Zavrieť

Porady

Obec chce aby som si na pozemku vykopal rigol, ma na to pravo ?

Dobry den. Mam v jednej obci pozemok, nieje na nom ziadna stavba, sluzil ako zahrada. POzemok je vo svahu. Nachadzal sa na nom rigol cez ktory obcas, ked prsalo, tiekol maly potocik. Moj pozemok priamo hranici s obecnou cestou a na tejto hranici je aj kanal do , ktoreho ta voda z rigola ztekala. Tento rok, jazdili po pozemku nakladne auta, lebo sme odtial odpratavali konare a tento rigol proste znicili.
Obec mi teraz tvrdi, ze voda ktora predtym tiekla tymto rigolom priamo do ich kanala, teraz tecie inak, ze tecie na cestu a ze mam rigol obnovit. Tiez mi tvrdia ze kvoli vode z mojho pozemku bude v zime cesta zamrznuta a ze ma za to zazaluju. Pritom nad mojim pozemkom su dalsie dve pozemky a majitelia si tam navozili makadam a rigol zasypali.

Maju pravo ma nutit obnovit ten rigol, alebo akokolvek ma nutit aby som riesil problem vytekajucej vody na cestu ? Ved v okoli cesty su dalsie pozemky a z nich tiez steka voda na cestu.

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Myslim si, ze obec ma pravo od teba vyzadovat dat pozemok do povodneho stavu a zniceny rigol obnovit. Tym skor, ze susedi priamo s obecnou cestou.
    To, co a riesi obec s ostatnymi vlastnikmi pozemkov s tym vobec nesuvisi.
    Tvoja povinnost vyplyva z Obcianskeho zakonnika:

    § 127
    (1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Myslím, že odvodnenie cestnej komunikácie by mal zabezpečiť správca komunikácie. A nie na cudzom pozemku.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 To odvodnenie je zabezpecene, ved autor pise, ze je tam kanal ...
    marjankaj No to síce píše, ale ktovie čo si predstavuje pod kanálom a pod rigolom. A ak tam teda kanál je, tak by to odvodnenie malo byť dostatočne zabezpečené. A nie "zabezpečovať" to na cudzích pozemkoch.
    A je otázka, čo je to pôvodný stav. Či je to stav predtým, ako niekto v minulosti ten rigol vytvoril?
    Bolo na ten rigol stavebné povolenie a následná kolaudácia?
    ivka70 Mozno to bol prirodzeny prirodny tok potocika, ktory obcas mizol. Mozno je dokonca na mape zakresleny. Kto vie. Ja myslim, ze kanal je budovany a tym rigolom mysli jarok - odvodnovaci zlab, ktorym pretekala voda.
    Ten nemoze len tak svojvolne zrusit, aj ked na svojom pozemku.
    marjankaj To vie iba zadávateľ ako to bolo.
    ivka70 Nie, to nemusel, "iba" dat do povodneho stavu po ukonceni prac - co vlastne od neho aj obec ziada.
    marjankaj Ešte raz. Ak tam nebol prirodzený potok, ale umelý kanál alebo rigol, tak pôvodný stav je bez toho rigolu. Ale to vie možno iba zadávateľ.
    marjankaj Netvrdím, že nemáš pravdu. Len zadávateľ nedal potrebné údaje.
    ivka70 Ja tiez netvrdim, ze ju na 100% mam, to sa asi neda bez kompletneho poznania stavu, ale aspon si autor moze zvazit moznosti
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pozri si ci mas na na pozemku nejake vecne bremeno - ak nie podla mna nemusis robit ziaden rigol - je na obci ako si na zabezpeci odvodenie cesty -preco by si mal ty riesit ich problem - aj ked tam predtym rigol bol myslim ze to bola iba dobra vola a nie povinnost.
    marjankaj Ani rigol si nemôžeš svojvoľne urobiť. Patrí to medzi terénne úpravy a treba na to stavebné povolenie.

    Obec chce aby som si na pozemku vykopal rigol, ma na to pravo ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.