Zavrieť

Porady

Provizia realitke za prenajom - vratane medii?

Dobry den,
uzavrel som dohodu s realitnou kancelariou ohladne prenajmu bytu. Bolo mi povedane, ze ich provizia je jednomesacne najomne. V dohode je uvedene, ze maju najst najomcu za najomne 300 eur a ich provizia je v tom pripade 300 eur. Nasli zaujemcu za najomne 200 eur + preddavky na uhrady spojene s uzivanim bytu 100 eur. Kedze ini zaujemcovia neboli, suhlasil som s takymto nizsim najomnym a byt sa prenajal. Zaslali mi ale fakturu na 300 eur tvrdiac, ze "najomne" zahrna aj preddavky na uhrady. Je to pravne v poriadku? Som rpesvedceny, ze maju pravo len na 200 eur. Obciansky zakonnik jasne definuje co to je "najomne" a ostatne uhrady a preddavky na ne v na ziadnom mieste do najomneho nezahrna. Navyse, je nelogicke, aby som realitke platil proviziu z preddavkov, kedze tie zavisia od poctu najomnikov v byte, a nie su mojim ziskom z prenajmu, kedze z nich platim preddavky za energie, a pripadne preplatky/nedoplatky su na tarchu najomcov. Velmi pekne dakujem za radu. S pozdravom,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Peter Kosice Vdaka. Reklamoval som to, ale reklamaciu neuznali a vyhrazaju sa mi sudmi ak nezaplatim fakturu. Tak som zaplatil, ale zostal mi z toho celeho velmi zly pocit. Ide o Century 21 Golden Real Kosice. Poslal som moju reklamaciu na presentrenie centrale Century 21 Slovakia.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Treba si riadne precitat dohodu ktoru mate uzatvorenu z realitkou. Ak je tam dohoda - odmena a je tam uvedene ze je to jednomesacne najomne a je tam uvedene za maju najst zaujemca za 300 € najomne a nasli zaujemcu za 200 € tak podla mna tato dohoda nieje naplnena (neviem co vsetko je v dohode uvedene) a preto si nemozu ziadat 300 €. Ak ste sa ustne nasledne dohodli ze najom bude 200 € tak podla mna je to druha dohoda kde ste asi o vyske provizie nedohodli )))) - slusne by som im odpisal ze dohoda znela na 300 € co nesplnili a mozete sa bavit o 200 €
    Peter Kosice Suhlasim. Cele to stoji na tom, ze oni pod "najomnym" myslia najomne+media. Podla mna im ziadny zakon, ani samotna dohoda, na to nedava pravo, ani my to nikdy nevysvetlili. Obciansky zakonnik definuje najomne, a v tom media nie su. Ved keby mi nasli vacsiu rodinu, ktora bude platit vyssie inkaso, za to maju mat vyssiu proviziu??? To je uplne na hlavu.

    Provizia realitke za prenajom - vratane medii?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.