Zavrieť

Porady

Ako rozdelit dane z prenajmu nehnutelnosti + prijem zo zamestnania v CR

Ahojte,

Vlastnime s manzelkou byt v pomere 1/2 a 1/2 (nadobudnuty este pred sobasom). Chcem Vas poprosit o radu ako prijem z prenajmu tohoto bytu rozdelit medzi mna a manzelku? Myslim si spravne, ze v tomto pripade to mozme rozdelit len v tom pomere ako su vlastnicke podiely (na rozdiel od bezpodieloveho spoluvlastnictva)? Ak ma manzelka prijem zo zamestnania v CR, kde aj zijeme, moze zdanit svoj prijem zo zamestania v CR a prijem z prenajmu bytu na Slovensku? Alebo musi prijem zo zemestnania v CR uviest do danoveho priznania na Slovensku? Okrem prijmu z prenajmu bytu na Slovensku iny prijem nema. V CR mame staly byt (prenajaty) a zdrziavame sa tam vacsinu roka.

Vopred dakujem.
krajicek
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mishok je offline (nepripojený) Mishok

  Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
  Prijem z prenajmu nehnutelnosti na slovensku musite zdanit na slovenku... (teda ak splnate podmienky na podanie danoveho priznania. Blizsie info v zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia.

  Ak nie je byt v bezdpodielovom spoluvlastnictve tak prijem by mal byt rozlozeny v pomera v akom byt vlastnite... ale da sa to upravit zmluvou s manzelkou kedy bude nehnutelnost bude prenajimat iba jeden spolovlastnik a druhy s tym suhlasi.

  Manzelka by prijem z prenajmu zdanila na slovensku a nasledne v danovom prizani v CR (ak je rezidentom) by takyto prijem sice uviedla ale pouzila by metodu zapoctu dane

  To kde a ake priznanie bude manzelka podavat zalezi aj od urcenia jej danovej rezidencie. (§2 zákona o dani z prijmov) Ak by totiž bola rezidentom SR tak by jej stacilo podat prizanie iba na SR vratane prijmov zo zavislej cinnosti z CR

  https://www.financnasprava.sk/sk/obc...lnosti-situaci
  Naposledy upravil Mishok : 15.11.14 at 15:04
  krajicek Dakujem Mishok,

  Nie som uctovnik, preto sa pre upresnenie este opytam:

  V pripade, ze by sme uzavreli s manzelkou zmluvu a zdanovala by to len ona, je potrebne to riesit aj s katastrom, alebo by slo len o zmluvu ohladom prenajmu a zdanenia z toho plynucich prijmov?

  Ak by sme sa vsak rozhodli to zdanovat vo vlastnickom pomere - moze si kazdy z nas odpocitat polozku 500 EUR podobne ako pri prenajme bytu v bezpodielovom spoluvlastnictve?

  Co sa tyka tej danovej rezidencie - manzelka je v Cechach zamestnana, ma tam staly byt, zdrziava sa tam pocas celeho roka (obcasne navstevy v SR), plati tam odvody, ma tam bankovy ucet, poistku, lekarov atd.- urcuje si danovnik rezidenciu sam, alebo to treba ziadat a preukazovat na nejakom urade? Domnievam sa spravne, ze ak je danovym rezidentom CR, moze si zvolit tu metodu zdanovania, ktore jej viac vyhovuje (zapocet dane resp. vynantie prijmov)?

  Je mozne zdanit prijem zo zamestnania v CR a prijem z prenajmu v SR (kde je mozne, ze kedze nema v SR ine prijmy, tak nedosiahne hranicu na podanie danoveho priznania 1 901,67 eura.)?

  Dakujem
  krajicek

  Ako rozdelit dane z prenajmu nehnutelnosti + prijem zo zamestnania v CR

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.