Zavrieť

Porady

Aky je najtvrdsi trasparentny lak na drevo?

Ahojte
Hladam lak na drevo, ktory je mechanicky odolny, najma uderu a poskriabaniu a podla moznosti leskle prevedenie.
V obchode mi poradili lodny lak, ale nie som si tym isty, ci je vhodny.
Nie je jednozlozkovy polyuretan mechanicky odolnejsi?
Alebo nejaky iny lak, v cene zhruba do 13Eur/ 0,7kg.
buchač Presnejšie o čo sa jedná ?
Drevo aké ? Na aký účel ?
Kolacok Drevo je surova brezova preglejka, ucel je viacmenej nepodstatny, no ma to vydrzat prenasanie a vsemozne odieranie o rozne povrchy pri manipulacii.

Cast vyrobku je natreta syntetickou alkydovou farbou so sludovym plnicom, len jej odolnost je nizsia nez som cakal a cast je surove drevo. Uvazujem to cele natriet tym bezfarenym lakom, aby to ziskalo oteruvzdornost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Niekoľko vrstiev dvojzložkového epoxydového laku - nastriekať.
    buchač Toto nie každý zvládne.
    Zlé namiešanie a povrch bude jak brúsny kotúč najvyššej zrnitosti...alebo tzv. múka.
    Ing. Ľubomír Janoška Hlavne sa nesmie riediť, kým nie je dobre premiešaný lak s tvrdidom. Inak sú hrče zaručené.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... existujú už aj jednozložkové, vodou riediteľné laky, ktoré dosahujú tvrdosť dvojzložkových lakov. Napr. Diamond Glaze - 10 desaťkrát odolnejší voči opotrebeniu ako akýkoľvek tradičný lak. Je odolný voči alkoholu, horúcej vode a všetkým bežným chemikáliám. Ak by drevo malo byť vystavené vonkajšiemu prostrediu, tak skôr lodné laky...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Kolacok (Dnes 00:26)
    Cast vyrobku je natreta syntetickou alkydovou farbou so sludovym plnicom, len jej odolnost je nizsia nez som cakal a cast je surove drevo. Uvazujem to cele natriet tym bezfarenym lakom, aby to ziskalo oteruvzdornost.
    Pozri si rozdiely :
    Epolex S1300 je epoxidový dvojzložkový lesklý lak na drevo a kov je určený pre zhotovenie vysoko lesklých a tvrdých transparentných náterov dreva, parkiet, vláknitých dosiek, kovov a niektorých druhov plastických hmôt (nutné overiť) a k napúštaniu savých podkladov.
    http://www.efarby.sk/lak-epoxidovy-d...ak-na-kov-p782
    -------------------
    Luxol Lodný lak je transparentný lak na báze rozpúšťadiel, určený na ochranu drevených povrchov vo veľmi vlhkom prostredí. Náter zaručuje dlhodobú ochranu pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou. Povrch si udržuje stabilný lesk. Produkt je vhodný na všestranné použitie v exteriéri aj v interiéri,
    http://www.luxol.sk/produkty/detail/luxol_lodny_lak
    ---------------------
    Podľa mňa je dôležité zvýraznené.
    Surové drevo bude piť jak notorik..takže spotreba bude asi aj solídnejšia.
    Zastávam tiež názor...
    Lak na drevo sa má použiť na drevo a lak na kov zasa na kov.
    Tie aj - aj nemám proste v obľube.
    S lodným lakom už mám svoje skúsenosti...a dobré.
    Kolacok Lodny lak je syntetika a ta nasiakava velmi neochotne, s tym problem nebude.
    Teda radsej epolex?

    A resp. co je tvrdsie, polyuretan alebo lodny lak, pripadne ten epoxid?

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Dvojzložkový epoxidový lak je najlepšie riešenie, pri stálej vlhkosti a mechanickému namáhaniu. Lodný lak spomínať nebudem, je to napísané na etikete. Nie je to pravda, čo tam prezentujú. Moja skúsenosť.
    Ing. Ľubomír Janoška
    Osobne odoprúčam dvojzložkový polyuretánový lak. Oproti epoxidovému má aj UV ochranu, takže drevo pod ním stmavne neskôr než pod epoxidovým.
    Lodný lak je úplne o inom, je určený do mokrého a vlhkého prostredia.
    buchač Mňa len jedno zaráža...to len ako poznámka.

    Dvojzložkové epoxidové prostriedky je potrebné vytvrdiť.
    Lenže potom je potrebné veľmi rýchlo manipulovať s tým lakom...alebo nie ?

    Nerobil som s lakom, robím s dvojzložkovým lepidlom, ktoré sa ale neriedi. Niekedy je to festovná nestíhačka.
    Ing. Ľubomír Janoška U PU to máš pohodovejšie, do pol hodiny premiešanie s tvrdidlom, potom až do dvoch hodín natietranie alebo striekanie.

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    na dreve ziadny lak nevydrzi toho vela,hlavne na brezovej preglejke do ktorej urobis dieru aj nehtom... ten poliuretan nie je zla volba osobne rad pouzivam je dobre aspon 3 vrstvy samozrejme podla predpisov, potom na to slahnut vosk aby sa to smykalo ....po case bude treba ajtak obnovit,ale vydrzi dost aj sa do tych 13€ spraces,myslim napr:poliurex nestoji viac...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Treba si uvedomiť, že ak dáš extra tvrdý lak a tá preglejka sa bude trochu aj ohýbať, bude to náchylné na prasknutie.
    Neviem konkrétne aký to bude výrobok, ale treba to po prvej vrstve a jej zaschnutí pár krát prejsť jemným brúsnym papierom "namokro", aby si odstránil "postavené chlpy".
    Potom aplikovať ďalšiu vrstvu, tam už ti chlpy nebudú vznikať a bude to pekne hladké.
    Ak by som išiel do niečoho extra odolného, použil by som nejaký dvojzložkový lak.
    Z jednozložkových tvrdých lesklých lakov je dobrý PROFILAK, podľa mňa jeden z veľmi dobrých lakov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kolacok Kupil som aj Profilak a vcera aj Lazurol Aqua host, vodourieditelny polyuretan, tak som zvedavy, co bude lepsie.
    Povodne by tam mal ist Warnex, ale nepaci sa mi celkom struktura toho laku, ktoru dosahuje. A mam len HVLP pistol, nie klasicku kompresorovu, takze aj tomu sa musim prisposobit.
    Nandrolon Ja som profilak natieral štetcom, žiadne ťahy po štetci nie je poznať.
    Ty ho ideš ako aplikovať?
    Kolacok Asi to streknem, to bude najlepsie; videl som aj natierany profilak a prave tahy bolo trochu vidiet, aj nejake bublinky ostali. Mozno to bolo zlym vyberom stetca.
      zbaliť

    Aky je najtvrdsi trasparentny lak na drevo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.