Zavrieť

Porady

kúpa bytu ktorý je zaťažený hypotékou

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Chceli by sme kúpiť byt, ktorý sa nám veľmi páči, ale je okolo neho trochu priveľa problémov. Je zaťažený hypotékou 750tisíc a majiteľ chce od nás podpísanie zmluvy o budúcej zmluvy spolu s platbou 900tisíc ako zálohu, ktorou pokryje úver. O dva mesiace na to by sme mali podpísať riadnu kúpnu zmluvu a doplatiť zvyšok z ceny bytu. Čo mi je nejasné je, že ako si máme zabezpečiť, že záloha ktorú zaplatíme pôjde naozaj na hypotéku, a že nakoniec byt vôbec dostaneme... Viem, že je možné kúpiť byt aj s hypotékou, ale platiť takú veľkú sumu už pri podpisovaní zmluvy o budúcej zmluve sa mi nezdá.. dá sa to už v tejto zmluve nejak právne ošetriť? Majiteľovi máme dať vedieť do piatku, či s podmienkami súhlasíme... som zúfalá... Ďakujem vopred za radu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak na toto pozor ! ja somsa tiež do niečoho takého hrnula...bez právnika a notára neodporúčam.
    Zmluva o budúcej zmluve musí byť riadne zabet=onovaná, ošetrená. Zmluvne dohodnúť, že Vy tie peniaze dáte svojim menom na účet - vyrovnáte hypotéku za iného a zároveň ten byt musí tvoriť zabezpečenie ..... nie som právnik, tak radšej nepokračujem....

    hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

    hana 10
    osobne by som nieco take neriskovala asi ani s pravnikom, vzdy si predstavim situaciu z bakalarov, kedy podvodnik predaval byt naraz 5-im zaujemcom. pri "normalnej" kupe je toto aspon ciastocne opatrene tym, ze peniaze su bud u notara alebo v banke dovtedy, kym kataster naozaj neprepise nehnutelnost na noveho majitela.

    ja by som navrhovala, aby si povodny majitel zobral kratkodobu pozicku na vyplatenie hypoteky (aby boli vsetci spokojni, vy mozte napriklad zaplatit uroky), vy odkupite cisty byt, a on vrati pozicku.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Dalo by sa to osetrit tak, ze by si zaplatila tak, ako pisala Lida, pod svojim menom hypoteku, ale najprv by sa podpisala riadna kupna zmluva a nie zmluva o buducej zmluve. To by ale banka musela vydat hned po zaplateni potvrdenie o tom, ze zanika zalozne pravo. Toto vsetko sa zanesie na kataster a za kratsi koniec taha potom predavajuci, lebo byt uz na mene nebude mat a zostatok penazi mu este mas dat. Skuste ho na toto ukecat.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    nie som síce právnik - ale skúsil by som to kúpiť tak, že od dohodnutej ceny za byt odpočítate cenu hypotéky a Vy prevezmete záväzky z hypotéky a budete ju riadne splácať. aspoň by ste vedeli, ako ste na tom s majiteľom a jeho úmyslami.
    poradil by som sa v hypocentre príslušnej finančnej inštitúcie, kde má majiteľ uvedenú hypotéku.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    1. Dohodnut sa v banke, ze prevezmete hypoteku. Na zaklade suhlasu banky na Vasu ziadost o zmenu dlznikov to zakotvit do kupnej zmluvy - aby bolo jasne, ze cast kupnej ceny vo vyske aktualneho nesplateneho zostatku hypoteky uhradzate prevzatim zavazku predavajucich. Niektore starsie hypoteky maju vyhodnejsie urokove sadzby, treba si to prepocitat, ci vyjde lacnejsie prevzatie (aj s poplatkami za zmenu podmienok), alebo zobrat si novy uver.
    2. Dohodnut sa s tou istou alebo inou bankou na tzv. reuvere, teda, ze si vezmete vlastny hypotekarny (na byvanie, ucelovy....) uver a z neho banka vyplati najskor staru hypoteku, a zvysok prevedie na ucet predavajucich.
    3. Ak platite kupnu cenu cash, bolo by vhodne poziadat banku o predcasne splatenie uveru, a zaroven, aby predavajucim vycislila nesplatenu cast hypoteky ku dnu, kedy sa bude vyplacat.
    Pozor - podla dohodnutych podmienok sa predcasne splatenie hypoteky moze riadne predrazit, ak este neuplynula potrebna doba, moze nastat pripad, ze bude treba vratit statny prispevok....

    4. Kratkodobu pozicku, ako bolo pisane vyssie, neodporucam - pri vyssich sumach maju banky dost vysoke poplatky za predcasne splatenie. Navyse, ak ma byt KRATKODOBA, nemusi predavajucim vyst prijem na splatky (pri vysokej sume a kratkej dobe splatnosti su splatky, logicky, vysoke), museli by rucit nehnutelnostou - ale na tej je hypoteka, a navyse zamerom je odtazit ju, takze sme zasa na zaciatku, akurat sme si to o kusok viac zamotali...

    Asi by bolo dobre, keby si napisala, ako to planujete Vy, a potom sa da odpovedat "na mieru".

    danyela je offline (nepripojený) danyela

    danyela
    ahoj elli aj ostatní, ďakujem za odpovede... my máme hotovosť na plnú cenu bytu, akurát, že byt nám môžu uvolniť až za dva mesiace a predtým chce majiteľ spísať tú zmluvu o budúcej zmluve a chce pri nej hneď aj zálohu... vravel, že hypotéku by sme splatili priamo z nášho účtu, takže by sme mali istotu, že tie peniaze pôjdu naozaj na hypotéku, plus chce ešte čosi navyše, aby mohol dokončiť niečo vo svojom inom bývaní kým nám toto predá. ja mám ale pochybnosti, či zmluva o budúcej zmluve je natoľko záväzná, že sa tam dá dohodnúť na takýchto komplikovaných veciach...

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Osobne by som to tiez nerobila na zaklade zmluvy o buducej zmluve. Da sa predsa napisat priamo kupna zmluva, kde uvediete, ze peniaze nebudu zaplatene formou hotovosti, ale zaplatite ich na ten a ten ucet - vyplatite hypotekarny uver. To, co potrebuje peniaze naviac, napisete ze pri podpise zmluvy mu zlozite v hotovosti tolko a tolko. Ja v tom nevidim az taky problem. Tiez sme kupovali byt zatazeny hypotekou...

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    alušik
    Osobne by som to tiez nerobila na zaklade zmluvy o buducej zmluve. Da sa predsa napisat priamo kupna zmluva, kde uvediete, ze peniaze nebudu zaplatene formou hotovosti, ale zaplatite ich na ten a ten ucet - vyplatite hypotekarny uver. To, co potrebuje peniaze naviac, napisete ze pri podpise zmluvy mu zlozite v hotovosti tolko a tolko. Ja v tom nevidim az taky problem. Tiez sme kupovali byt zatazeny hypotekou...
    Alusik,

    potom samozrejme kupnou zmluvou a tak ako hovoris- cast kupnej ceny bude uhradena splatenim zavazku predavajuceho z HU.
    Bacha na to, niektore banky nemaju osobitne uverove ucty, a splatka musi byt poukazana na BU, z ktoreho banka spravi inkaso.
    Preto by bolo dobre zriadit k ich BU vopred obmedzenie (vinkulaciu), aby ste sa poistili aj proti tomu, ze peniaze sice na ich BU vlozite alebo poukazete, ale namiesto inkasa splatky si ich oni vyberu a splatka sa nezuctuje. V tomto ale skor poradia bankari, ak tu nejaki su.

    danyela je offline (nepripojený) danyela

    danyela
    ďakujem všetkým za rady, nakoniec sme sa dohodli, že vynecháme zmluvu o budúcej zmluve a podpíšeme rovno riadnu kúpnu zmluvu... hypotéku pôjdeme zaplatiť spolu s nimi do ich banky, čiže budeme mať istotu, že peniaze skončia tam, kde majú... no a ostatné je už jednoduchá záležitosť....
    ďakujem pekne

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Pisem to tu zakazdym, tu zmluvu ale dajte spisat niekomu, kto do toho vidi a ma na to patricne vzdelanie. Teda toto vsetko vtedy, ak chcete mat istotu a niekoho, koho by ste mohli zalovat, ak ta zmluva bude zla... :0)

    evka.ba je offline (nepripojený) evka.ba

    evka.ba
    je moznost pokracovania v hypotekarnom uvere povodneho majitela. Tj ze vsetky povinnosti dlznika prechadzaju na vas. Isla by som najprv do tej banky..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.