Zavrieť

Porady

Vyplatenie z domu ako dedicstvo pocas manzelstva?

​Tiez sa chcem opytat na:
Sme uz rozvedení a ked sme este byvali u mojich rodicov a boli sme uz vzatí tak ma oni vyplatili zo stvrtky domu a my sme sa potom odstahovali…
To bolo vlastne moje dedictvo ak sa to tak da povedat ktore sme ale potom spolu minuli na zariadenie a zitie…
Toto sa berie ako prijem spolocny v BSM alebo je to vynate nejako a mam narok na vratenie polovici resp. odcitanie? Jedna sa o sumu cca. 20.000,- Mam na to aj tu zmluvu o vyplateni.
Rata sa to ako moj majetok pred BSM?

doplnim: bola to kupna zmluva kde som odpredal svoj podiel na nehnutelnosti...
Naposledy upravil Vladimir Cejzl : 09.06.15 at 17:52
avalik uprav si názov otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa môjho názoru možno dokázať, že tie peniaze získal len manžel darom (nie je to iný zásluhový príjem) a môžu byť pri vyporiadní BSM započítané (§ 150 obč,z.) ako jeho investícia do zariadenia či iných vecí., ako píše misoft.
    Nebude však možné zadpočítať spotrebované sumy.


    Po doplnení:
    Kúpna zmluva je konsenzuálna zmluva. Predať a kúpiť možno aj vec, ktorá ešte neexistuje, dokonca sa dá kúpiť aj nádej.
    V tvojom prípade je dôležité, že si predal niečo, čo nepatrilo do BSM, tiež si zmluvu podpísal len ty, teda peniaze boli len tvoje - tiež nepatrili do BSM..
    Ak si svoje peniaze investoval do majetku, ktorý ste kúpili (získali) do BSM, platí § 150 obč. zákonníka, že pri vyporiadaní BSM sa ti investície započítajú.
    Naposledy upravil Mária27 : 09.06.15 at 19:13

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Netusime,ci to bol dar pre teba,alebo dar pre oboch. Chapem,ako myslis " to dedicstvo", aj preco si presvedceny,ze patri iba tebe. Zajedno mas pravdu,ale niekedy sa stava,ze rodicia daruju nieco nielen svojmu dietatu,ale aj jeho manzelovi/ke.
    Ak mas v tomto jasno a peniaze si vlozil napr.do kupy nehnutelnosti,mozes si narokovat,aby sa ta suma od BSM oddelila.
    Ale ak si pocas manzelstva peniaze minul na nehnutelne veci,napr.dovolenky a pod.,tak v tom pripade si ich narokovat nemozes,lebo si ich dobrovolne minul aj s manzelkou.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Odborníci ma opravia. Ale! Pokiaľ si vložila vyplatené peniaze za dedičstvo do BSM na zaobstaranie spoločného vybavenia - stali sa jeho súčasťou. Avšak stále to boli tvoje súkromné prostriedky. V prípade rozdelenia BSM by sa malo toto vziať do úvahy (koľko sa prispelo z vlastných prostriedkov, nakoľko tieto peniaze nie sú spoločným príjmom) - teda o túto čiastku by bola časť rozdeleného BSM pre ex- menšia.
    Veci a prostriedky získané darovaním, dedením sa do BSM nezapočítavajú, pokiaľ sa vložia, mali by sa z BSM odpočítať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot misoft musím ti oponovať. V tomto prípade nemôžeme hovoriť o dedičstve. Ona nič nezdedila. A ako som zo zadania pochopil, ani nič nedostala darom. Ona tie peniaze dostala za niečo, čo predala. Dedičstvo sa nedá vysporiadať za života poručiteľa právne tak, aby to bolo považované za dedičstvo. Tam sú iné nástroje - napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva a pod. Ale ani darom tie peniaze nedostala. Podľa mňa tie peniaze boli po právnej stránke spoločné. Iná je morálna stránka - to súhlasím, že mali byť len jej.

    U nás v rodine sme sa tiež súrodenci vysporiadali nasledovným spôsobom. Sestra mi požičala peniaze (sumu, ktorá sa rovná hodnte môjho podielu z rodičovského domu - rodičia ešte žijú). Rodičia prevzali odo mňa daný dlh a sestra od nich kúpila podiel, ktorý by som mal ja v budúcnosti zdediť. Tým sa ich vzájomné pohľadávky a záväzky navzájom vyrovnali a ja nemám žiadny dlh, ale bol som vyplatený, Zvyšný podiel z domu sestre rodičia darovali. Sestra býva s rodičmi v rodičovskom dome. Viem, že peniaze patria do BSM, nie sú len moje, ale to neriešim, vyhovuje nám to.

    To len keby chcel návod, ako to urobiť.
    misoft Preto som hneď písal "Odborníci ma opravia"..... tiež som učený z neba nespadol.....
    Chobot Však ja nie v zlom...
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Trebalo by vidieť tú konkrétnu zmluvu. A konkrétne kto ťa vyplatil? Treba viac napísať, takto môžem len hádať o čo išlo.

    Ale predpokladám, že je to len nejaká dohoda medzi tebou a predpokladám, že tvojimi súrodencami (rodičia by nemali dôvod ťa vyplácať). Uričte nešlo o darovaciu zmluvu a už vôbec nemôžeme hovoriť o dedičstve. Tie peniaze ani dom ani nič nebolo dedičstvo v zmysle obč. zákonníka, pretože tvoji rodičia, ako som zo zadania pochopil, ešte žijú (alebo v tom čase žili).

    Takže ak dedukujeme, že to nebol dar ani dedičstvo, tak si tie peniaze nadobudla z predaja nejakého budúceho vlastníckeho práva (v podstate si predala niečo, čo ti ešte nepatrilo, ale mohlo ti v budúcnosti patriť). Takýto príjem je ako akýkoľvek iný príjem z predaja a je to príjem, ktorý spadá do BSM. Teda tie peniaze ste spolu dostali a spolu ste ich minuli. Nemáš teda nárok na vrátenie polovice.

    Vyplatenie z domu ako dedicstvo pocas manzelstva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.