Zavrieť

Porady

Prosím o vysvetlenie a postup k zákonu 140/2014.

Kupila som pozemok v inom meste ako mám SHR - trvanie 3 roky. Na kastri mi nechcú povoliť vklad - potrebujem potvrdenie o činnosti SHR z daného mesta. To mi samozrejme nedajú, lebo v tom meste ešte LEN IDEM pôdu obhospodarovať - kupila som ju pred mesiacom.
Pracovníčka na katastri mi to komplikovane vysvetlovala ako mám postupovať ale neporozumela som ju.
Nechápem ako mohli poslanci vôbec takýto zákon v takomto znení vôbec schváliť - ja mám niekde nahlasiť podnikanie 3 roky /SHR/ - a realne nepodnikať, platiť odvody atd a až potom môžem kúpiť pôdu? Vedia poslanci aké je zložite kupiť 1 pozemok vcelku od napr. 4-5-6 vlastnikov?
Vlastnici tohto pozemku sa konečne dohodli - kúpila som to od nich -peniaze dostali a ja mám už len 15 dní na vyriešenie aby som bola zapísaná ako vlastnik ...
Poradťe mi prosím postup.

ďakujem
Slobodoslav A ako to nakoniec dopadlo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    140/2014 Z. z. Zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

    § 4
    Postup pri prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

    (1) Vlastník alebo iná osoba oprávnená previesť vlastníctvo poľnohospodárskeho pozemku (ďalej len „prevádzajúci“) môže poľnohospodársky pozemok, bez použitia postupu podľa odsekov 3 až 10 a podľa § 5 a 6, previesť do vlastníctva

    a) osobe, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu9) ako podnikanie najmenej tri roky predo dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza,

    b) spoluvlastníkovi poľnohospodárskeho pozemku, ak ide o spoluvlastnícky podiel podľa osobitných predpisov,10)

    c) blízkej osobe podľa § 116 Občianskeho zákonníka a osobe príbuznej podľa § 117 Občianskeho zákonníka.


    ak sa na teba nevzťahuje ani jedna podmienka z uvedených vyššie, vlastníci mali postupovať podľa odsekov 3 až 10 a podľa § 5 a 6 - bez toho sa vlastníctvo nemôže previesť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sivuška ďakujem za odpoveď vzťahuje sa na mňa podmienka §4 a. Ako mám postupovať ďalej?
    avalik ty už vykonavaš poľ. výrobu ako podnikanie 3 roky? ak áno, tak nie je problém ... ak nie, tak čítaj posledný odstavec v mojej odpovedi
    sivuška ano vykonávam poľnohosp. činnosť 3 roky a kataster mi nechce povoliť vklad kupenej pôdy - dovod - nemam túto činnost potvrdenu mestom kde som pozemok kupila...
      zbaliť

    orawak je offline (nepripojený) orawak

    Som kto som orawak
    Aj ja som nedavno kupoval podu a nemal som problem.ak mas registraciu Shr dlhsie ako tri roky nemoze byt ziadny problem kupit podu na tento ucel.na katastri by nemali robit problem.ak ano povedz im nech si nastuduju tento zakon.potrebujes k zapisu potvrdenie o pokracovani shr dve kopie ja osvedcenie o zapise Shr na urade dve uradne osvedcene kopie lebo original ostava tebe ak mas Shr zapisanu na zivnost tak kopiu zivnosti tot vsio.
    draik Jednak je to dva roky stará téma a jednak zadávateľka zjavne nedodržala postup podľa zákona.

    Prosím o vysvetlenie a postup k zákonu 140/2014.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.