Zavrieť

Porady

Začal som podnikať od 1. júna 2014. Od kedy mám povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne? Čo mám pre to spraviť?

Začal som podnikať 1. júna 2014 a ako začínajúci podnikateľ som bol 1 rok oslobodený od platenia odvodov do soc. poisťovne. Začiatkom júla som bol v sociálnej poisťovni sa informovať kedy mi vzniká povinnosť platiť odvody a oni povedali že to príde všetko onedlho poštou. Je 24. júla a ešte stále mi nič neprišlo. Treba niečo spraviť alebo iba čakať? Niečo mi uniklo?
veronikasad doplň výšku príjmov=tržby z podnikania (nie zisk)
kn-alka už písal v komente, že vyššie ako 4944
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Povinnosť platiť odvody od 01.07.2015 ti vzniká, ak si podal DP za rok 2014 do 31.03.2015 (nemal si odklad) a mal si príjmy (nie základ dane) vyššie ako 4.944,- .

    Prvá platba odvodov bude v auguste do 10.08.2015

    SP má posielať listy do 20.07. - zdá sa, že zasa nestíhajú.
    Posielajú však listy len tým, ktorý majú zmenu v odvodoch. Ak ti teda nevznikla povinnosť, list nepošlú.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Banix Príjmy som mal určite vyššie ako 4944€ a daňové som podal do 31. 03. 2015. Čiže by ma mali informovať o tom koľko mám platiť ale zatiaľ mi nič neprišlo poštou. Mám tam opäť ísť fyzicky a opýtať sa ich?
    kn-alka nedostal si ani svoje IČ? - VS, pod ktorým budeš uhrádzať poistné?.... a mimochodom, kam sa ponáhlaš? ešte nie je ani august.
    Banix Mám iba do zdravotnej poisťovne aj s grid kartou. Od sociálnej nemám absolútne nič. Nechcem platiť odvody na poslednú chvílu a prvé 2 augustové týždne budem na dovolenke, tak to chcem radšej vyriešiť vopred.
    kn-alka tak nabehni do SP aj s kópiou DP a nedaj sa odbiť, že budú posielať listom, nech ti hneď nadiktuje tvoje VS a sumu. Sumu by si si mal vedieť vypočítať aj sám, na stránkach SP majú kalkulačku.

    http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na...re-szco/55442s
    Žabinka a si vôbec v sociálnej poisťovni prihlásený? vypisoval si registračný list?
    kn-alka žabinka - zmena v roku 2015 - už sa reg.listy nevypisujú, SP eviduje sama poistencov
    Banix Registračný list? Keď som tam minulý rok nabehol ako začínajúci podnikateľ tak mi povedali že nič nemusím vypisovať, že oni ma potom informujú. Na zdravotke som vypĺňal. Aj keď som bol na daňovom tak som sa tam registroval a dostal som DIČ a IČO. Na sociálke nič.
    Žabinka ok, neviem, nechcela som ťa vyplašiť.. ja som bola v sociálnej poisťovni pred dávnymi rokmi..
    veronikasad Keď už budeš osobne na SP, vybav si (na počkanie-zdarma) GRID kartu, cez ktorú si budeš môcť kontrolovať platby.
      zbaliť

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    SP mešká s listami. Mali povinnosť do 20.7. poslať oznámenie. Oznámenia ešte nedošli, je tam s tým dáky problém, ale snáď ešte prídu. Sám sa v SP prihlasovať nemusíš. V tom bola zmena od 1.1.2015 - vznik poistenia oznamuje SP živnostníkovi a živnostník sa tam neprihlasuje, iba v špecifických prípadoch - pri vystavenom formulári A1, daňový domicil mimo SR a pod.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Janka, platí to aj pri odhláškach ? Klientovi zanikla povinná registrácia k 30.6., do dnešného dňa mu tiež nič neprišlo
    Jana Motyčková Majú tam s tým celkovo problém, asi ešte nič neposielali. platí to aj pre odhlásenie.
    Banix Ok, ale keby som veľmi chcel tak môžem? Keby som tam v pondelok ráno nabehol a vybavil si všetko aj s grid kartou. Budú sa brániť?
    Katy a R potrebuješ len variabilný symbol - výšku poistného si vyrátaš aj sám (viˇpriložené linky). podľa mňa môžeš tam nabehnúť - a rovno zaplatiť v pokladni ...
    veronikasad V predch.komentároch píše, že mal príjem vyšší ako 4944€, tak vznikla ...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    len info zo SP k tejto problematike z 29.7. (predĺženie splatnosti - nestíhajú) http://www.socpoist.sk/aktuality-soc...-/48411s60370c
    Naposledy upravil Katy a R : 30.07.15 at 13:10
    Poskytovanie podnikateľského poradenstva a zabezpečenie korporátnej agendy. ...viac Fontionnel s.r.o.
    Dobrý deň,
    poisťovňa má zo zákona povinnosť oznamovať SZČO len vznik povinného poistenia. V rámci proklientskeho prístupu Sociálnej poisťovne k SZČO bude Sociálna poisťovňa oznamovať aj zmenu ich vymeriavacieho základu, ak im poistenie naďalej trvá, zmenu vymeriavacieho základu v prípade podania dodatočného daňového priznania a zmenu vymeriavacieho základu v súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu.
    Niekedy im to trvá dlhšie ako zvyčajne, neostáva nič iné len čakať. Samozrejme, poisťovňa predĺži aj splatnosť odvodov.

    Začal som podnikať od 1. júna 2014. Od kedy mám povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne? Čo mám pre to spraviť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.