Zavrieť

Porady

preddavky na ZP nižšie ako 100,-

Viete mi poradiť, či zamestnávateľ odvádza preddavky na ZP ak je vymeriavaci základ zamestnanca len 500,-Sk (nakoľko bol väčšinu mesiaca PN). 14% z 500,- Sk je 70,-Sk čo je menej ako 100,-Sk.
Alebo to platí len pre SZČO?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    slovex
    nemal by odvádzať ani zamestnávateľ
    Odvádzajú sa aj preddavky nižšie ako 100.-.

    monika32 je offline (nepripojený) monika32

    monika32
    no a teraz co?
    v NR mi dve zdravotne poistovne(dovera, VsZP) potvrdili ze netreba odvadzat, a apollo vraj radsej odviest...ale vysvetlit to nevedeli..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    monika32
    no a teraz co?
    v NR mi dve zdravotne poistovne(dovera, VsZP) potvrdili ze netreba odvadzat, a apollo vraj radsej odviest...ale vysvetlit to nevedeli..
    V zákone nie je o neodvázaní sumy menšej ako 100,-( pre zamestnanca)žiadna zmienka.
    Naposledy upravil Tweety : 16.05.06 at 15:13

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Tweety
    V zákone nie je o minime odvodu do 100.-,žiadna zmienka.
    Nedoplatky a preplatky do 100,-Sk sú podľa mňa riešené len pri ročnom zúčtovaní poistného. Tam sa odvádzať nemusia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katkaj
    Nedoplatky a preplatky do 100,-Sk sú podľa mňa riešené len pri ročnom zúčtovaní poistného. Tam sa odvádzať nemusia.
    Tam nie, ale mesačne áno.

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    monika32
    Viete mi poradiť, či zamestnávateľ odvádza preddavky na ZP ak je vymeriavaci základ zamestnanca len 500,-Sk (nakoľko bol väčšinu mesiaca PN). 14% z 500,- Sk je 70,-Sk čo je menej ako 100,-Sk.
    Alebo to platí len pre SZČO?
    Ďakujem.

    §16 ods.9 zákona o ZP, platný od 1.1.2006 hovorí (modrým je citovaný zákon.)
    Platiteľ podľa §11 ods.1b (SZČO) a podľa §11 ods.2 (samoplatiteľ) nie je povinný odvádzať preddavok na poistné, ak výška preddavku nedosahuje aspoň 100 Sk.

    Čiže preddavok za zamestnanca a zamestnávateľa sa odvádza vždy, aj keď tento preddavok nedosahuje 100 Sk.

    monika32 je offline (nepripojený) monika32

    monika32
    Ja hovorim o preddavkoch, nie o preplatkoch.
    Par 16 ods.9) zakona o zdravotnom poisteni hovori o tom. Na ten sa odvolavaju aj poistovne. Hold ale o zamestnavatelovi tam zmienka nie je.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monika32
    Ja hovorim o preddavkoch, nie o preplatkoch.
    Par 16 ods.9) zakona o zdravotnom poisteni hovori o tom. Na ten sa odvolavaju aj poistovne. Hold ale o zamestnavatelovi tam zmienka nie je.
    Viem,že si sa pýtala na preddavky, len som písala že jediná vec u ktorej platí,že 100,- sk sa nemusia vyrovnať sú výsledky z ročného zúčtovania. Ale Martinka nám už dala jasnú odpoveď. Ďakujem za utvrdenie

    monika32 je offline (nepripojený) monika32

    monika32
    Ano, dakujem.
    Idem opakovane volat do poistovni, dam si to vysvetlit, nakolko aj ja zdielam vas nazor.
    Dam vediet vyjadrenie.
    Hm...preco poistovne tapaju, a my to MUSIME vediet?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monika32
    Hm...preco poistovne tapaju, a my to MUSIME vediet?
    Aj toto sa ich opýtaj keď tam budeš volať

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    monika32
    Ano, dakujem.
    Idem opakovane volat do poistovni, dam si to vysvetlit, nakolko aj ja zdielam vas nazor.
    Dam vediet vyjadrenie.
    Hm...preco poistovne tapaju, a my to MUSIME vediet?
    Prečo, prečo, lebo medveď:p My sme jednoducho múdrejší, lebo všetko chceme vedieť, tak nám treba:p

    monika32 je offline (nepripojený) monika32

    monika32
    takze..
    Metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k preddavkom na poistné z 15.3.2005 vo Vestníku č. 2/2005 z 31.3.2005

    http://www.udzs.sk

    Citát:
    4. Preddavok nižší ako 100,– Sk
    Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom.

    Takže na základe tohoto nie je potrebné odvádzať.
    Čo vy na to?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monika32
    takze..
    Metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k preddavkom na poistné z 15.3.2005 vo Vestníku č. 2/2005 z 31.3.2005

    http://www.udzs.sk

    Citát:
    4. Preddavok nižší ako 100,– Sk
    Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom.

    Takže na základe tohoto nie je potrebné odvádzať.
    Čo vy na to?
    Tak konečne sme sa dopracovali k nejakému záväznému stanovisku ?
    ďakujem
    Naposledy upravil katkaj : 17.05.06 at 05:20

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    monika32
    takze..
    Metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k preddavkom na poistné z 15.3.2005 vo Vestníku č. 2/2005 z 31.3.2005

    http://www.udzs.sk

    Citát:
    4. Preddavok nižší ako 100,– Sk
    Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom.

    Takže na základe tohoto nie je potrebné odvádzať.
    Čo vy na to?
    No ale medzi tým sa nám už zákon zmenil ... z toho mi vychádza, že metodické usmernenie je viac než zákon ...

    V zákone 718/2004, účinnom od 1.1.2005 bolo
    §16 ods.8
    Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk.
    V tej dobe, 4.bod daného usmernenie mal zmysel (dokonca sa aj odvolával na §16 ods.8) ...

    Ale zákon o ZP bol novelizovaný (352/2005) a od 1.9.2005 platí
    §16 ods.9
    Platiteľ podľa §11 ods.1b (SZČO) a podľa §11 ods.2 (samoplatiteľ) nie je povinný odvádzať preddavok na poistné, ak výška preddavku nedosahuje aspoň 100 Sk.

    Takže na záver otázka Preddavky vykazujeme podľa usmernenia k "starému" zákonu, alebo podľa aktuálneho znenia zákona?
    Nepátrala som úplne detailne, ale je možné, že niektorým metodickým usmernením, sa staré metodické usmernenie z 15.3.2005 ruší.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    matafe

    Takže na záver otázka Preddavky vykazujeme podľa usmernenia k "starému" zákonu, alebo podľa aktuálneho znenia zákona?
    Nepátrala som úplne detailne, ale je možné, že niektorým metodickým usmernením, sa staré metodické usmernenie z 15.3.2005 ruší.
    Tak mi to predsa len nedalo a pozrela som sa či existuje nejaké nové usmernenie a našla som toto :

    A teraz v tom mám už úplný chaos

    monika32 je offline (nepripojený) monika32

    monika32
    No ale Met.usmernenie č.21 sa netyka preddavkov do 100,-, ale spôsobu vykazovania.
    Potvrdili mi v poisťovniach, že aj napriek zmene zákona v 9/2005 zostalo Met.usmernenie z 15.3.2005 v platnosti.
    Tak vyberme si....

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Metodické usmernenie z 15.3.2005 bolo k starému zneniu zákona. Ten zákon sa menil a ak aj metodické usmernenie ostalo v platnosti (nejdem po tom pátrať, niet času), tak právne záväzný je v prvom rade zákon. Keďže v zákone bola upravená tá časť o neodvádzaní preddavkov do 100 Sk, tak, že to neodvádzajú iba SZČO a samoplatitelia, z toho vyplýva, keďže zamestnanci tam napísaní nie sú, že zamestnanci odvádzajú aj preddavky do 100 Sk. Úplne jednoznačne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.