Zavrieť

Porady

Doba vymáhania pohľadávky-ČR

Prosím Vás poradte mi ako dlho sa dá vymáhať pohľadávka napríklad z ČR? Jedna sa o zmluvu o preprave tovaru (ja som prepravca) ktorá bola uzatvorená s českou špedičnou firmou. Zmluva je uzatvorená podľa medzinárodného dohovoru CMR a odvoláva sa na vyhlášku č.11/1975 Zb.
Som zúfala lebo v tej vyhláške píše sa v čl.32 doba jedného roka. Neviem či sa mám riadiť Obch.zákonníkom podľa ktorého je to 4 roky. Prosím Vás kto má podobnú skúsenosť aby reagoval. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    andrea
    Prosím Vás poradte mi ako dlho sa dá vymáhať pohľadávka napríklad z ČR? Jedna sa o zmluvu o preprave tovaru (ja som prepravca) ktorá bola uzatvorená s českou špedičnou firmou. Zmluva je uzatvorená podľa medzinárodného dohovoru CMR a odvoláva sa na vyhlášku č.11/1975 Zb.
    Som zúfala lebo v tej vyhláške píše sa v čl.32 doba jedného roka. Neviem či sa mám riadiť Obch.zákonníkom podľa ktorého je to 4 roky. Prosím Vás kto má podobnú skúsenosť aby reagoval. Ďakujem
    Andrea,
    Bohužiaľ, Dohovor CMR, ustanovuje, že keď sú splnené podmienky na jeho aplikáciu, vylučuje sa použitie národných právnych predpisov. (Takže, ak je nejaká vec upravená v DOhovore, nemôže sa použiť Obchodný zákonník, no a premlčanie nároku je upravené v čl. 32, takže platí jednoročná premlčacia lehota vo vzťahu k možnosti uplatnenia nároku súdnou cestou).

    Lehota podľa čl. 32 sa vzťahuje na uplatnenie nároku na súde, Ty sa však v otázke pýtaš na vymáhanie, ak už vám bolo právo priznané súdom, tak pri vymáhaní by sa použili národné predpisy.

    dana
    Naposledy upravil dana9 : 12.05.06 at 05:49 Dôvod: doplnenie

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ešte ma napadlo
    - z otázky nie je zrejmé, o aký nárok ide, preto treba pozrieť, či sa nepoužije čl. 32 ods. 1 písm. c) to by vám túto lehotu "predĺžilo" o tri mesiace.

    dana

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Poviem ti to tak Dana9, nemám uhradenú faktúru ešte z roku 2003. Mám doložené upomienky čo som im zasielala a bohužiaľ telefonické sľuby (ktoré mi stále sľubovali) nemôžem ničim doložiť. Dávala som to v roku 2004 na prokuratúru (trestný čin podvodu) ale stamadiaľ mi zaslali, že dotyčný krachol-je na mizine. Teraz som sa rozhodla (keďže viem že podnika zase v autodoprave) že to postupim na súd. Neviem aké mám šance. Lebo jední hovoria o 1 roku a druhí zase o 4 rokoch čo sa týka premlčania a neviem čo vlastne bude na mňa platiť či ten Dohovor(1 rok) alebo Obč.zák.(4 roky). Prosím povedz svoj názor. Ďakujem

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    andrea
    Poviem ti to tak Dana9, nemám uhradenú faktúru ešte z roku 2003. Mám doložené upomienky čo som im zasielala a bohužiaľ telefonické sľuby (ktoré mi stále sľubovali) nemôžem ničim doložiť. Dávala som to v roku 2004 na prokuratúru (trestný čin podvodu) ale stamadiaľ mi zaslali, že dotyčný krachol-je na mizine. Teraz som sa rozhodla (keďže viem že podnika zase v autodoprave) že to postupim na súd. Neviem aké mám šance. Lebo jední hovoria o 1 roku a druhí zase o 4 rokoch čo sa týka premlčania a neviem čo vlastne bude na mňa platiť či ten Dohovor(1 rok) alebo Obč.zák.(4 roky). Prosím povedz svoj názor. Ďakujem
    Andrea,
    mám skúsenosti s aplikáciou Dohovoru CMR, aj keď nie konkrétne s týmto článkom 32, resp. ešte som uplatňovanie tohto článku nespochybňovala v súdnom konaní. Vychádzam však z názorov viacerých, aj zahraničných (konkrétne českých) odborníkov, špecializujúcich sa na problematiku CMR a títo výslovne píšu, že pokiaľ je nejaká otázka (v tomto prípade ide o lehotu na uplatnenie nárokov z prepravy) výslovne upravená v Dohovore, (a táto je upravená v článku 32), tak nie je možné použiť inú právnu úpravu. Dohovor dokonca sankcionuje neplatnosťou aj akékoľvek dohody strán, ktorými by sa vylučovalo uplatnenie Dohovoru.

    Viem, že extrémne krátka premlčacia lehota je považovaná za veľký problém Dohovoru, podľa mojich info sa dokonca rozmýšľa nad "novelizáciou" Dohovoru, ale to je riešenie do budúcna.

    Takže, podľa môjho názoru v Tvojom prípade bohužiaľ určite platí 1 ročná premlčacia lehota na uplatnenie nároku. Jedine, že by sta mali k dispozícii nejaké uznanie dlhu zo strany dlžníka, tak by sa táto lehote predlžovala.

    dana

    Doba vymáhania pohľadávky-ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.