Zavrieť

Porady

Spolumajiteľ nehnuteľnosti-práva

S priateľkou sme určitý čas žili a spoločne bývali v jej dome. Investoval som na opravy a rekonštrukciu väčšiu sumu peňazí a priateľka mi na základe toho dala napísať 1/5 nehnuteľnosti. Na nehnuteľnosť mala tiež hypotéku, ktorej časť prešla na mňa a dodnes ju riadne splácam.
Po cca dvoch rokoch sme sa rozišli. Po rozchode som jej musel vrátiť kľúč od nehnuteľnosti. Sľúbila, že ma vyplatí a ja jej vrátim spomínaný podiel.
Ubehli 3 roky a ona ma stále nevypláca, ja stále platím 1/5-nu úveru a nemám prístup do nehnuteľnosti.
Môže mi niekto poradiť, aké mám práva, či mi musí dať kľúč, a mám postupovať keď chcem naspäť svoje peniaze?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo podľa § 141 (dohodou) alebo § 142 (súdom) občiansekho zákonníka. Pri zrušení sa vyporiadajú aj investície.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    unaveny Ďakujem. A to treba asi na súd napísať žiadosť keď nebola dohoda úspešná?
    A musí mi umožniť prístup do nehnuteľnosti, keď tam mám 1/5?
    unaveny Ja som poslal dohodu už pred 3 mesiacmi a nič sa nedeje. Nechcem ísť súdnou cestou.
    Môžem vymáhať nájomné od priateľky keď mi tam neumožní prístup?
    Mária27 môžeš
    marjankaj Keď nechceš ísť súdnou cestou, tak ako to chceš riešiť? Pekne ju poprosíš?
    unaveny Myslel som, že by som sa tam nasťahoval........asi nieje dobrý napad
    marjankaj To chceš odvŕtať zámok?
    unaveny nie, keď budú doma slušne prídem a oznámim, že sa sťahujem,
    Prosím môže mi tu niekto prilepiť §, na základe ktorých mám nejaké práva ako spolumajiteľ? Ďakujem
    marjankaj Občiansky zákonník
    § 139
    (1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
    unaveny Ďakujem veľmi pekne
      zbaliť

    Spolumajiteľ nehnuteľnosti-práva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.