Zavrieť

Porady

Presádzanie / premiestnovanie veľkých stromov

Pekný večer prajem,
Ospravedlnujem sa, ak tu už podobna otazka bola, no hľadám info už dlhšiu dobu a nič som nenašiel.

Rád by som vedel či je vôbec možné presádzať / premiestnovať veľké (naozaj veľké) lesné stromy (listnaté / ihličnaté).
Našiel som info, že sa dajú presádzať 2 - 3 metrové stromy, existuje vraj na to nejaké stroj, stojí to okolo 350 eur za kus, avšak o väčších stromoch som nič nenašiel.

Rád by som sa teda spýtal, ak máte niekto také informácie, či je vôbec možné "premistniť" / presadiť naozaj veľké stromy (javor, dub, buk, hrab, prípadne ihličnany).
Ako hovorím, na Slovensku som nenašiel žiadnu firmu ktorá by sa tým zaoberala (okrem toho čo som napisal vyššie - 3 metre max). V zahraničí som našiel niekoľko firiem ktoré na stránkach pisali o "sťahovaní" stromov s priemerom 1m a viac, dokonca stromov starších ako 100 rokov, čiže teoreticky by to malo ísť, avšak všetko čo som našiel boli firmy z USA.
Vopred ďakujem za akékoľvek info.
S pozdravom,
Filip
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    napr tu https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...79400599,d.d2s
    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...79400599,d.d2s

    - a aj rôzne diskusie nájdeš k tomu napr ma zaujal jeden o stromoch pred kiou v Žiline - žeby som sa šla dakedy pozrieť ?
    Filip881 Vďaka za radu, určite sa im ozvem akonahle to bude aktualne a zistím viac info. Na stránke píšu, že ručne vedia presadiť prakticky akýkoľvek strom, tak uvidíme čo je na tom pravdy

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Nuž presádzať stromy je pre ne trauma oveľa väčšia než si vieme vôbec predstaviť...
    Ale ak už tak používam takýto príklad: Keď 50 ročnému človeku aputujete jednu nohu a a polámete pravú ruku a pošlete ho napríklad do Papui novej Guinei, ťažko sa tam v cudzom prostredí tento mrzák bude pretĺkať... Ak však tam pošlete zdravého 2 ročného chlapca a budú sa tam o neho starať adoptívny rodičia, chlapec si zvykne bez väčších problémov a prispôsobí sa. Stále však bude biela vrana, oproti tamojším domorodcom.
    Ak presádzate strom, najdôležitejšie sú korene. Práve tie vlasočnícové, ktoré živia strom, budú odtrhnuté a poškodené. Strom sa s toho už nikdy nespamätá... Je lepšie sadiť nové mladé stromy a nikdy ich nepresádzať. je to záslužné a má to význam a logiku. Ak chcete starý strom, proste si ho kúpte aj s pozemkom ak na to máte...
    Našťastie ľudia ešte prírode nedokážu vo všetkom rozkázať. Presádzať starý strom je nepochopením...
    Na druhej strane držím palce, najmä ak sa jedná o záchranu takéhoto stromu. Je to samozrejme len otázka peňazí a sily strojov.
    Jednoduchšie je však proste ísť do lesa či do parku a tešiť sa s tamojších krásnych stromov, než kaličiť jeden z nich len preto aby rástol u vás v záhrade...
    Investujte radšej do záchrany a výsadby ohrozených odrôd...
    Vysadil som už desiatky tisíc stromov a sem tam aj nejaký starší a väčší ale len nerád ak už naozaj nie je iná možnosť...
    Filip881 Samozrejme, zo všetkým čo ste napísali plne súhlasím. Určite nieje našim cielom likvidovať stromy alebo ich presadiť a potom nechať "vyhynúť" - našou prioritou je aby sa dané stromy "ujali" a skrášlovali okolie ešte desiatky rokov.
    Jedná sa o väčší developerský projekt a samozrejme počítame s vysadením stoviek stromov, kríkov ako aj s tisickami metrov štvorcových krikov a trávnikov, avšak nič z toho sa nevyrovná pohľadu na, povedzme, 25 metrový javor.
    Zaujimalo ma teda hlavne, či je niečo také vobec možné s tým, aby to ten strom bez problémov "prežil", ak by to možné nebolo tak by to bolo samozrejme zbytočné.

    Presádzanie / premiestnovanie veľkých stromov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.