Zavrieť

Porady

Ak predám pozemok, koľko zaplatím daň?

Pekný deň.
Pred 20 rokmi sme s bratrancom zdedili pozemok (každý 1/2), ktorý sme si minulý rok rozdelili. Skladal sa z dvoch parciel. Tá trochu väčšia pripadla mne, tak som mu doplatil 10 tisíc + 5 tisíc za to , že na tej jeho ostali staré budovy, ktoré treba odstrániť.*
Teraz chcem stavať a aby som mal nejakú hotovosť, chcel by som 1/3 tejto už len mojej parcely predať za 40 tisíc. Neviem, ako som to povinný zdaniť. Prosím poraďte mi. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Joozef Ďakujem za odpoveď. Mne nie je jasné, či musím platiť daň, keď som to praktický vlastnil už 20 rokov. Prikúpil som cca 10% a predávam iba 1/3. Bol by som vďačný, keby ste mi približne vypočítali koľko by som mal platiť. Vrelé ďakujem.
    avalik Neviem vypocitat ani priblizne, pretoze neviem aka cast z predavanej vymery patri do posledne nadobudnuteho pozemku a aka je to cast z odkupeneho pozemku
    Joozef My sme obidve parcely zdedili spoločne, rovnakým dielom, takže predtým to celé patrilo obidvom. Každý vlastnil ideálnu polovicu z 28 árov. Aby som mohol stavať na svojom, tak sme si to rozdelili. Jedna parcela o výmere 15 árov priadla celá mne, druhá o výmere 13 árov pripadla celá bratrancovi. Aby bratranec bol ochotný to rozdeliť musel som mu za ten rozdiel zaplatiť 10 + 5 tisíc. Teda predtým som vlastnil ideálnu polovicu z 28 árov. Teraz vlastním sám 15 árov a z toho chcem 5 árov predať za 40 tisíc.
    avalik Tych 5 arov co chces predat patrilo povodne komu?
    Joozef Tie boli spoločné, patrila mi z nich ideálna polovica
      zbaliť

    Ak predám pozemok, koľko zaplatím daň?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.