Zavrieť

Porady

Moze posudkovy lekar neuznat invaliditu, ak sa nemoc nachadza v tabulke č. 4 prilohy zakona o soc. poistení v rozsahu 50-80% ?

Ja sa 10 rokov liecim na depresiu, stav mi kolise, raz je lepsie, inokedy zle. Teraz mam F33.2. - tazka depresia. Planovala som si podat ziadost o ID, ale moja lekarka mi povedala, ze je to zbytocne, lebo vraj v kazdom inom meste by mi ID uznali, ale v BB nie, v BB vraj sa na tuto diagnozu ID nedava. ( mam trvaly pobyt v BB). To mam zmenit trvaly pobyt? Prosim, mate s tym niekto (ohladom BB) skusenost?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Každá dg. má viac stupňov, ktoré sú rôzne %-ne ohodnotené. Posudkový lekár rozhoduje na základe aktuálnych výsledkov, ak bude tvoj stav v čase predvolania na posudkovú komisiu stabilizovaný, môže sa stať, že ti prizná nižší stupeň bez nároku na ID.

    Pozri tu :

    Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v %
    1. Organické duševné poruchy, poruchy intelektu, emotivity, afektivity (organický psychosyndróm, perinatálne poškodenie, Alzheimerova demencia, Pickova demencia pri Creutzfeldtovej-Jakobovej chorobe, Huntigtonovej chorobe a pod.)
    a) stredne ťažké formy 30 - 45
    b) ťažké poruchy (ťažká demencia) 50 - 80

    2. Schizofrénia, poruchy schizotypové a poruchy s bludmi
    a) stredne ťažké formy 35 - 45
    b) ťažké formy (floridný proces, ťažké posprocesuálne formy) 50 - 80
    3. Poruchy nálad (manické, depresívne, periodické)
    a) stredne ťažké formy 35 - 45
    b) ťažké formy 50 - 80

    4. Neurotické, stresové a somatomorfné poruchy
    a) stredne ťažké formy 15 - 20
    b) ťažké formy (napr. ťažké obsedantné neurózy) 60 - 70

    5. Poruchy osobnosti a poruchy správania
    a) stredne ťažké narušenie osobnosti s miernym obmedzením výkonnosti organizmu 20 - 30
    b) ťažké narušenie osobnosti so závažným obmedzením výkonnosti organizmu, dezintegrácia 50 - 80

    6. Mentálna retardácia
    a) ľahká mentálna retardácia (horné, stredné a dolné pásmo, IQ v pásme 50 - 69, s prihliadnutím na sociálnu prispôsobivosť) 40 - 60
    b) stredná mentálna retardácia (IQ v pásme 35 - 49) 80
    c) ťažká mentálna retardácia (IQ v pásme 20-34) 90
    d) hlboká mentálna retardácia (IQ pod 20) 100

    7. Duševné poruchy a poruchy správania spôsobené užívaním psychoaktívnych látok (alkoholizmus, toxikománia)
    a) stredne ťažká forma (do dvoch rokov od vzniku) 20 - 35
    b) ťažká forma 50 - 60
    Posudkové hľadisko:
    Percentuálna miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa prevažujúcich symptómov z orgánového alebo psychického postihnutia uvedeného v tejto prílohe.
    8. Syndrómy porúch správania spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktormi (mentálna anorexia, sexuálne poruchy, ktoré nie sú spôsobené organickou poruchou alebo chorobou) ťažké poruchy, poruchy ohrozujúce život, nezvládnuteľné primitívne pudové správanie, stavy v ústavnom liečení alebo stavy s ťažkou poruchou výživy a podstatným znížením výkonnosti organizmu (adynamia, anémia, hypoproteinémia) 70 - 80
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    filome555 diky, este dotaz - postacuju pre posudkovu komisiu lekarske spravy za posledny polrok - ked odovzdavam tlacivo Prehliadka zistovacia - kontrolná? ( lebo kym sa dostanem do poradia, ze ma predvolaju na komisiu, to trva dalsie 4 mesiace...(
    veronikasad Môže sa stať, že keď sa dostaneš do poradia na posudkovú komisiu, lekárske nálezy už budú "staré" a posudkový lekár ťa pošle na nové vyšetrenie. Stalo sa to aj mne pred 5 rokmi - s trošku inou dg...
    filome555 ano. Ak ma napr. predvolaju na posudkovu v 04/2015, tak by som mala dolozit lekarske spravy od 04/2014 do 04/2015. Musi to byt za cely uplynuly rok? Diagnozu mam uz davno, len vyrazne zhorsenie je popisovane v lek.nalezoch az od 09/2014.
    veronikasad Myslím, že stačia z posledného polroka. Ale lekársku správu predkladáš pri podaní žiadosti o posúdenie zdr.stavu a predvolať ťa môžu oveľa neskôr.
    filome555 z tohoto mi vyplyva, ze nejdem cakat, a v januari si podam.ziadost. Ked aj v r. 2011 som mala uz rovnako zly stav, ma zmysel, aby som dolozila aj tieto nalezy? Alebo poziadat lekarku, aby mi urobila celkovy suhrn - priebeh choroby, ze ide o chronicku zalezitost, cca 10- rocnu ?
    veronikasad Obvodný lekár vypisuje- na základe zdravotnej dokumentáciu - súhrnnú správu o zdravotnom stave, k nej sa prikladajú kopie vyšetrení.
    veronikasad Tlačivo ti dajú v SP, keď pôjdeš požiadať o ID. Po vyplnení ho priamo lekár, alebo ty pošlú do SP.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Môže, prečo by nemohol ?

    ------------------------------------------------------

    Ty si bola u lekára, takže máš aj diagnostikovanú chorobu.
    Ale vieš Ty, že koľko jedincov nešlo (nejde) k lekárovi, pritom majú (možno) oveľa ťažšie stavy ako Ty.
    Veď v poslednej dobe je to jedna z najviac vyskytujúca sa choroba...
    filome555 Ty tuto chorobu iste nemas, ked si toto napisal. To pochopi len ten, co to zazil. V takych stavoch jednoducho musis ist k lekarovi, inak to neprezijes. Skoda, ze si nepomohol....
    buchač filome

    Keď som toto napísal, tak VIEM PREČO som napísal tak, ako som napísal !!!

    Zvyšok - tie problémy iných (ber s rezervou) je pre mňa už momentálne pasé.
    Mám dosť svojich zdravotných problémov, aby som sa vypravdoval s inými.

    Ale to pochopí len ten, čo zažil niečo podobné ako ja.

    Pochopila ???

    Moze posudkovy lekar neuznat invaliditu, ak sa nemoc nachadza v tabulke č. 4 prilohy zakona o soc. poistení v rozsahu 50-80% ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.