Zavrieť

Porady

Porusenie prac. discipliny ?

Vdaka castejsim neskorim prichodom na pracovisko nasho zamestnanca /na dohodu o vykonani prace/ sme prisli o zakazku, na ktorej nasa firma prisla o cisty denny zisk 12 000,- Sk. Je mozny postih tohto cloveka? Vymozitelny myslim. Nebol napominany pisomnou formou ale ustne. Stalo sa to v priebehu aprila tak netusim, ci nie je neskoro nieco riesit...
Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    evka.ba
    Vdaka castejsim neskorim prichodom na pracovisko nasho zamestnanca /na dohodu o vykonani prace/ sme prisli o zakazku, na ktorej nasa firma prisla o cisty denny zisk 12 000,- Sk. Je mozny postih tohto cloveka? Vymozitelny myslim. Nebol napominany pisomnou formou ale ustne. Stalo sa to v priebehu aprila tak netusim, ci nie je neskoro nieco riesit...
    Dakujem za radu
    evka, je pravda, že neskorý príchod do práce je súmi uznávaným porušením pracovnej disciplíny. Ak sa to opakuje a zamestnanec je na túto skutočnosť písomne upozornený, ako aj oboznámený, že opakované porušenie vás oprávňuje na výpoveď, tak sa ho môžete prepustiť.

    V prípade dohody sa prípadné porušenie pracovnej disciplíny odvíja od vymedzenia práv a povinností v tejto dohode.

    Čo sa týka škody, tak vo všeobecnosti platí, že ak vám zamestnane spôsobil škodu, tak za túto zodpovedá. Samozrejme, dôkazné bremeno je na vás ako zamestnávateľovi ( § 179 ZP). Pri určovaní zodpovednosti treba vychádzať z toho, aké mal zamestnanec povinnosti, (vyplývajúce z jeho funkcie, prípadne ustanovené v ZP, dohode) a či to , že ste prišli o zákazku, naozaj súvisí s jeho konaním. (teda či je tam príčinná súvislosť).
    Ak to máte podchytené, a je tam aj zavinenie zamestnanca, tak si môžete škodu voči zamestnancovi uplatňovať, a to prípadne aj súdnou cestou.

    dana

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Ešte v súvislosti s ústnym napomenutím - riešila by som to radšej písomnou formou - je to dôkaznejší materiál, pretože dotyčný zamestnanec by to mal podpísať - u nás riešime všetky zavinené škody zamestnancami písomnou formou - je v nich výška škody, spôsob náhrady. Pokiaľ zamestnanec nesúhlasí so zrážkou zo mzdy, rieši to súd.

    evka.ba je offline (nepripojený) evka.ba

    evka.ba
    sgm
    Ešte v súvislosti s ústnym napomenutím - riešila by som to radšej písomnou formou - je to dôkaznejší materiál, pretože dotyčný zamestnanec by to mal podpísať - u nás riešime všetky zavinené škody zamestnancami písomnou formou - je v nich výška škody, spôsob náhrady. Pokiaľ zamestnanec nesúhlasí so zrážkou zo mzdy, rieši to súd.
    Dakujem za radu, je mi jasne ze sa mu malo pisat, ale nemal kto... Bol by problem v tom, ak mu napisem neskor. Nieco asi v tom zmysle, ze za to obdobie sme si preverovali, ci v skutocnosti jeho pristup bol dovodom na zrusenie zakazky.

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Postupovala by som v znení Zákonníka práce § 47 - povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru a v podstate odôvodnila by som to preverením jeho prístupu k pracovným povinnostiam, ak mu takého vyplývajú z pracovnej zmluvy alebo ak svojim neskorým príchodom priamo zavinil zrušenie zákazky.

    Porusenie prac. discipliny ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.