Zavrieť

Porady

Odpisy firemneho automobilu - od akeho datumu?

Zdravim vas.
chcela by som sa poradit s nasledovnym:

Firma A kupila od firmy B automobil v hodnote 9000 EUR.
Podla technickeho preukazu sa firma A stala novym majitelom auta dna 30.10.2013.

Firmy sa dohodli, ze cena za auto bude vyplatena v troch splatkach:
- do 14.11.2013 - 3000 eur
- do 14.12.2013 - 3000 eur
- do 14.01.2014 - 3000 eur.
K uhradam doslo viac menej v uvedenych terminoch.

Moja otazka znie:
Od akeho datumu moze firma A (novy majitel auta) zacat s odpisovanim daneho auta?
V roku 2013 uctovnictvo firmy A viedol niekto iny, ja som firmu prebrala az v 03/2014. V hlavnej knihe za 2013, ktoru som dostala od predchadzajuceho uctovnika nevidim ziadne odpisy daneho auta. Jeden jediny odpis zauctoval za 01/2014 - moze to byt prvy odpis daneho automobilu (kedze k splateniu poslednej splatky za auto doslo prave v 01/2014)?

Dakujem vopred za vase rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    skovco je offline (nepripojený) skovco

    skovco
    Odpoviem z uctovneho hladiska - uctovne by sa malo odpisovat od zacatia uzivania - predpokladam, ze po prepise sa zaclao auto hned pouzivat - odpisujes teda od 1.11.2013 alebo 1.10.2013 - zalezi od tvojich vnutornych pravidiel ci odpisujes od prveho dna masiaca zaradenia alebo prveho dna mesiaca nasledujuceho po zaradeni - to musi byt konzistentne pre vsetky tvoje majetky. - posledna splatka v tom nehra ziadnu ulohu. Jediny dovod moze byt, ze auto sa z nejakeho dovodu nemohlo pouzivat do januara - napriklad nemalo platanu STK alebo nieco ine - v tom pripade ale malo zostat na ucte 042 az do odstranenia zavad/ nedostatkov a az potom zaradene do majetku
    tsunami27 Dakujem Akurat dnes som sa dockala ako takej odpovede od byvaleho uctovnika (moc nekomunikuje). Napisal mi, odpisaovt auto zacal v 01/2015, ale preco to tak dal, neviem. Moze byt dovod to, ze posledna splatka za auto isla napr. v 12/2014, vtedy ho mozno ten uctovnik zaradil do majetku a zacal odpisovat od dalsieho mesiaca? Auto vsak kupujuci pouzival od podpisania zmluvy (ide o spriaznene firmy, konatel v oboch firmach je ta ista osoba).

    Odpisy firemneho automobilu - od akeho datumu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.