Zavrieť

Porady

Ako správne zaradiť stavbu/budovu do odpisových skupín podľa novej legislatívy ?

Ahojte, asi nenapíšem nič čo by ste nevedeli, len sa potrebujem uistiť.

Kritériom na zaradenie budovy do správnej odpisovej skupiny je štatistická klasifikácia stavieb a nie typ podnikateľskej činnosti, ktorý sa tam vykonáva, správne ?

Lebo, máme nebytový priestor, (na LV vo veľkom bytovom komplexe), a máme tam stomatologickú ambulanciu. Doteraz sme to odpisovali v 4/20 rokov. Nie je to stavba - nemocnica, zdravotnícke zariadenie. Vychádzam z toho, že ak by som to teraz musel odpisovať 40 rokov preto, že tam mám stomatologickú ambulanciu, predám to niekomu, ten tam spraví butik, alebo večierku, a bude to odpisovať 20 rokov - to by bolo dosť divné, dokonca nespravodlivé...alebo sa mýlim???

Preto dúfam, že zaradenie do odpisovej skupiny je podľa typu stavby a nie podľa toho, čo sa vnútri deje. No druhá vec, je podľa čoho to určiť. na LV - z katastra sú trocha iné kódy a celkom všeobecné, a občas je neľahké rozhodnúť sa čo je to za budovu. (ale to možno dám do samostatnej otázky)

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Filozofovať nad tým, čo bude robiť po prípadnom predaji nový majiteľ je absolútne zbytočné. Pre terajšieho majiteľa to nemá žiadny vplyv na využívanie a odpisovanie svojho majetku. Navyše, pri terajších rýchlych a častých zmenách zákonov je ťažké predvídať, ako bude v budúcnosti a kedy bude ďalšia zmena. A k odpisom - rozhodujúci je účel použitia. A ten, ak nebude jednoznačný, si bude obhajovať daňový subjekt pri prípadnej daňovej kontrole.
    AdamC A ak vlastním budovu, mám ju v obchodnom majetku, odpisujem ju. A celú ju prenajímam. Vtedy ju zaradím podľa čoho ? Čítam v tom usmernení, že v podstate ten účel ťahá celú budovu, žiaľ....Keďže 600 m2 (60 % budovy) sa využíva na účely, ktorých budovy
    sa zaraďujú do 6. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 40 rokov..... pritom je to trocha odveci, lebo odpisy reprezentujú mieru opotrebenia, a keď ja mám nejakú stavbu, obvodové múry, strechu, tak je jedno, čo sa deje vnútri, či je tam večierka, alebo ambulancia, tá samotná stavba sa opotrebuje rovnako....

    Ako správne zaradiť stavbu/budovu do odpisových skupín podľa novej legislatívy ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.