Zavrieť

Porady

DDP - ako do mzdy?

Chcela by som sa opýtať: Zamestnávateľ začína na základe zmluvy prispevať zamestnancom na doplnk. dôch. poistenie. Pod akými položkami to mám dať do miezd? - prispievajú si aj oni. Čiže kde mám dať sumu od zamestnávateľa a kde od zamestnanca v MRP mzdy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    Ocenila som, že si ma naviedla na správnu cestu, ďakujem.

    TAkže aby som to zhrnula, neviem či je to tak správne. DDP - príspevok od zamestnávateľa mi zvyšuje úhrn príjmov pre výpočet poistného do soc. poisťovne aj do zdravotnej poistovne. Príspevok od zamestnanca sa odratúva tiež z úhrnu príjmov - hodilo mi ho medzi ostatné poistné. Je to tak správne?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    DDP - príspevok od zamestnávateľa zvyšuje úhrn príjmov pre výpočet poistného do zdravotnej poistovne, iba ak je vyšší úhrn ako 3% tak vtedy aj SP.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    jáj, takže takto... mne to tam hodilo automaticky (lebo ja som to nezmenila), ale ja som zadala fixnú sumu... tá suma je u niekoho viac a u niekoho menej ako 3 % z úhrnu. U každého to má byť inak? U toho, u ktorého to nepredstavuje viac ako 3% z úhrnu - tomu len zvýši zdrav. poistenie u toho kde je to viac ako 3 % tam aj SP- To musím stále sledovať, či je to viac alebo menej a podľa toho to stále meniť?
    Vôbec tomu nerozumiem, a čo tie sumy od zamestnancov, tie sú takto dobre?
    Pomóóc

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    V práci so mzdovým číselníkom keď si otvoríš DDP/S - čo si si vytvorila, tak v položke VZ by si nemala mať nič zakliknuté. Nikde nemať odfajknuté započítať.Máš to tak?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Pozri sa na obrázky, aj to máš tak nastavené? V Nastaveniach a pri konkrétnom zamestnancovi.
    ddp.JPG  
    ddp1.JPG  
    1/1

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    lenkak
    Pozri sa na obrázky, aj to máš tak nastavené? V Nastaveniach a pri konkrétnom zamestnancovi.
    áno, toto mám v poriadku, idem pozrieť to vyššie...

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    lenkak
    V práci so mzdovým číselníkom keď si otvoríš DDP/S - čo si si vytvorila, tak v položke VZ by si nemala mať nič zakliknuté. Nikde nemať odfajknuté započítať.Máš to tak?
    Lenočka, aj tam to mám takto! Takže ak mám toto nastavené, tak to mám v poriadku?

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    Lenka,
    pri reálnom vystavovaní mzdy som si ale všimla, že aj keď mám príspevok, ktorý je viac ako 3 % z úhrnu ráta mi to nejako zvláštne, ani neviem ako dospeje k tej sume.
    Ak som to pochopila správne - uvediem ti príklad:
    úhrn má 20500
    Pre Všzp prirátam to čo prispieva zamestnávateľ 250+20500 = 20750 z toho vypočítam 4 % 830,- sk
    Pre SP je to ako? napríklad starobné - z úhrnu 20500 je to 4 % 820
    + rozdiel z 3 % zo sumy 20500 (620-250=370) 370 z toho 4 % 15,-
    Čiže odvod je 835,- Sk - či nie?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    priamo z MRP

    Pri spracovaní miezd sa v mzde objavila nová mzdová položka č.196 - DDS ORGANIZÁCIE ZAPOČÍTANÝ DO VYM. ZÁKLADU SOC. POISTNÉHO. O hodnotu uloženú v tejto položke sa povýšil vymeriavací základ poistných do Sociálnej poisťovne. Na základe čoho je táto hodnota vypočítavaná?
    Podľa zákona o Socialnom poistení č.461 z roku 2003, paragraf 138, sa do vymeriavacieho základu pre sociálne poistné započítavajú aj príspevky zamestnávateľa na DDP/DDS prevyšujúce 3% ročných hrubých príjmov zamestnanca. Pri výpočte mzdy sa teda vypočítajú z úhrnu hrubých miezd zamestnanca za rok 3%, ak je táto suma nižšia ako ročný úhrn príspevkov zamestnávateľa na DDP/DDS rozdiel sa uloží do položky č.196 a je započítaný do vymeriavacích základov pre sociálne poistné.

    Podľa našich informácií boli jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne inštruované tak, že z príspevku na DDP/DDS nemá byť odvádzané poistné.

    Ak sa rozhodnete vypočítanú hodnotu v položke č.196 zanedbať a nechcete z príspevku zamestnávateľa odvádzať sociálne poistné postupujte jedným z nasledovných spôsobov:

    1) V mzde zamestnanca, v záložke Úplné údaje mzdy, vyhľadajte položku č.196. Vynulujte hodnotu tejto položky ak nie je nulová, a v menu Agenda -> Ochrana hodnoty položky zapnite ochranu tejto položky príp. použite klávesovú skratku Ctrl+Shift+O.

    2) V menu vyberte Nastavenie -> Parametre miezd, nastavte sa na DDP/DDS a v políčku "Hranica prísp. org. z ktorého sa neplatí sociálne poistné" nastavte 100%. Táto možnosť úplne zablokuju výpočet položky č.196.

    Keďže nemáme k dispozícií písomné stanovisko Sociálnej poisťovne a niektoré pobočky striktne trvajú na odvádzaní poistného z príspevku zamestnávateľa, bol výpočet hodnoty tejto položky zapracovaný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.