Zavrieť

Porady

Môžem odstúpiť od zmluvy ak som zistil, že byt je poškodený?

Dobrý deň, pred pol rokom sme kúpili byt a zistili sme, že panely okolo okien sú puknuté. Majiteľka tvrdí,že o tom nevedela a odmieta sa dohodnúť a odstúpiť od zmluvy. Je právnička a a tvrdí,že na to nemáme právo. Máme šancu uspieť a ak áno ako postupovať?Ďakujem vopred za akékoľvek rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Precitaj si kupnu zmluvu. Je tam popisany aj stav objektu. Pri kupe si mal moznost vykonat obliadku bytu - vtedy to nebolo popraskane ? To popraskalo az po kupe? Dosledkom coho?

    - Idealne by bolo sem hodit fotky .

    Na odstupenie od zmluvy by si musel mat vypracovani znalecky posudok o tom co sposobuje praskanie - dobu vzniku a vplyv na fukcnost (statiku) bytu - a potreboval by si "dost" dobreho pravnika ktory podobne veci uz riesil a aj tak by to bolo na dlhe lakte.

    - Ak nejde o novostavbu ale o klasicky "panelák" - tak ta upokojim - Na kazdom panelovom dome su v stenyi na ktorom je okno - praskliny - niekde vecsie - niekde mensie. Stena na ktorom je okno je vo vecsine pripadov z porobetonu ktory ma inu nasiakavost (roztaznost) ako ostatne steny (panel- beton) - preto dochadza v stenach k praskaniu. - Prave preto sa pri rekonstrukcii prave tato stena odporuca presietkovat- + prekleborvat a az potom omietat .

    Taktiez mozes vydiet na panelakoch z vonkajsej strany opravu prasklin.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Weder Tie praskliny nie su v spojoch su naskrz celeho panela. Zistili sme to až od susedov ktorý maju ten istý problém a vravia že vznikli pri ukotvení lešenia do stien. Bývame na najvyššom poschodí.
    ivka70 Akeho lesenia?
    Weder Ked opravovali balkony, neviem presnejšie viac lebo sme tu ešte nybývali
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    pozri - sú dve možnosti - buď tie panely boli "puknuté" už keď ste byt kupovali. V tom prípade to bolo možné zistiť obhliadkou (ak to nebolo viditeľné, ani majiteľka o tom nemohla vedieť, to jej nedokážeš).Aalebo druhá možnosť - panely začali pukať po kúpe (čo je málo pravdepodobné). Každopádne v obidvoch prípadoch je z toho bývalá majiteľka vonku.
    Tie panely sú popraskané mimo spojov? Lebo na spojoch sa nad tým snáď nikto nepozastaví...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Weder Zistili sme to až keď sa z vonku opadala farba.
    jslancik Jedine podvod. museli by ste jej dokázať úmysel podviesť vás. Teda napr. nájsť firmu, ktorá to maľovala (predpokladáme, že to maľovala až po popraskaní), a firma by musela dosvedčiť, že tie praskliny tam boli a vedela o nich a kázala im to zatrieť. A úmysel podvodu - že im povedala, že nech to zatrú, lebo to chce predať ako nepoškodený byt.
    Vidíš to reálne???
    Weder Obávam sa že nie, chceli by sme byt predať, ale samozrejme že to skrývať nebudeme, len budeme stratový a možno ho nebude nikto chcieť kúpiť.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    A okrem toho, že sú puknuté, ako sa to prejavuje na bývaní? Zateká tam? Prefukuje to? Lebo samotná puklina bude asi ťažko dôvodom na zrušenie kúpnej zmluvy.

    Lebo každý klasický panelák má popukané panely. Na našom sme špáry a pukliny každé 3 roky tmelili.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Weder Nezateká,bývame tu ešte len pol roka, no mám obavy že cez zimu sa to zhorší ak by sa tam dostala voda.Ale asi to budem riešiť špárovaním alebo tmelením. Zistoval som že učinná je aj injektáž no je drahá, mohol by som v tomto prípade žiadať firmu ktorá to spôsobila o preplatenie?
    jslancik to by si tej firme musel dokázať...
    Chobot PRečo si myslíš, že to spôsobila nejaká firma? Robila tam nejaká firma stavebné úpravy? Ak áno a poškodila vám dom, tak cez správcu môžete ako bytový dom žiadať náhradu škody alebo opravu. A kedy to bolo?

    Lezie to z teba ako z chlpatej deky...

    Inak pukliny môžu byť nebezpečné ale nemusia. Sused mal z vonku na paneli pukliny a tie mu zatekali.
    Weder Susedia nám potvrdili že ked opravovali balkony tak kotvili do stien lešenia a tie spôsobili tie pukliny
      zbaliť

    Weder je offline (nepripojený) Weder

    Weder
    Vraciam sa ešte k puknutým stenám. Steny sú popukané na mnohých miestach, spôsobila to firma ktorá kotvila lešenie pri oprave balkónov a vyhýba sa akejkoľvek zodpovednosti.Už to budu skoro 2 roky my tu bývame len krátko. Môžem zažalovať firmu,alebo žiadať náhradu škody?Ďakujem
    Chobot Teoreticky je možné požadovať náhradu. Ale nie ty osobne, lebo škoda nevznikla iba tebe. Obvodová stena je spoluvlastníctvom všetkých vlsastníkov bytov. Teda predpokladám, že tie praskliny sú na vonkajšej strane.

    Náhradu škody, ako som už písal vyššie, musí žiadať správca v mene vlastníkov bytov. To by ale tá firma, čo to mala spôsobiť, musela byť ochotná uhradiť. Ak nie, tak by ste sa museli súdiť, čo by trvalo roky. Jednoduchšie a lacnejšie je opraviť to lokálne. Samotná statika panela predpokladám, že kotvou narušená nebola, takže bude stačiť zatmeliť tie diery. Náklady by ale mali byť hradené z fondu opráv, lebo je to spoločná fasáda.

    Alebo ak máte dostatok prostriedkov vo FO, tak navrhnite celoplášťové zateplenie.

    V každom prípade by si to mohol dať ako návrh bodu programu na najbližšiu schôdzu vlastníkov a doporučiť zatmelenie prasklín. Tmelenie vyjde rádovo v tisíckach EUR, čo z FO nie je problém uhradiť.
    Weder To iste má napadlo riešiť to cez FO, som aj v rade skúsim to navrhnúť a snáď uspejem.Vďaka

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Kúpil si byt, teda priestor na bývanie v bytovom dome, tvoje obydlie je to, nemožno doň vstúpiť bez tvojho súhlasu. Ale, podlahy, steny, strop, obvod tvojho bytu sú spoločné časti domu, že? Či nie?

    V prvom rade sa treba o stav domu zaujímať, potom o vzťahy v dome, až potom o byt, teda, že tu chcem, budem bývať!
    ivka70 2 rocna zaruka snad plati pri novych veciach ... a pri stavbach aj dlhsia, ale snad za pouzivanu vec neruci predavajuci 2 roky? Ved predavajuci nie je pravnicka osoba ....
    clen hej, treba rozlisovat, ak je novy byt 24 mesiacov, ak pouzity 12 mesiacov...a ci je PO je uplne jedno
    ivka70 Tak ako pravnik by si mal definovat veci presne a nie zavadzat odpovedami ....
    clen ano, aj lekar by mal liecit presne aj predavajuci predavat veci bez vad, aj ucitel ucit poriadne, aj pokladnicka robit svizne, aj policajt byt cestny a mudry...no ale vies, stane sa vselico
    Mária27 cituje§ paragrafy štvrtého oddielu Osobitné ustanovenia o predaji tovaru v obchode
    clen mas pravdu, beriem spať, nezdalo sa mi to.... ma sa pouzit § 597, cize ziadna zarucna doba atd... dik za upozornenie, konecne nejaky komentar k veci
    Mária27 tak
    clen a este by som upozornil na ustanovenie § 508 ods. 2: Vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia plnenia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci alebo ak scudziteľ nepreukáže opak.
    clen no ak sa tak citis, nikto ti to neberie, poznas sa najlepsie

    Môžem odstúpiť od zmluvy ak som zistil, že byt je poškodený?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.