Zavrieť

Porady

Vyporiadanie BSM počas manželstva?

Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť s jedným klientom. Situácia je takáto:
Manželia žijú 18rokov v manželstve. Po rôznych problémoch a hádkach dospeli k názoru, že sa chcú rozviesť. Prvý problém nastáva už tu - nevedia KEDY podajú návrh. Vraj "čoskoro v budúcnosti".
Ok. Manžel sa začiatkom júna odsťahoval zo spoločného bytu a nechal ho manželke a deťom. On teraz býva v podnájme. Manžel ale chce už teraz, aby mu manželka vyplatila jeho podiel z bytu, cca 20.000€ (on potom po rozvode prepíše na ňu cely byt, aj svoj podiel). Na iné si manžel nenárokuje. Manželka si podala v banke žiadosť na poskytnutie hypoúveru (americká hypotéka). U notára si dali zúžiť BSM na tento úver. Takže manželka je 100% dlžníkom a manžel vôbec nie, ani len ručiteľ nie je. Manželka chce dať 20.000€ manželovi a požiadala ma, či by som jej nevypracovala nejaký dokument, dohodu, zmluvu, potvrdenie o tom, že mu už teraz (počas manželstva) vyplatila jeho podiel a aby si v prípade rozvodu (mesiac, možno rok, dva) nemohol manžel duplicitne nárokovať znova na svoj podiel.
Poraďte, čo s týmto ťažkým orieškom??
Mohla by to vyriešiť zmluva o budúcej zmluve o prevode nehnuteľnosti?? Alebo nejaká dohoda spísaná formou notárskej zápisnice? Aby to pre istotu, mohlo v budúcnosti poslúžiť a stačiť súdu? Aby to bolo právne nepriestrelné.
Uvítam každú radu.
jsf Co keby manzelia predali byt manzelke s tym, ze by existovala notarska zapisnica o vyuceni nadobudnutia bytu manzelkou z BSM? Tak by bol byt jej aj hned.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pokiaľ existuje BSM, manželka by musela preukázať, že ho vyplatila z vlastných peňazí, ktoré mala zaslobodna, alebo ich nadobudla počas manželstva napr. darom. Inak môže on tvrdiť, že aj tie peniaze patria do BSM.
    Nika.r No, v každom prípade je to dosť zamotané a tí klienti nie a nie počkam do rozvode na normálne vyporiadanie BSM. Vysvetlovala som im, že všetky takéto kroky sú rizikové, ale trvajú ma svojom.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Dá sa spísať zmluva o budúcej zmluve, v ktorej sa manžel zaviaže, že po rozvode, kedy zanikne BSM, odpredá manželke 1/2 bytu, za cenu 20000 eur. Táto suma mu bola vyplatená už pri podpise zmluvy o budúcej zmluve. Manžel by sa mal zaviazať, že riadnu kúpnu zmluvu podpíše napr. tri mesiace po právoplatnom rozvode. A treba uviesť, že cena je konečná, manžel si nebude nárokovať sumu vyššiu, ako je uvedená v zml. o budúcej zml. A ešte: zmluvné sa dohodli, že zml. o budúcej zml. nemá obmedzenú platnosť.
    Nika.r A nebolo by lepšie, ak by sa namiesto namiesto kúpnej zmluvy uzatvorila zmluva o prevode vlastníckeho práva??
    Mária27 vlastnícke právo predsa má

    Vyporiadanie BSM počas manželstva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.