Zavrieť

Porady

Fakturacia/ na zaklade coho?

Musi by k fakturacii na sluzby aj nejaka zmluva?...nejaky podklad... Na zaklade ktorej sa fakturuje? Alebo nemusi a staci ked rovno vystavim fakturu za programovacie prace....?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bui
    Musi by k fakturacii na sluzby aj nejaka zmluva?...nejaky podklad... Na zaklade ktorej sa fakturuje? Alebo nemusi a staci ked rovno vystavim fakturu za programovacie prace....?
    Samozrejme, že musíme mať podklad k fakturácii, buď zmluvu, objednávku, alebo nejaký pracovný list, atď.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    a plati to aj pri doslej fakture od dodavatela? ze musi byt nejaky podklad?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bui
    a plati to aj pri doslej fakture od dodavatela? ze musi byt nejaky podklad?
    Áno, platí to aj opačne, také sú obchodné vzťahy, obojstranné.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    a ked vystavujem fakturu na tovar...nestaci mi vydajka zo skladu?...musi byt objednavka?...

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    ale my napr. prideme do BGS firmy kupit tovar v hotovosti....vystavia nam fakturu a ziadnu objednavku im nedavame...normalne si na mieste vyberieme tovar...

    tovar sa nemoze objednat aj ustne? telefonicky?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bui
    ale my napr. prideme do BGS firmy kupit tovar v hotovosti....vystavia nam fakturu a ziadnu objednavku im nedavame...normalne si na mieste vyberieme tovar...

    tovar sa nemoze objednat aj ustne? telefonicky?
    Ak je to tak, potom podkladom k ich fakturácii je výdaj zo skladu, a na základe toho a faktúry príjmete tovar na sklad.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    nemusi byt objednavka, ani vydajka zo skladu pripojena k doslej fakture... zalezi na tom, ako je vystavena ta faktura, co vsetko obsahuje v texte ...

    objednavka moze byt ustne, napr. v metre ani taka nie je - iba prides k pokladni s vybratym tovarom a povies napr. "dobry den" :p ... ale v metre ti vystavia fakturu, ktora presne popisuje co si nakupila - teda polozku po polozke, vsetko sa da prepocitat a "odfajfknut"
    metro si robi svoje vydajky samostatne, nezavisle od toho, ze tebe vyda fakturu - tu sa vam "prekrizili" dve temy imho... fakturacia a skladova evidencia

    ak ty fakturujes programovacie prace a nemate uzatvorenu pisomnu zmluvu, tak si daj zalezat na tom, aby na fakture bolo co najpresnejsie v texte popisane, co si im dodala (v kusoch hodinach, v rozsahu) - ak zmluvu mate, tak sa na nu v texte faktury pripadne aj odvolaj poznamkou
    a vhodne bude, ak ti podpisu prevzatie faktury - tym sucasne potvrdia aj to, ze od teba na fakture uvedenu a rozpisanu pracu prevzali, aj v pripade dodatocnych reklamacii ten podpis moze byt vhodny

    Vlastne ide o to, aby sa v pripade kontroly dalo dokazat, na oboch stranach aj u dodavatela aj u odberatela - aky tovar, alebo sluzby boli dodane. Takze k fakture mozes pripojit aj zmluvu, ale nemusis (ak to odberatel od teba neziada) a ak tam mas odvolavku na zmluvu a vies okamzite siahnut do fascikla, v ktorom mas pripadne vsetky ostatne zmluvy zalozene, ocislovane, odatumovane .... tak pri kontrole nebude problem...
    Naposledy upravil ayya : 18.05.06 at 16:03 Dôvod: doplnenie o kontrole

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    takze ani k tovaru..ak napisem na fakturu presny nazov tovaru, pocet kusov a cenu..nemusim vystavovat dodaci list?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bui
    takze ani k tovaru..ak napisem na fakturu presny nazov tovaru, pocet kusov a cenu..nemusim vystavovat dodaci list?
    Takto to vidím ja:

    http://www.porada.sk/showpost.php?p=142391&postcount=34

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Ja si myslím, že k faktúre za služby nemusí byť vždy zmluva. Pokiaľ ide o opakované dodávanie služieb jednému zákazníkovi, príp. ide o väčšiu stavbu a pod. tam je namieste napr. Zmluva o dielo, ktorá chráni aj odberateľa aj dodávateľa. Ale v prípade SZČO, ktorý poskytujú napr. drobné stavebné práce pre FO-občanov, je to podľa mňa zbytočné.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    mna ani tak nezujimalo aky podklad ma byt k fakture kvoli istote medzi dodavatelom a odberatelom...akor ma zujimalo, ci nieco vyzaduju danovaci...aby uznali naklad..vynos snad uz len uznaju

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Náklad by mal súvisieť s príjmom. To znamená, na dodávateľskej faktúre by malo byť dostatočne jasne napísané, že vynaložený náklad súvisí s dosiahnutými príjmami, napr. ja ako SZČO mám vyšlé faktúry za prevedené služby na stavbe XY, pomáha mi pri práci iný SZČO, vystaví mi došlú faktúru, na ktorej by malo byť jasne napísané, že došlá faktúra je za služby prevedené na uvedenej stavbe XY.
    To je len taký príklad, dúfam že zrozumiteľný.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    bui
    mna ani tak nezujimalo aky podklad ma byt k fakture kvoli istote medzi dodavatelom a odberatelom...akor ma zujimalo, ci nieco vyzaduju danovaci...aby uznali naklad..vynos snad uz len uznaju
    Zmluvu mať písomne uzatvorenú nemusíš, iba v prípadoch, v ktorých to uvádza OZ. Ty si musíš vedieť obhájiť takýto výdaj alebo náklad...
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=212256&postcount=16

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    evina
    Zmluvu mať písomne uzatvorenú nemusíš, iba v prípadoch, v ktorých to uvádza OZ. Ty si musíš vedieť obhájiť takýto výdaj alebo náklad...
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=212256&postcount=16
    Práve som chcela dopísať, že je to o hlavne o obhájení si pri daňovej kontrole. Evina si rýchlejšia...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.