Zavrieť

Porady

Fotovoltika v domácnosti áno či nie?

začínajú nás presviedčať, aké výhodné je dať si nainštalovať FV elektráreň na naše domy.... niečo je aj tu: http://www.setri.sk/fotovoltaika-v-p...voltaika-cena/
mne sa však ten výpočet nezdá..... je tu porovnanie s termínovaným vkladom a to sa mi zdá úplne zlé...
pri ich výpočte to vychádza, že po 10 rokoch máme elektráreň zaplatenú, termínovaný vklad po viac ako 80 rokoch..... lenže nik tam neuvažuje, že tých 4.000 EUR, ktoré som zaplatila za elektráreň už nemám, kdežto peniaze uložené na TV mám a k nim mám ešte aj úroky..... mne vychádza, ak by som v tomto prípade šetrila 23 rokov na FVE tých 396 EUR, tak by som mala (396 x 23) - 4.000 EUR = cca 5.100 EUR a v banke by som mala (49 x 23) + 4.000, čo je tiež cca 5.100 EUR..... ale nemám s tým žiadne starosti, žiadne podávanie výkazov ....a ešte k tomu, je podpora len 15 rokov.... čiže ak by mi prispeli polovicou na FVE, tak by sa mi to zrovnalo za 17 rokov, čiže vlastne nainštalovanie elektrárne absolútne nemá zmysel.....
Rozmýšľam správne?
Som to prepočítala ešte raz, a ak štát prispeje tou polovicou na elektráreň, tak to vychádza tak ako píšu, že po cca 10 rokoch sa to zrovná s uloženými 2.000 EUR na TVklade.... tie ďalšie roky by to už mohlo byť pre mňa prínosom, ale za predpokladu, že to papierovanie bude za mňa robiť niekto iný :-D
Naposledy upravil JAJA11 : 08.10.15 at 08:24
3 komentárov     zbaliť
lubko6394 Lenže ten druhý to nebude robiť zadara alebo budeš mať Hargaša ako bočáka. Ale v princípe ak to vidíš u HP tak podobné by to malo byť aj u Teba s výnimkou colnice.
JAJA11 :-D z tohto pohľadu by som to mala ľahké, pretože to robím ja z väčšej časti, takže to by som ako problém nevidela :-) len mi to za tie nervy nestojí .... však ešte uvidím, čo mi z toho vyjde, či ma manžel spracuje, ten chce do toho ísť :-)
lubko6394 Choď radšej na exotickú dovolenku - ostanú Ti spomienky a fotečky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Napriek tomu že mám jednu z prvých FVE a najvyššiu výkupnú cenu a výkon 10kWp tak by som do toho za dnešných cien nešiel. To čo ponúkajú ako vzor (2kWp) ti dá v priemere 33 Eur mesačne. A teraz problémy:
    Musel som stavať na stavebné povolenie = papierovačky, čas, energia
    Musíš požiadať URSO o cenu ( až teraz to zmenili, že dajú výmer na 15 rokov)
    Každoročne musím požiadať distribučku o cenu ( mení sa a zbytok platí Energia )
    Za štvorkvadrant platím mesačne 10-13 Eur
    Vystavujem 2 faktúty mesačne = 2,30 len poštovné
    Mesačne je treba hlásiť na OKTE dáta ( osobne som to vzdal a všetky tie nahlasovačky a papierovačky mi robí firma za nejakých pár Eúr mesačne).
    Ak čosi nestihneš žiadať alebo oznámiť v termíne tak schytáš pokutu a ešte celý rok za vyrobenú energiu nedostaneš ani floka ( mňa to obišlo ale iní to šťastie nemali).
    Ešte aj colníkom som musel pred časom posielať mesačné hlásenia.
    Plus je treba podávať každý rok daňové a z príjmu zaplatíš nielen daň ale aj od minulého roku zdravotné odvody.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ty riešiš návratnosť...ja by som ti odporúčala prečítať na nete všetko,čo sa tohto podnikania týka a návratnosť je len malá kvapka v mori toho,čo to na SK znamená-podnikať v zelenej energii.Zo strany štátu je to také farizejstvo;aby si splnili voči EU povinnosti,tak to urobia a potom hľadajú spôsoby,aby nemuseli platiť.
    Čítala si aj komentáre pod tým článkom?
    Politickým rozhodnutím znížiť náklady,štát nachytal na hruškách 1200 výrobcov,poniektorých zlikvidoval úplne (daný ťah pripravil o prácu cca až do 4000 ľudí),ale preceda s ministrom financií sú vysmiati,že ušetrili 70mil.€
    Elektrickej energie je dosť,štát nemá záujem,aby sa to rozširovalo a robí všetko pre to,aby tomu zabránil.Never tomu,čo čítaš (že výhoda )
    JAJA11 ja práveže neverím, mne to vyšlo ako nevýhoda a čo to obnáša viem, máme FVE vo firme, kde robím ..... aj keď tí menší nemajú také papierovačky, ale je to záťaž..... môj šéf už stokrát oľutoval, že sa na to dal.....
    som si len chcela potvrdiť, že celý tento humbuk okolo toho je jeden veľký podvod na obyčajných ľuďoch, že nás presvedčia ako na tom zarobíme a nakoniec to vyjde pre toho, čo do toho pôjde horšie ako keby si tie peniaze uložil v banke na termínovaný vklad..... bez akýchkoľvek ďalších problémov ........ :-(
    Peggynka 08.10.15 06:39 odstránil(a) z Porady

    Fotovoltika v domácnosti áno či nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.