Zavrieť

Porady

Číslovanie faktúr

Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Naposledy upravil Fekiačová : 25.07.06 at 07:02 Dôvod: sledovať tému
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Fekiačová
Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Ja viem že občas sa chybička vloudi pri číslovaní OF , ale treba dodržať vzostupné číslovanie vyšlých faktúr podľa dátumu vystavenia .

Ak tam jedno číslo chýba , už to vzbudzuje nedôveru zo zatajenia príjmov . Takže treba dávať na to pozor . Čiže minimalizovať chyby .
Naposledy upravil Zita5 : 16.05.06 at 08:42
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Zita5
Ja viem že občas sa chybička vloudi pri číslovaní OF , ale treba dodržať vzostupné číslovanie vyšlých faktúr podľa dátumu vystavenia .

Ak tam jedno číslo chýba , už to vzbudzuje nedôveru zo zatajenia príjmov . Takže treba dávať na to pozor . Čiže minimalizovať chyby .
Ja k Zitke len doplním - ak sa mi stane nejaká takáto chyba, hneď k chybnému čislu faktúry napíšem doklad, kde sa snažím vysvetliť, prečo sa mi takáto chyba stala, resp. že uvedené číslo faktúry som zabudla priradiť, takže neexistuje faktúra s takýmto číslom.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja taketo pripady riesim tak, ze vystavim "akoze" zalohovu fakturu s cislom, ktore chyba, ziadna zaloha nepride a na fakturu potom napisem, ze zakaznik nasu ponuku neakceptoval. Ciselny sled je zachovany a nikto ma nemoze obvinit, ze sa nieco predalo bez faktury.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
durisovad
Ja taketo pripady riesim tak, ze vystavim "akoze" zalohovu fakturu s cislom, ktore chyba, ziadna zaloha nepride a na fakturu potom napisem, ze zakaznik nasu ponuku neakceptoval. Ciselny sled je zachovany a nikto ma nemoze obvinit, ze sa nieco predalo bez faktury.
Ty nečísluješ zálohové faktúry v osobitnom číselnom rade?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Faktury vediem v jednom rade, nariadil to auditor a danovy urad to nenamietal. Ak zakaznik zalohovu fakturu akceptuje, obchodnu fakturu vystavim s rovnakym cislom, takze mam zalozenu aj zalohovu aj ostru.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lida
Ty nečísluješ zálohové faktúry v osobitnom číselnom rade?
Ani ja nečíslujem preddavkové faktúry osobitne, knihu faktúr robím ešte aj ručne, odoslanú faktúru dám číslo v poradí a na konci X.
Nie je žiadne číslo vynechané.
Vo firme, ktorú som prebrala nie sú číslované ani faktúry došlé, ani pokladňa, dokonca nie je číslované nič!
Takže si myslím, že dôležité je, aby vôbec bolo číslovanie chronologicky a tým je preukázateľné, že nebolo úmyslene krátenie príjmu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vlasti,Ty keď si po tomto nepodarenom účtovníctve vydýchneš tak to bude tuším počuť aj u nás v RBK.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Melnick
Vlasti,Ty keď si po tomto nepodarenom účtovníctve vydýchneš tak to bude tuším počuť aj u nás v RBK.
No to áno, aj kamene bude počuť padať...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ondrejvla
Ani ja nečíslujem preddavkové faktúry osobitne, knihu faktúr robím ešte aj ručne, odoslanú faktúru dám číslo v poradí a na konci X.
Nie je žiadne číslo vynechané.
Vo firme, ktorú som prebrala nie sú číslované ani faktúry došlé, ani pokladňa, dokonca nie je číslované nič!
Takže si myslím, že dôležité je, aby vôbec bolo číslovanie chronologicky a tým je preukázateľné, že nebolo úmyslene krátenie príjmu.
No vidíš, ja som zas prebrala podvojné účto, kde bolo na výdavkových a príjmových vypísané číslo riadku v peňažnom denníku...:p
Niekedy ani prílišné chcenie nie je dobré. Zlatá, stredná cesta
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

durisovad
Faktury vediem v jednom rade, nariadil to auditor a danovy urad to nenamietal. Ak zakaznik zalohovu fakturu akceptuje, obchodnu fakturu vystavim s rovnakym cislom, takze mam zalozenu aj zalohovu aj ostru.
Mne ani soft nedovolí číslovať zvlášť. resp. dovolí, ale pracne a ako sa poznám, stalo by sa mi, že by som práve kvôli tomu vynechala nejaké číslo. Takže nepokúšam čerta. Len s tým rozdielom, že zas ostrú nemôžem vystaviť s tým istým číslom, hlási mi duplicitu. takže zálohová je napr. č. 7, ostrá 9. Na ostrú hodím poznámku pod čiarou - vyúčtovanie zálohovej fa č. 7.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mna ruší, ked nájdem síce akože súvislý rad OF, potom vynechané čísla v účtovnom denníku vysvetľujú..že je to neakceptovaná preddavková faktúra.
Nesúhlasím. Ale ak je to zavedený systém, akceptujem.
Podľa mňa preddavková faktúra je skôr korepondencia, nie účtovný doklad.
A vystaviť možno po dvoch týždňoch "ostrú " faktúru s rovnakým číslom, inými dátumami..... hm , kde je tu chronologický sled?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lida
mna ruší, ked nájdem síce akože súvislý rad OF, potom vynechané čísla v účtovnom denníku vysvetľujú..že je to neakceptovaná preddavková faktúra.
Nesúhlasím. Ale ak je to zavedený systém, akceptujem.
Podľa mňa preddavková faktúra je skôr korepondencia, nie účtovný doklad.
A vystaviť možno po dvoch týždňoch "ostrú " faktúru s rovnakým číslom, inými dátumami..... hm , kde je tu chronologický sled?
Lida, ja mám súvislý rad OF, len s tým, že zál.faktúru mám označenú ako X a číslo faktúry, taktiež pri konečných faktúrach uvádzam odvolávku, ktorá zálohová faktúra sa týka konečnej.Samozrejme faktúru mám vytlačenú, k tomu aj príjem buď v pokladnici, alebo na BÚ. Ak nie je príjem, k vytlačenej predfaktúre priložím korešpondenciu, z akého dôvodu bol obchod zrušený.
Ale pri konateľoch, pre ktorých účtujem je priam nemožné dávať iný číselný rad pre zálohové a pre konečné, žiaľ! Som rada, že aspoň takto si to u nich vysledujem, lebo keď som u nich začínali tak mali napr. fa číslo 40 vystavenú v marcii a číslo 18 v auguste, a presvedčiť tých, čo majú peniaze, ale nie správne zaradený kvocient je nad ľudské sily. To potom radšej treba od nich cúvať, a niekedy pri cúvaní si namiesto zadnej časti rozbiješ čelo... vtedy zistíš, že práve otvoril dvere opäť iný konateľ ale tiež s nesprávne zaradeným kvocientom. Závidím všetkým, čo takéto problémy nemajú, i keď nie všetci majú v sebe namontovanú i brzdu.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ondrejvla
Ale pri konateľoch, pre ktorých účtujem je priam nemožné dávať iný číselný rad pre zálohové a pre konečné, žiaľ! Som rada, že aspoň takto si to u nich vysledujem, lebo keď som u nich začínali tak mali napr. fa číslo 40 vystavenú v marcii a číslo 18 v auguste, a presvedčiť tých, čo majú peniaze, ale nie správne zaradený kvocient je nad ľudské sily. To potom radšej treba od nich cúvať, a niekedy pri cúvaní si namiesto zadnej časti rozbiješ čelo... vtedy zistíš, že práve otvoril dvere opäť iný konateľ ale tiež s nesprávne zaradeným kvocientom. Závidím všetkým, čo takéto problémy nemajú, i keď nie všetci majú v sebe namontovanú i brzdu.
Presne!!!
A to je ešte celkom dobré číslovanie - najprv 40 a potom 18. Ja som mala najpr. (vymyslený zmätok, ale niečo podobné bolo skutočne) OFV-25/2005/314. ďalšia faktúra bola KLI - 14/31.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Marianna01
Presne!!!
A to je ešte celkom dobré číslovanie - najprv 40 a potom 18. Ja som mala najpr. (vymyslený zmätok, ale niečo podobné bolo skutočne) OFV-25/2005/314. ďalšia faktúra bola KLI - 14/31.
Marianna, a ako si to riešila? dala si mu všetky faktury prepísať a prečíslovať?
mám totiž podobný problém... szčo skúšal rôzne demoverzie programu, takže vo vyšlých faktúrach má aj trojaké číslovanie... tak teraz čo s tým, má to všetko prepísať aby bol jeden chronologický rad, či čo s tým...
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

My máme 5 číselných radov vyšlých faktúr, ktoré sa však zaúčtujú v jednom číselnom rade napr. VF1/06, VF2/06, VF3/06. Teda variabilný symbol sa nezhoduje s číslovaním v účtovníctve. Platí však, že každý variabilný symbol musí byť obsadený (vo všetkých 5. číselných radoch) a taktiež žiadne číslo VF v účtovníctve nesmie chýbať. Číselné rady zapisujeme a každý sledujeme, aby žiadne číslo neostalo voľné. Dátumy však nemáme striktne dodržané, lebo na kolobehu dokladov v našej (stredne veľkej) firme, ešte je čo vylepšovať. Tomu by sa však dalo vyhnúť, ak by fakturant mohol faktúru vystaviť len s tým dátumom vystavenia aký je práve v ten deň.Tak by mal byť fakturačný program nastavený.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Poprosim o nazor, ci si myslite, ze nasledovnym cislovanim porusujem nieco z hladiska zakona o uctovnictve :
- faktury vystavene v januari roku 2006 maju cisla: 20060101, 20060102, ...
- faktury vystavene vo februari roku 2006 maju cisla: 20060201, 20060202, ... atd
T.j. z cisla kazdej faktury je zrejmy rok, mesiac a poradove cislo v prislusnom mesiaci. Cislovanie som zvolila z viacerych logickych dovodov vo firme, ktoru uctujem niekolko rokov a ktore sa mi vyspecifikovali aj s ohladom na formy interneho riadenia majitelov (v hrubych rysoch sa daju zhrnut do slov: " otravuj nas co na najmenej, ak vobec"), co pri takom kolose so sirokym zaberom cinnosti firmy nie je absolutne mozne. Navyse firma ma pobocky po celom Slovensku, uctovnictvo ktorych sledujem ako jednotlive strediska, takze kazde stredisko ma este ako predcislie svoj ciselny kod (ktory som tu neuviedla). Tento sposob cislovania mi poskytuje rychlu orientaciu v mnozstve pohladavok v prislusnom uctovnom obdobi (nehovoriac o mnozstve pohladavok v jednotlivych rokoch spatne, aj zahranicnych). Pre ilustraciu - mesacne uctujem 3000 az 4000 poloziek.
Ako nevyhnutnu sucast rocnej zavierky samozrejme predkladam cislenik spracovanych dokladov, kde rozpisem podrobnu tabulku s poctom spracovanych dokladov podla jednotlivych typov, stredisk, cislenych radov a kodov dokladov.
Dakujem za vas nazor.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Myslím, že nič neporušuješ. Máš to perfektne v ažurite a to čo si rozpísala tu daj si aj ako internú smernicu pre daný účtovný rok. Ak prídu na kontrolu tak im ju dáš. Myslím že budú vďační ak je to kolos, že ich nasmeruješ aby z toho prehľadne vyšli. Tiež sa snažím o takéto formy aby sme si pomohli, lebo každý soft má nejake nedostatky a tak si pomáhame ako vieme...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
nevidím žiadny problém, je to OK.
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Môj spôsob číslovania (JÚ aj PÚ) je nasledovný:

Vydané faktúry: VFrrmmddčč
Došlé faktúry: DFrrmmddčč
Výdavkové doklady: PVrrmmddčč
Príjmové doklady: PPrrmmddčč

Tento systém zabezpečuje, že postupnosť číselnej rady sa takmer nedá porušiť. Ide len o to, aby si človek na to zvykol.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja sa spýtam: môžu byť faktúry, príjmové a výdavkové doklady číslované aj ceruzkou? Súhlasí to s evidenciou v PC, praktizujeme to takto iba z dôvodu, že niekedy, hlavne u pokladničných dokladov musíme spätne zaradiť nejaký doklad, v PC sa to dá opraviť a ceruzka sa ľahšie opraví na doklade. Môže byť toto pri kontrole vytknuté?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať