Zavrieť

Porady

Musím mať DIČ pre ojedinelý predaj handmade výrobkov?

Chcela by som sa spýtať, či musím byť niekde registrovaná, pokiaľ chcem na obecnom vianočnom trhu predávať svoje handmade výrobky: bižutéria, svietniky na sviečky a vianočné ozdôbky. Už nie som študent a pracujem len na dohodu. Som evidovaná na úrade práce. Ešte som nepredávala, robím to pre zábavu, no v našej obci prvý krát poriadajú jednodňové vianočné trhy a s tým, že sa tam majú prezentovať obecný remeselníci... No všetci majú aj registračné pokladne, nakoľko majú na svoju remeselnú činnosť aj živnosť a živia sa tým... Som jediná čo nič také nemám. Rada by som sa zúčastnila, príjem určite nepresiahne 500€, všetko čo mám spolu nemá takú hodnotu. Na obecnom úrade som registrovaná ako predajca, čiže povolenie mám. Len neviem či musím vystavovať nejaké príjmové pokladničné doklady bez DPH. Stačí mi uviesť len moje údaje ako meno, priezvisko a adresu pre prípadné reklamácie?? Ako mám postupovať? Nerada by som pre pár eur a atmosféru dostala nejakú pokutu. Ako mám postupovať aby som tam mohla predávať?
Naposledy upravil vizirka : 16.12.15 at 11:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ujo Google našiel, že to má byť podľa autorského zákona takto: http://www.uspesne-podnikanie.sk/pre...ch-a-jarmokoch
    vizirka a čo to pre mňa znamená, byť registrovaný a mať pridelené DIČ??? Musím niečo odvádzať aj pri malých položkách ??? max. tak do 200€ za celkový predaný tovar??? Mne povedali na úrade, že musím mať na výrobkoch uvedené moje meno a adresu pre prípad reklamácie a že mi na trhu stačí mať len viditeľné označenie PRÍLEŽITOSTNÝ PREDAJ. Vraj je to niečo ako keď škola predáva výrobky svojich žiakov.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    mala by si mať živnosť a registračnú pokladňu.........daňový úrad nezaujíma,že budeš predávať na trhoch iba raz za rok.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    V prvom rade si zisti na obecnom úrade čo vyžadujú po predajcoch, aké povolenia, oprávnenia ...

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    prosim ta, kto ta bude riesit ked bez zivnosti predas na trhoch tovar za par EUR? Stare 70-rocne babky na trhu co predavaju zeleninu maju zivnost????? Urcite nie a predsa predavaju v centre mesta a kazdy tyzden, nie raz za rok. Alebo ked predam susedovi auto, potrebujem zivnost? NIE.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dav Staré babky predávajú prebytky z vlastnej záhrady, čo sa nepovažuje za živnosť a preto nepotrebujú ani živnostenský list, ani registračnú pokladňu. A keď predám susedovi auto, predám ho podľa občianskeho zákonníka ako svoj majetok v pozícii občana, nie podnikateľa a tento predaj je oslobodený od dane z príjmu. Predaj na trhoch je podľa autorského zákona-DIČ áno, pokladňa nie, alebo cez živnosť-aj DIČ, aj pokladňa
    Wotan cize ak mam z niecoho prebytok, mozem ho predavat bez vsetkeho...zaujimavy zakon Co ked mam prebytok tovaru doma? Dvojaky meter plati?
    Dav Prebytok tovaru môžeš mať doma len po ukončení činnosti podnikateľa, a ten je zdanený v poslednom zdaňovacom období. Alebo pred začiatkom podnikania, a ten zdaníš priebežne pri predaji.Babky predávajú prebytky zo záhrady, nie prebytky tovaru. Neplatí dvojaký meter, len platí oslobodenie od dane. Stačí si prečítať zákon 595/2003 v úplnom znení vrátane zmien a doplnkov.
    Wotan ok, diky za vysvetlenie len mi to nejde do hlavy, ze ked si nieco sam vyrobim a jeden den v roku to idem predavat, musim mat DIC... ale ked si vypestujem v zahrade mrkvu (co je tiez moj vytvor kvazy, lebo ja som ju sadil i pestoval), tak ten predaj je oslobodeny od dane, hoci by som to predaval kazdy den... Cize keby som zacal pestovat X veci v zahrade, kazdy den by som predaval, zarobim majland a som este oslobodeny od dane..biznis jak vysity
    Dav Nevyšitý biznis na predaj vecí zo záhrady-neprebytkov- je potrebné byť samostatne hospodáriaci roľník, SHR. Ten za určitých podmienok dokonca môže žiadať dotáciu. Nuž a majland? Semená, sadenice, osivo, voda, hnojivá,postreky proti škodcom, stroje alebo tvrdá práca - a ak nepríde pleseň, povodeň, sucho a iní škodcovia a trafíš sa s cenou, tak aj hej.
      zbaliť
    kopretinka 16.12.15 14:52 odstránil(a) z Porady

    Musím mať DIČ pre ojedinelý predaj handmade výrobkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.