Zavrieť

Porady

Čiastočné pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Aké sú následky?

Nedávno som tu mala otázku o úplnom pozbavení spôsobilosti na právne úkony - rodina ma tlačí, aby som to začala vybavovať proti mojej mame. Ja by som však chcela vybaviť čiastočné obmedzenie, keďže ona dokáže sama podpisovať a pod., ale nedokáže šetriť zo svojho dôchodku, vybavuje rôzne zmluvy o pôžičke neuvážene, trpí psychickou poruchou a momentálne je liečená v nemocnici. Nemám srdce na to, aby som ju dala do ústavného zariadenia, som však študentka a študujem ďaleko od bydliska, asi ma za opatrovateľku neurčia. Rodina ju chce dať do ústavného zariadenia, podľa mňa tam však nepatrí, hoci robí občas "nenormálne" veci, ako napr. každý deň perie, sprchuje sa niekoľko krát denne v horúcej vode, pije veľa kávy, nevládze niekedy poupratovať po sebe a potom si zavolá niekoho, kto za ňu uprace za peniaze, veľa vyvoláva každému...a nedokáže potom zaplatiť nájomné..na druhej strane však si dokáže nakúpiť, navariť, ako tak niekedy poprace, je inteligentná, avšak nedá si povedať, neberie lieky a potom sa jej stav zhoršuje...ja sa o ňu teraz nemôžem postarať, pretože ako som spomínala študujem ďaleko a rodina navrhuje, resp. vybavuje ústavné zariadenie pre ňu, čo sa mi naozaj prieči. Čo mám robiť? Som jej najbližšia príbuzná, po mne nasleduje jej sestra, ktorá je vlastníčka trojizbového bytu, v ktorom má mama aj ja trvalé bydlisko a ten byt chce jej sestra predať (mama vlastní len štvrtinu), tým pádom mama by nemala kde bývať. Jej bývalý manžel je jej dlžný okolo 19 000, nemusela by však s nimi naložiť najlepšie. Okrem toho je to môj otec a trápi ma to, že musí predať byt a zanechať mesto za miesto ďaleké neznáme, kde našiel lacný byt a nemá peniaze ani na odsťahovanie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podmienky obmedzenie spôsobilosti na právne úkony uvádzaobčiansky zákonník v § 10, postup občiansky súdny poriadok v § 186-191. Je to rozhodnutie o osobnom stave (§ 80 obč. súd. poriadku). V rozhodnutí súd určí, ktoré právne úkony nesmie osoba sama vykonávať.

    Hlavnou podmienkou na obmedzenie je duševná porucha, ktorá nie je prechodná. To posudzuje znalec (psychiatrické vyšetrenie). Ak by išlo o prechodnú poruchu, nemožno ju pozbaviť ani obmedzovať spôsobilosti. Ak by urobila nejaký úkon pri prechodnej poruche, ten by mohol byť neplatný podľa § 38 obč.z.

    Posúdenie rozsahu a povahy obmedzenia významne závisí od lekárskeho znaleckého posudku, ktoré súd zvažuje a zaobstaráva dôkazy pre navrhnuté obmedzenie.

    V tomto prípade sa javí potreba obmedzenia pri hospodárení s peniazmi. Podľa môjho názoru by si mohla zabezpečovať preberanie dôchodku, platby nájomného, dobíjanie mobilu, zaplatenie obedov, prípadne nejakú opateru (vrátane upratovania) a poskytnutie vreckového (hoci aj naviackrát mesačne). Môžeš požiadať o opatrovníctvo.

    Mamina sestra môže miešať karty len čo sa týka bytu, lebo ako väčšinová vlastníčka má jednak právo užívať svoje vlastníctvo, ale má aj zodpovednosť za riadne úhrady nákladov. Predaj bytu je dôležitá zmena spoločnej vec a podľa § 139 ods. 3 obč.z. prehlasovaný (menšinový) spoluvlastník môže žiadať o rozhodnutie súd, ktorý z dôvodov osobitného zreteľa nezruší a nenariadi vyporiadať spoluvlastníctvo (§ 142 ods. 3). Sestra by však mohla žiadať náhradu za užívanie jej podielu.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Kvaka, kvetinka.2, Anika61, Anik, Katy a R, avalik, alaya1, arizona, terezamaria
    9
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kvetinka.2 Mária, ďakujem za odpoveď. Moja mama trpí duševnou chorobou, ktorá nie je prechodná. Raz sa jej stav zlepší, keď neberie lieky, tak zhorší. Som si istá, že lekársky znalecký posudok bude za zbavenie čiastočnej svojprávnosti. Myslím si, že úplne by ju zbaviť nemohli, keďže múdrosť jej nechýba, len ten zdravý rozum Ja ako jej najbližší rodinný príslušník by som bola zrejme najvhodnejšia, čo sa týka jej finančných záležitostí. Myslíte si však, že by ma súd určil, keďže študujem ďaleko od domova? Jej sestra "opatrovníčkou" odmieta byť. Neviem, či sa dá aj takto na diaľku byť opatrovníčkou viete. Vreckové by bolo najvhodnejšie jej priradiť týždenne a stravovať by sa mohla v meste.
    Mária27 Myslím, že nebudete mať problém práve preto, že by išlo len o obmedzenie nakladania s financiami.
    Ak by sa dalo s mamou o poberaní dôchodku dohodnúť, nemusela by si obmedzovať jej spôsobilosť na právne úkony vôbec. Sociálna poisťovňa môže rozhodnúť o ustanovení osobitného príjemcu, ak poberateľ dávky zo zdravotných dôvodov nemôže dôchodok prijímať, ale táto skutočnosť nie je dôsledkom nespôsobilosti na právne úkony. Poberateľ dávky aj budúci osobitný príjemca s tým musia súhlasiť.
    kvetinka.2 Opäť ďakujem za odpoveď. Bohužiaľ to čiastočné obmedzenie bude potrebné, pretože s ňou sa dohodnúť nedá, ona nedokáže šetriť s peniazmi, práve pre duševnú chorobu. Ak by bolo možné i na diaľku kontrolovať jej financie, určite by som bola najvhodnejšia. Skúsim si zistiť či by to tak išlo. Na druhej strane by však musel aj niekto na ňu dozerať, aby chodila ku psychiatričke a brala lieky, a to na diaľku nebude možné. Jedine ak by sa toho ujal niekto z rodiny...
    arizona kvetinka,informuj sa ma mestskom urade,kde matka zije. Mozes jej vybavit opatrovatelku,ktora pride k nej napr. 2x denne a skontroluje,aby matka uzivala lieky,podla poziadaviek dokaze klienta doprovodit k lekarovi,pomoct v domacnosti a pod. Je to platena sluzba,ale poplatky nie su tak vysoke. Na nete najdes viac info, napr. http://www.slovenskypacient.sk/clano...atelska-sluzba ,alebo http://www.seniorka.sk/postup.php , alebo popozeraj inzeraty, vela zien ponuka pomoc v domacnosti,alebo mozno najdes v blizkosti matky nejaku pani, ktora bude ochotna za rozumny peniaz matke chodit pomahat.
      zbaliť

    Čiastočné pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Aké sú následky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.