Zavrieť

Porady

Ako na odpisy prenajimaneho bytu v obchodnom majetku FO?

Od 1.12.2014 som zacal ako FO prenajimat byt, ktory som k tomuto datumu aj zaradil do obchodneho majetku. Byt som nadobudol kupou 24.9.2009 v cene 93000 eur. Otazka je, predpokladam, ze ako danovy vydavok si mozem za rok 2014 uplatnit okrem inych aj odpis za mesiac december vo vyske 388 eur, aka by bola zostatkova cena bytu na zaciatku a konci zdanovacieho obdobia v danovom priznani za rok 2014 (tabulka c. 1a)? Mam za rok 2009 ratat fiktivny rocny odpis 4650 eur (na zac. roku 2014 by bola zostatkova cena 69750, na konci 65100), alebo mam za rok 2009 ratat pomernu cast rocneho odpisu (sept-dec, teda 4 mesiace) a tym padom by zostatkova cena v roku 2014 bola vyssia?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

  Klara321
  V roku 2009 sa rocny danovy odpis pocital ako celorocny odpis bez ohladu na to, kedy bol v priebehu roka majetok obstarany. Takze pocitas celorocny odpis. Tu by som len chcela upozornit na tu kupnu cenu - pravdepodobne si spolu s bytom nadobudol aj spoluvlasnicky podiel na pozemku, na ktorom je bytova budova postavena - malo by to byt uvedene v kupnej zmluve a tiez vo vypise listu vlastnictva. Pozemok sa neodpisuje, takze jeho hodnotu treba odpocitat zo sumy 93000 eur ak to je cena celkom aj vratane pozemku.
  durih Dakujem za odpoved. Na LV je aj spoluvlastnicky podiel k viacerym pozemkom, len neviem ako zistit cenu tych pozemkov v roku 2009. Ak mate nejaky napad, dajte vediet. Dakujem.
  durih OK, nasiel som to, nastastie mame doma este novsi znalecky posudok a tam je sposob vyratania ceny pozemku ako aj celkova cena za podiel.. takze uz v tom mame jasno. Dakujem

  Ako na odpisy prenajimaneho bytu v obchodnom majetku FO?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.