Zavrieť

Porady

dlhodobá OČR alebo starostlivosť o dieťa

Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť či sa dá byť dlhodobo 1-2 mesiace na OČR alebo čo by bolo vhodné pre matku, ktorá je zamestnaná ale potrebuje byť asi 2 mesiace pri blízkej osobe (dieťati) v nemocnici starať sa o ňu.
Alebo je lepšie neplatené voľno?
Alebo môže mať PN?
Ďakujem krásne
Naposledy upravil Dav : 05.05.15 at 19:28
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ak je tvoj pobyt v nemocnici nutný - tak aj teba môžu normálne prijať do nemocnice a tam ti môžu vystaviť DPN. - treba sa tam poinformovať (záleží od ošetrujúceho lekára)
  OČR platená môže byť max 10 dní - a ani ti nevystavia počas pobytu v nemocnici ..
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mirka134 Ale to je pre matku, ktorá je s dieťaťom v nemocnici
  mirka134 Alebo ma napadlo ešte či by tam nemohla byť PN?
  Katy a R však a čo ti píšem ?
  mirka134 prepáč možno som nechápavá :-) takže PN môžu vystaviť ale matke alebo na dieťa?
  Tweety matke
  Katy a R však som myslela, že ide o teba s tvojím dieťaťom?
  Samozrejme že DPN matke - ale musí byť na to dôvod a o tom rozhoduje lekár v tej nemocnici, kde matku aj s dieťaťom hospitalizujú.
  mirka134 Takže matka je v nemocnici - s dieťaťom. Na odporučenie lekára je potrebná jej prítomnosť pri dieťati . Lekár vystaví PN - matke ktorá je zdravá? To dieťa je síce už dospelé ale z psychického a zdravotného hľadiska je tam potrebná jej prítomnosť a je aj ubytovaná v nemocnici.
  Katy a R áno - AK ju hospitalizujú a AK jej to aj lekár v špitáli vystaví - a tiež on rozhoduje, že dokedy .. je to možnosť - ale treba sa lekára opýtať, či toto je prípad, keď jej tú DPN vystaví.
  Ak nie - tak už len dovolenkou, alebo neplateným voľnom poriešiť ...
    zbaliť

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Tu je stanovisko SP k vystavovaniu PN-ky počas hospitalizácie dieťaťa :  Nárok na ošetrovné počas hospitalizácie dieťaťa
  18.12.2014 | Nemocenské poistenie | Matka

  Môj sedemročný syn má preukaz ZŤP (je chorý na pľúca) a má byť hospitalizovaný. Môžem byť s ním v nemocnici ako sprievodca? Kto mi vypíše Žiadosť o ošetrovné?

  V súvislosti s podmienkou potreby ošetrovania dieťaťa v prípade pobytu sprievodcu - matky v zdravotníckom zariadení počas ústavnej zdravotnej starostlivosti možno vo všeobecnosti konštatovať, že nie je splnená podmienka potreby ošetrovania z dôvodu, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti a tým aj ošetrovateľská starostlivosť je zabezpečovaná zdravotníckymi pracovníkmi, spravidla činnosťou sestry s odbornou spôsobilosťou. Matka - sprievodca musí teda splniť podmienku nevyhnutnosti potreby ošetrovania dieťaťa. Uvedenú skutočnosť za obdobie ústavnej zdravotnej starostlivosti v odôvodnených prípadoch potvrdzuje príslušný lekár ústavného zariadenia. Ošetrujúci lekár zároveň uvedie príčiny, ktoré sú dôvodom nevyhnutnosti ošetrovania aj sprievodcom, napriek tomu, že dieťa je v starostlivosti zdravotníckeho zariadenia. Potrebu ošetrovania v uvedenom prípade potvrdenú ošetrujúcim lekárom následne skontroluje na podnet útvaru nemocenského poistenia príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne posudkový lekár sociálneho poistenia, ktorý vykonáva kontrolu posudzovania spôsobilosti na prácu, zahrňujúcu aj kontrolu potreby ošetrovania alebo starostlivosti na poskytovanie ošetrovného v sporných prípadoch. Potreba ošetrovania sa vždy pri kontrole posudzuje individuálne so zreteľom na dokumentáciu povahy (druhu, závažnosti) ochorenia dieťaťa a okolnosti v danom prípade. Potrebu ošetrovania môže potvrdiť aj lekár primárnej starostlivosti (praktický lekár pre deti a dorast).
  Vaša Sociálna poisťovňa

  Nedávno som videla na Porade tému, v ktorej bolo stanovisko SP aj konkrétna diagnoza, na ktorú sa PN-ka rodiča v takomto prípade vystavuje.

  http://www.porada.sk/t264406-platit-...ovod+nemocnici
  Naposledy upravil veronikasad : 05.05.15 at 19:55
  mirka134 Ďakujem všetkým za pomoc dúfam, že sa nám niečo podarí. Ešte tu možno bude problém zabudla som uviesť, že tá dcéra je vydatá, no dcéra potrebuje prítomnosť matky, ktorá je na ňu naviazaná. Ale myslím si, že aj tak to bude všetko na ošetrujúcom lekárovi ale oni doporučili prítomnosť matky.
  veronikasad Mirka, doplnila som do príspevku tému aj s dg.

  dlhodobá OČR alebo starostlivosť o dieťa

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.