležitostí vyplývajúcich zo zákona aj znalecký posudok predávanej nehnuteľnosti, ktorý nemôže byť v budúcnosti spochybniteľný.
    ivka70 Znalecky posudok je jedna vec, nikto ale nemoze donutit predavajuceho predat za hodnotu v znaleckom posudku.
    Ak preda drahsie, je to jeho sikovnost.
    Ak chce predat rychlo, moze ist aj pod znalecky posudok.
    Ani jedno nie je protipravne.
    charakter Nikto nikoho nenúti nič predávať. Ak sa však niektorí zo spoluvlastníkov rozhodne predať svoj podiel - pár metrov štvorcových za 10-násobne vyššiu cenu ako je reálna, je to prinajmenšom podozrivé. Preto by som nehovoril moc o šikovnosti predajachtivého spoluvlastníka.
    ivka70 Podozrive sa to moze zdat najma nespokojnym spoluvlastnikom, vsetci ostatni to budu povazovat za sikovnost.
    Este moze byt problem dan, ak vlastnik ten podiel vlastnil kratsie ako 5 rokov, to by si mozno rozmyslel, ak by mal na dani nezmyselne zaplatit velku sumu. Inak ako pise maria27, nedokazes, ze realne to preslo inak.
    Mozno kupec ma eminentny zazjem na vlastnictve a aj napriek vyssej sume sa mu to oplatilo.
    charakter Ty si zrejme tiež jedna z tých ´´šikovných´´ :-) ... všetko sa dá dokázať, len treba chcieť, venovať sa tomu a mať dobrého právnika.
    Ice dive právnik je len človek.... nie je všemohúci... a povie ti čo chceš počuť len aby zarobil... a z príspevkov, ktoré si sem dal je evidentné, že si nahnevaný na krivdou, ktorá sa ti stala... len si dávaj pozor aby si nevycáloval za toho právnika niekoľko násobne viac, ako keby si kúpil daný pozemok za 100 €/meter.... ak som správne pochopil, tak rozloha ktorá sa predávala bola 43 metrov... nikto by nevysporiadaval pozemok za 430 € lebo je to trhová cena... v dnešnej dobe 400 € je čiastka, ktorú na účte ani nezbadáš, že prišla... (obrazne povedané k tomu, že sa predávala nehnuteľnosť...) ale za 4300 sa dá už aj lepšia dovolenka dopriať, ojazdené auto kúpiť... o to viac, ak predávajúci vie, že si na daný pozemok zvyknutý tak vie že ak ho chceš budeš ochotný zaplatiť viac, a ak nie predá vedľajšiemu susedovi....
    charakter to nie je o nahnevanosti, ale je to v súčasnosti bežná prax, že sa robí to, čo by sa v normálne fungujúcej spoločnosti robiť nemalo ... okrem iného som chcel poukázať aj na medzery, ktorá naša ´´dokonalá legislatíva´´ má viac než dosť ... každý sa chytá toho, čo mu najviac vyhovuje ... vždy budú na daný problém existovať minimálne 2 alebo aj viac názorov ... otázka však znie, ktorý z nich je ten správny? preto sa netreba vzdávať hneď na začiatku a samozrejme Ice dive - je to aj o peniazoch :-)
      zbaliť
    luja5 08.11.14 10:06 priradil do Porady

    Predaj spoluvlastníckeho podielu pozemku - ako postupovať, ak moje predkupné právo s neprimeranou ponúknutou cenou bolo dodržané, ale u iných spoluvlastníkov dodržané nebolo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.